Tokofobie: Nemoc, kterou trpí každá čtvrtá žena, muži nikdy v životě mít nemohou

Každý z nás se něčeho bojí. Pokud obavy přerostou v extrémní strach, lékaři v takovou chvíli hovoří o fobii. Vyjma arachnofobie, tedy panického strachu z pavouků, nebo klaustrofobie, při níž se lidé bojí uzavřených prostor, ale existují i desítky dalších fobií. A jednou z nich je i panická hrůza z porodu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Tokofobie je psychická porucha, která označuje patologický až chorobný strach z těhotenství a porodu. Trpět ji mohou všechny ženy bez ohledu na věk a na zkušenosti.

Lékaři přitom rozlišují, jestli jde o nemoc vyvolanou na základě zkušeností, nebo získanou v mládí. Většinou se totiž nemoc projeví už v dospívání, tedy u žen, které ještě nikdy nerodily a nebyly těhotné.

Druhý typ nemocných žen jsou ty, které už za sebou nějaký porod mají. V takovém případě nemoc vzniká na základě negativních zkušeností při předchozím porodu. Těch je ale méně než v prvním případě.

Tokofobie se vyznačuje tím, že ačkoliv se o ní nemluví, mezi ženami je velmi rozšířená. Některé statistiky uvádějí, že jí trpí až čtvrtina žen po celém světě. Není překvapivé, že muži tuto nemoc z fyziologického hlediska mít nemohou.

Na rozdíl od jiných fobií zde ale existuje relativně jednoduchá léčba, založená primárně na dialogu. Ženy o svých problémech musí hovořit, s partnerem, manželem, odborníkem, psychologem, porodníkem, svěřovat se se svými problémy a naslouchat.

Pokud se žena nebojí samotného těhotenství, ale pouze porodu, lékaři s ní mohou prokonzultovat možnost císařského řezu. Ten je jednou z možností, jak strach eliminovat.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská hymna „Bože, cara chraň!" měla být lidovou modlitbou. Cara Mikuláše…

18.12.2018 14:59 Bože, cara chraň! Před 185 lety, 18. prosince 1833, bylo caru Mikuláši I. poprvé představeno dílo…

Jíte mezi hlavními jídly svačiny? Škodíte si víc, než byste kdy řekli

18.12.2018 14:39 Tři hlavní jídla denně a k tomu svačiny. Tak vypadá stravování většiny z nás. Tento režim je ale…

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

17.12.2018 22:07 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama