Nevzhledné křečové žíly: Odborník hovoří o civilizační chorobě, kterou trpí stále více lidí

Trápí Vás nevzhledné křečové žíly? Určitě nejste jediní. Křečové žíly jsou onemocněním, které trápí velkou část Čechů. V mnoha případech nejde jen o estetickou vadu, ale zdravotní problém, jenž by neměl být podceňován.

Přidejte svůj názor

Vyšetření křečových žil

Na téma křečových žil mluvil dnes v pořadu Snídaně s Novou odborník Ota Schütz. Ten zmiňoval, že křečové žíly mohou být závažným estetickým a zdravotním problémem. Postihují nejčastěji nohy, neboť právě ty jsou nejvíce vystaveny ortostatickému tlaku.

Schütz také říkal, že viditelným problémem je zvětšení a zprohýbání povrchových žil. Pacient trpící křečovými žílami může zažívat mravenčení, brnění, otoky nohou, bolest a časté záněty. V krajním případě ho může postihnout až embolie.

Řešení problémů zapříčiněných vznikem křečových žil není dobré odkládat. Pokud jsou křečové žíly rozsáhlé, je nutné důkladné vyšetření, většinou i ultrazvukové. Na základě výsledků se pak lékař rozhoduje o vhodné léčbě.

Často se přistupuje k operaci. "Klasické operace prováděné v nemocnicích jsou plně hrazené všemi zdravotními pojišťovnami,“ říká Schütz. "Na soukromých klinikách zaplatíte za operaci od 1,5 do 50 tisíc korun,“ dodává.

Křečové žíly nejsou problémem jen zralých žen a mužů. Mladým ženám se na nohou často objevují tzv. metličky. Metličky se nejčastěji objevují na stehnech a bývají především kosmetickým problémem. Můžou však přerůst v křečové žíly. Poměrně snadno se dají metličky odstranit laserem.

Mladým ženám doktor Schütz doporučil řešit problémy s křečovými žílami i metličkami ještě před otěhotněním.

Křečové žíly zhoršuje užívání hormonální antikoncepce a hormonální změny, tudíž jsou ohroženy i ženy procházející menopauzou. Tomuto onemocnění neprospívá ani pobyt v termálních lázních nebo sauně.

Prevencí je především dodržování zdravé životosprávy a aktivní pohyb. Pomoci mohou také kvalitní elastické zdravotní punčochy. Z velké části jsou křečové žíly dědičným onemocněním, přesto se jim dá předcházet dodržováním zásad zdravého životního stylu.

Křečové žíly bývají také někdy označovány za civilizační chorobu. Jedná se totiž o problém, který postihuje velkou část populace rozvinutého světa.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Máte strach z pavouků? Trik, který zvládne doma každý, vás ho zbaví, tvrdí…

22.01.2019 13:28 Strach z pavouků je spolu se strachem z výšek jednou z nejčastějších obav, kterou lidé trpí.…

Tyhle rošťáky miloval celý svět: Jak se změnily děti z filmu Kdopak to…

22.01.2019 12:53 Kdy se řekne „Kdopak to mluví“, většina z nás si vzpomene na ústřední pár tohoto amerického filmu –…

Cibule překvapuje lékaře. Dokáže toho vyléčit víc, než si mysleli

21.01.2019 22:02 Aktualizováno Podobně jako česnek je i cibule neocenitelnou potravinou všech kuchařů. Uplatnění ale nalezne nejen…

Rtuť a skalpel. Jak léčili doktoři ve středověku mor?

21.01.2019 17:44 Aktualizováno Černá smrt, jak někdy bývá nazývána epidemie dýmějového moru z 14. století, vyhubila v Evropě asi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama