Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už nikdy nebudete chtít odejít. Mořská panna je umístěna na mostě, který vede přímo do Užupisu, což je čtvrt v litevském hlavním městě Vilniusu, která se vyhlásila samostatnou republikou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vilnius, Litva

V roce 2002 vytvořil sochař Romas Vilčiauskas bronzovou sochu, která vítá návštěvníky v malé republice. Místní říkají, že je to právě tato socha anděla, která sem láká návštěvníky z celého světa, píše BBC.  

Užupis je jednou z nejmenších republik na světě. Má rozlohu menší než 1 km2. Nenechejte se však zmást její rozlohou. Užupis má vlastního prezidenta, vládu, ústavu a měnu. Dokonce má i vlastní námořnictvo, složené z tří až čtyř malých lodí, které se využívá při slavnostních příležitostech. Donedávna měl Užupis také vlastní armádu, složenou z deseti mužů, ale jelikož město žije v míru a lásce, armáda byla rozpuštěna.

Poté, co v 90. letech padl SSSR, zůstalo po celém Vilniusu spoustu prázdných podstavců po sochách sovětských pohlavárů. V roce 1995 se skupina místních umělců rozhodla vztyčit na jednom z podstavců sochu americké rockové legendy Franka Zappy (ten Vilnius mimochodem nikdy ani nenavštívil). Zappa byl pro ně symbolem svobody a demokracie.

V roce 1997 se rozhodli zajít ještě dál a vyhlásili nezávislost Užupisu nad zbytkem Litvy. Ačkoliv ostatní státy nezávislost Užupisu neuznávají, on je na svou svobodu pyšný. Od zbytku Vilniusu je Užupis oddělen řekou Vilnele. Nezávislost slaví 1. dubna. V tento den mohou cestovatelé do svých pasů dostat razítko Republiky Užupis, když překročí most. Také se v tento den může používat užupiská měna a můžete si dát pivo, které vytéká z kohoutku na hlavním náměstí.

Ministr zahraničí Užupisu Tomas Čepaitis a jeden z otců zakladatelů říká, že republika byla založena na filosofii samotného Aristotela. „Chtěli jsme vytvořit nový malý stát, založený na starých dobrých myšlenkách. Dobrá země nemá mít víc než 5000 obyvatel, protože to je přesně tolik, kolik si dokáže lidská paměť zapamatovat. Každý tu zná každého. Je tedy těžké někoho pomlouvat,“ říká.

Užupiská vlajka je známá jako Svatá ruka. Ukazuje dlaň s dírou uprostřed, takže nemůže brát úplatky. Ministr cestovního ruchu Kestas Lukoskinas říká: „Atmosféra Užupisu je naprosto jiná. Tady se cítíte šťastnější a odpočatější. Můžete jít do hospody a potkáte se s prezidentem, slavným basketbalistou nebo slavným umělce, prostě se uvolníte.“

Užupiská ústava má 41 článků, kde se například píše: „Každý má právo umřít, ale není to povinnost.“ Obsahuje také odstavec, který říká: „Každý má právo rozumět,“ nebo, „Každý má právo nerozumět ničemu.“ V neposlední řadě v Užupisu psi mají právo být psi, stejně jako kočky mají právo být kočky.

Užupis se zkrátka jeví jako ideální místo k žití, co říkáte?

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co stálo za vzestupem zla? Tato událost z Hitlera udělala diktátora

14.11.2018 16:09 Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V…

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou…

14.11.2018 16:02 Vědcům se podařilo odpovědět na otázku, která se objevuje od chvíle, kdy lidé začaly používat…

Na světě je 200 zemí a 7000 jazyků. Proč jich existuje tolik?

14.11.2018 11:03 V současné době je na světě zhruba 200 zemí. Každá organizace uvádí jiné číslo a budeme-li se řídit…

Děsivý rekord: V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě,…

14.11.2018 10:25 Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama