Jak se měnila jména českých měst? Komunisté nepřejmenovali jen Gottwaldov

Má nějaký objekt, nebo místní část, v okolí jehož oficiální jméno místní nikdy nepoužívají? V historii se jedná o běžný jev. Za dobu své existence naše země zažila řadu změn. Nejen, že se tady vystřídal značný počet politických režimů, ale měnily se i jazykové poměry. Němčina svého času byla stejně častá, jako čeština a vše se promítlo v proměnách zeměpisných názvů.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Zlínské sídliště Jižní Svahy

Pojmenovat se dalo po čemkoliv

Města a vesnice získávala svá jména nejčastěji podle svého zakladatele, ovšem obzvláště názvy míst nejtradičnějšího osídlení, jsou mnohdy zahalena rouškou tajemství. Jejich zakladatele pochopitelně neznáme, navíc motivace k pojmenování mohly být nejrůznorodější. Často byl název spojen s typickou profesí ve městě (Hrnčíře) nebo se mohlo projevit místo založení (Ústí, Zámky, Břežany). V moderní době však k názvům měst začala přibývat ideologie.

Stalin bez města zato na štítu

Není pochyb o tom, že dobou nejvíce vláčenou ideologií bylo období tz. lidově-demokratického státu pod diktaturou komunistické strany. Nejvíce tehdy frčela jména inspirována geroji Sovětského svazu Stalinem a Leninem. Ovšem zatímco v SSSR byla po obou vůdcích pojmenovány stovky lokalit, v Československu žádný Stalinov nevznikl. Jedná se o čestnou výjimku mezi ostatními komunistickými zeměmi. Společně s Jugoslávií, která měla vlastní kult osobnosti spojený s diktátorem Titem, ten však Stalina nechoval ve velké lásce. Nicméně aby to však Stalinovi nebylo líto, mezi lety 1949-1959 nesla nejvyšší hora státu jméno Stalinův štít. Nejvýše položený vrcholek Tater, tradičně známý jako Gerlach, si s ideologickými názvy užila své. Není potřeba vysvětlovat, z období čí vlády pochází název Štít Františka Josefa, stejně tak je příznačné jméno z let 1923-1932 Štít Legionářů.

Nicméně ke Stalinovu nebylo daleko. Pro jedno z nejmladších měst naší historie, Havířov (původem dělnická kolonie nedaleko Ostravy) se inspirace jménem krutého komunistického vůdce nabízela. Komise vybírala z neuvěřitelného počtu navržených jmen: 2350. Vedle Stalinova, Stachanova, Uhlokop, Kahanova či Pokrokova se nakonec dostaly do finále tři názvy: Šachtín, Cingrov a Havířov. Nakonec to nedopadlo zas tak zle.

Případ Gottwaldov

Nejznámější přeměnou názvu, která měla vzdát hold komunistickým vůdcům, prošlo pozoruhodné město Zlín, původně vybudované v podstatě jako soukromý podnik Tomáše Bati. I když má městečko Zlín mnohem starší historii, místo je neodmyslitelně spjaté s rozvojem za „vlády“ nejznámějšího hrdiny československého kapitalismu Tomáše Bati. Jako takové bylo trnem v oku strany zaštiťující se autoritou dělnické třídy. Sotva se sešel rok s rokem od doby, kdy se Klement Gottwald ujal vlády po komunistickém převratu v únoru 1948, a již v roce 1949 byl Zlín na počest prezidenta přejmenován na Gottwaldov.

Místní však svému městu neřekli jinak než Zlín. Dodnes mnozí pamětníci neznalí regionálních poměrů vzpomínají, jak řidiči původem ze Zlína odmítali dopravit pasažéry směřující do Gottwaldova, dokud se nerozpomněli na původní název. V období Sametové revoluce byl požadavek k návratu jména Zlín jedním z nejsilněji rezonujících mezi místními demonstranty. Naopak nedaleké Otrokovice nesly název Baťov mezi léty 1939 a 1946 a k původnímu názvu Otrokovice se přešlo až v 2. polovině 20. století.

Vstupte do diskuze (66)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od pokusu o atentát na Brežněva: Sovětského vůdce chtěl zabít mladý…

22.01.2019 20:52 Ruská média si dnes připomněla 50. výročí neúspěšného atentátu na někdejšího sovětského vůdce…

První střet USA a Íránu: Největší námořní bitva od druhé světové války…

22.01.2019 18:32 Aktualizováno Operace Kudlanka nábožná (Operation Praying Mantis) je poměrně pozapomenutou událostí z roku 1988.…

Máte strach z pavouků? Trik, který zvládne doma každý, vás ho zbaví, tvrdí…

22.01.2019 13:28 Strach z pavouků je spolu se strachem z výšek jednou z nejčastějších obav, kterou lidé trpí.…

Tyhle rošťáky miloval celý svět: Jak se změnily děti z filmu Kdopak to…

22.01.2019 12:53 Kdy se řekne „Kdopak to mluví“, většina z nás si vzpomene na ústřední pár tohoto amerického filmu –…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama