Zakrnělé "ručičky" T- Rexe? Ve skutečnosti smrtící nástroj, zjistili nově vědci

Zakrnělé přední končetiny jednoho z největších zabijáků v dějinách byly zřejmě více užitečné, než se doposud předpokládalo.

Přidejte svůj názor

Tyrannosaurus rex

Tyranosaurovy malé ruce byly vždy spíše terčem posměchu, jenomže teď se zdá, že měly svůj velký význam. Nová studie tvrdí, že díky nim mohl děsivý dravec držet své oběti velmi blízko a natočit si je do takové pozice, která mu umožňovala uštědřit jim poslední smrtící skus.

Studie o vzdálených příbuzných vyhynulých teropodů naznačuje, že jejich komplexní loketní kloub umožňuje mnohem větší rozsah, než kterého dosahují savci. Výzkumníci z Univerzity v New Jersey prezentovali svou studii na Paleontologické konferenci minulý týden.

Ve studii vědci zkoumali možnosti pohybu u paží krocana divokého a severoamerického aligátora. To jim umožnilo analyzovat pohyb měkkých tkání, které jsou v procesu fosilizace často ztraceny. Při použití techniky nazvané rentgenová rekonstrukce pohybové morfologie (XROMM), pomocí které zkoumali ulnu (kost loketní) a humerus (kost pažní) moderních zvířat, přišel tým odborníku na to, že teropodí klouby byly pravděpodobně schopné složitých pohybů.

Jedná se o nové naprosto unikátní poznatky, které vědcům umožňují lépe pochopit způsob, jakým se T-rex pohyboval, a jak lovil. Tento objev také s velkou pravděpodobností může přepsat všechno, co jsme si dosud o nejznámějším dinosaurovi mysleli.

„V podstatě mohou aligátoři a krocani otáčet dlaň své končetiny nahoru a dolů jako savci, ale pomocí složitějších pohybů kostí v loktu. Matka příroda opět vyřešila stejný problém různými způsoby,“ řekl jeden z vědců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeden z největších filmových nesmyslů odhalen. Co se stane, když v letadle…

21.11.2018 19:05 Aktualizováno Otevřené dveře v letadle jsou jedním z oblíbených filmových motivů hollywoodských režisérů. Každý…

Temná historie Evropy: Na které zemi si Hitler a Stalin pořádně smlsli?

21.11.2018 16:40 Sen Poláků o nezávislém státu se po první světové válce splnil. Po více než 120 letech získali…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Chytrý po tatínkovi? Zapomeňte. Děti inteligenci dědí od maminek, tvrdí…

21.11.2018 14:29 Rodiče se často hádají, po kom jejich ratolest vlastně je. V případě inteligence na to podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama