Tokofobie: Nemoc, kterou trpí každá čtvrtá žena, muži nikdy v životě mít nemohou

Každý z nás se něčeho bojí. Pokud obavy přerostou v extrémní strach, lékaři v takovou chvíli hovoří o fobii. Vyjma arachnofobie, tedy panického strachu z pavouků, nebo klaustrofobie, při níž se lidé bojí uzavřených prostor, ale existují i desítky dalších fobií. A jednou z nich je i panická hrůza z porodu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Tokofobie je psychická porucha, která označuje patologický až chorobný strach z těhotenství a porodu. Trpět ji mohou všechny ženy bez ohledu na věk a na zkušenosti.

Lékaři přitom rozlišují, jestli jde o nemoc vyvolanou na základě zkušeností, nebo získanou v mládí. Většinou se totiž nemoc projeví už v dospívání, tedy u žen, které ještě nikdy nerodily a nebyly těhotné.

Druhý typ nemocných žen jsou ty, které už za sebou nějaký porod mají. V takovém případě nemoc vzniká na základě negativních zkušeností při předchozím porodu. Těch je ale méně než v prvním případě.

Tokofobie se vyznačuje tím, že ačkoliv se o ní nemluví, mezi ženami je velmi rozšířená. Některé statistiky uvádějí, že jí trpí až čtvrtina žen po celém světě. Není překvapivé, že muži tuto nemoc z fyziologického hlediska mít nemohou.

Na rozdíl od jiných fobií zde ale existuje relativně jednoduchá léčba, založená primárně na dialogu. Ženy o svých problémech musí hovořit, s partnerem, manželem, odborníkem, psychologem, porodníkem, svěřovat se se svými problémy a naslouchat.

Pokud se žena nebojí samotného těhotenství, ale pouze porodu, lékaři s ní mohou prokonzultovat možnost císařského řezu. Ten je jednou z možností, jak strach eliminovat.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Smollett tahal všechny za nos? Napadení si vymyslel, hrozí mu vězení

21.02.2019 15:29 Aktualizováno Americká prokuratura obvinila herce Jussieho Smolletta, že lhal o svém napadení dvěma muži, jehož…

Spermidin: Zázračná látka, která prodlužuje život. Nachází se nejen v…

21.02.2019 14:48 Říká se, že sex zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale jedno společné…

Hitler mohl druhou světovou vyhrát. Udělal chyby, které nás zachránily…

21.02.2019 12:13 Jen málokdo si dokáže představit, jak by dnes vypadal svět, kdyby Adolf Hitler vyhrál druhou…

Sarkopenie: Nemoc, která zbavuje důchodce samostatnosti

21.02.2019 11:03 Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama