Zakrnělé "ručičky" T- Rexe? Ve skutečnosti smrtící nástroj, zjistili nově vědci

Zakrnělé přední končetiny jednoho z největších zabijáků v dějinách byly zřejmě více užitečné, než se doposud předpokládalo.

Přidejte svůj názor

Tyrannosaurus rex

Tyranosaurovy malé ruce byly vždy spíše terčem posměchu, jenomže teď se zdá, že měly svůj velký význam. Nová studie tvrdí, že díky nim mohl děsivý dravec držet své oběti velmi blízko a natočit si je do takové pozice, která mu umožňovala uštědřit jim poslední smrtící skus.

Studie o vzdálených příbuzných vyhynulých teropodů naznačuje, že jejich komplexní loketní kloub umožňuje mnohem větší rozsah, než kterého dosahují savci. Výzkumníci z Univerzity v New Jersey prezentovali svou studii na Paleontologické konferenci minulý týden.

Ve studii vědci zkoumali možnosti pohybu u paží krocana divokého a severoamerického aligátora. To jim umožnilo analyzovat pohyb měkkých tkání, které jsou v procesu fosilizace často ztraceny. Při použití techniky nazvané rentgenová rekonstrukce pohybové morfologie (XROMM), pomocí které zkoumali ulnu (kost loketní) a humerus (kost pažní) moderních zvířat, přišel tým odborníku na to, že teropodí klouby byly pravděpodobně schopné složitých pohybů.

Jedná se o nové naprosto unikátní poznatky, které vědcům umožňují lépe pochopit způsob, jakým se T-rex pohyboval, a jak lovil. Tento objev také s velkou pravděpodobností může přepsat všechno, co jsme si dosud o nejznámějším dinosaurovi mysleli.

„V podstatě mohou aligátoři a krocani otáčet dlaň své končetiny nahoru a dolů jako savci, ale pomocí složitějších pohybů kostí v loktu. Matka příroda opět vyřešila stejný problém různými způsoby,“ řekl jeden z vědců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od pokusu o atentát na Brežněva: Sovětského vůdce chtěl zabít mladý…

22.01.2019 20:52 Ruská média si dnes připomněla 50. výročí neúspěšného atentátu na někdejšího sovětského vůdce…

První střet USA a Íránu: Největší námořní bitva od druhé světové války…

22.01.2019 18:32 Aktualizováno Operace Kudlanka nábožná (Operation Praying Mantis) je poměrně pozapomenutou událostí z roku 1988.…

Máte strach z pavouků? Trik, který zvládne doma každý, vás ho zbaví, tvrdí…

22.01.2019 13:28 Strach z pavouků je spolu se strachem z výšek jednou z nejčastějších obav, kterou lidé trpí.…

Tyhle rošťáky miloval celý svět: Jak se změnily děti z filmu Kdopak to…

22.01.2019 12:53 Kdy se řekne „Kdopak to mluví“, většina z nás si vzpomene na ústřední pár tohoto amerického filmu –…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama