Nevzhledné křečové žíly: Odborník hovoří o civilizační chorobě, kterou trpí stále více lidí

Trápí Vás nevzhledné křečové žíly? Určitě nejste jediní. Křečové žíly jsou onemocněním, které trápí velkou část Čechů. V mnoha případech nejde jen o estetickou vadu, ale zdravotní problém, jenž by neměl být podceňován.

Přidejte svůj názor

Vyšetření křečových žil
doporučujeme

Na téma křečových žil mluvil dnes v pořadu Snídaně s Novou odborník Ota Schütz. Ten zmiňoval, že křečové žíly mohou být závažným estetickým a zdravotním problémem. Postihují nejčastěji nohy, neboť právě ty jsou nejvíce vystaveny ortostatickému tlaku.

Schütz také říkal, že viditelným problémem je zvětšení a zprohýbání povrchových žil. Pacient trpící křečovými žílami může zažívat mravenčení, brnění, otoky nohou, bolest a časté záněty. V krajním případě ho může postihnout až embolie.

Řešení problémů zapříčiněných vznikem křečových žil není dobré odkládat. Pokud jsou křečové žíly rozsáhlé, je nutné důkladné vyšetření, většinou i ultrazvukové. Na základě výsledků se pak lékař rozhoduje o vhodné léčbě.

Často se přistupuje k operaci. "Klasické operace prováděné v nemocnicích jsou plně hrazené všemi zdravotními pojišťovnami,“ říká Schütz. "Na soukromých klinikách zaplatíte za operaci od 1,5 do 50 tisíc korun,“ dodává.

Křečové žíly nejsou problémem jen zralých žen a mužů. Mladým ženám se na nohou často objevují tzv. metličky. Metličky se nejčastěji objevují na stehnech a bývají především kosmetickým problémem. Můžou však přerůst v křečové žíly. Poměrně snadno se dají metličky odstranit laserem.

Mladým ženám doktor Schütz doporučil řešit problémy s křečovými žílami i metličkami ještě před otěhotněním.

Křečové žíly zhoršuje užívání hormonální antikoncepce a hormonální změny, tudíž jsou ohroženy i ženy procházející menopauzou. Tomuto onemocnění neprospívá ani pobyt v termálních lázních nebo sauně.

Prevencí je především dodržování zdravé životosprávy a aktivní pohyb. Pomoci mohou také kvalitní elastické zdravotní punčochy. Z velké části jsou křečové žíly dědičným onemocněním, přesto se jim dá předcházet dodržováním zásad zdravého životního stylu.

Křečové žíly bývají také někdy označovány za civilizační chorobu. Jedná se totiž o problém, který postihuje velkou část populace rozvinutého světa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tipy na dovolenou: Kam se vydat autem, když už jste v Chorvatsku byli?

24.04.2019 14:59 Doporučit Čechům dovolenou v Chorvatsku je nošením dříví do lesa. Oblíbená destinace je prozkoumána…

loading...

Je vhodné vystavovat děti stresu? Rady psychologů vás možná zaskočí

24.04.2019 14:31 Rostoucí počet psychologů soudí, že rodiče by se za každou cenu neměli snažit uchránit své…

Kaiser a Lábus vstoupili do dějin. Kam ale legendární komické duo zmizelo

23.04.2019 19:47 Aktualizováno Před několika lety byl králi televizních obrazovek, dnes už tolik vidět nejsou. Kam se ztratila…

Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby…

23.04.2019 17:02 Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama