Nevzhledné křečové žíly: Odborník hovoří o civilizační chorobě, kterou trpí stále více lidí

Trápí Vás nevzhledné křečové žíly? Určitě nejste jediní. Křečové žíly jsou onemocněním, které trápí velkou část Čechů. V mnoha případech nejde jen o estetickou vadu, ale zdravotní problém, jenž by neměl být podceňován.

Přidejte svůj názor

Vyšetření křečových žil

Na téma křečových žil mluvil dnes v pořadu Snídaně s Novou odborník Ota Schütz. Ten zmiňoval, že křečové žíly mohou být závažným estetickým a zdravotním problémem. Postihují nejčastěji nohy, neboť právě ty jsou nejvíce vystaveny ortostatickému tlaku.

Schütz také říkal, že viditelným problémem je zvětšení a zprohýbání povrchových žil. Pacient trpící křečovými žílami může zažívat mravenčení, brnění, otoky nohou, bolest a časté záněty. V krajním případě ho může postihnout až embolie.

Řešení problémů zapříčiněných vznikem křečových žil není dobré odkládat. Pokud jsou křečové žíly rozsáhlé, je nutné důkladné vyšetření, většinou i ultrazvukové. Na základě výsledků se pak lékař rozhoduje o vhodné léčbě.

Často se přistupuje k operaci. "Klasické operace prováděné v nemocnicích jsou plně hrazené všemi zdravotními pojišťovnami,“ říká Schütz. "Na soukromých klinikách zaplatíte za operaci od 1,5 do 50 tisíc korun,“ dodává.

Křečové žíly nejsou problémem jen zralých žen a mužů. Mladým ženám se na nohou často objevují tzv. metličky. Metličky se nejčastěji objevují na stehnech a bývají především kosmetickým problémem. Můžou však přerůst v křečové žíly. Poměrně snadno se dají metličky odstranit laserem.

Mladým ženám doktor Schütz doporučil řešit problémy s křečovými žílami i metličkami ještě před otěhotněním.

Křečové žíly zhoršuje užívání hormonální antikoncepce a hormonální změny, tudíž jsou ohroženy i ženy procházející menopauzou. Tomuto onemocnění neprospívá ani pobyt v termálních lázních nebo sauně.

Prevencí je především dodržování zdravé životosprávy a aktivní pohyb. Pomoci mohou také kvalitní elastické zdravotní punčochy. Z velké části jsou křečové žíly dědičným onemocněním, přesto se jim dá předcházet dodržováním zásad zdravého životního stylu.

Křečové žíly bývají také někdy označovány za civilizační chorobu. Jedná se totiž o problém, který postihuje velkou část populace rozvinutého světa.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci varují: Čím více tajemství skrýváte, tím více jste v ohrožení

20.11.2018 23:05 Aktualizováno Snad každý už někdy musel střežit nějaké to tajemství. Některá jsou příjemná a zábavná, jiná vás…

Víte, co se může skrývat ve vaší matraci? Tohoto tvorečka se jen tak…

20.11.2018 22:54 Aktualizováno Štěnice domácí je druhem polokřídlého hmyzu živící se primárně lidskou krví. Vyskytuje se po celém…

Vaše děti mají zrak jenom jeden. Jak ho chránit od narození do puberty?

20.11.2018 20:15 Aktualizováno Světový den dětí, který připadá na 20. listopad, není jen příležitostí připomínat si porušování…

Místo, kde mizí signál i plavidla. Co se děje v Ďáblově moři?

20.11.2018 20:13 O záhadě Bermudského trojúhelníku v Atlantiku slyšel snad každý. Tajemné místo na moři, kde se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama