Děsivá budoucnost důchodců? Do 20 let podle vědců zaplatí příšernou cenu

Lidé se stále častěji dožívají vyššího věku a podle vědců tento trend bude i nadále pokračovat. Dokonce možná strmějším tempem, než na které jsme zvyklí. To s sebou ale nese jisté nevýhody. Podle odborníků se do 20 let počet seniorů, kteří jsou nemocní, nemohoucí a nejsou schopni se o sebe postarat, zdvojnásobí.

Přidejte svůj názor 104 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie

Odborníci předvídají, že se budeme dožívat vysokého věku, což si vyžádá svou daň. Počet starších lidí, kteří mají nejméně čtyři různé zdravotní potíže, by se měl podle nich do roku 2035 zdvojnásobit. Jde o obrovský nárůst, jelikož se jedná o poměrně krátké období kratší než 20 let.

Na studii vědců z univerzity v Newcastle upozornil The Guardian. Odborníci zjistili, že jde především o nemoci jako rakovina, cukrovka, demence a deprese. Tyto nemoci se v budoucnu stanou u seniorů mnohem běžnějšími než dosud. Většinou ale nebudou díky nim schopni se o sebe sami postarat.

Přibližně jeden ze důchodců bude podle vědců trpět demencí, depresí nebo nějakou formou kognitivního postižení. V příštích 20 letech zkrátka dojde k masivní expanzi počtu lidí trpících více chorobami, což je stav známý jako multimorbidita.

Varování vědců bere vážně například Velká Británie a začala se touto otázkou zabývat ve velkém. "Velká část nárůstu počtu lidí se čtyřmi nebo více zdravotními problémy bude pocházet z očekávaného prudkého nárůstu v následujících letech u těch, kteří se dožijí alespoň 85 let," uvedl k tomu tamní ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.

V ohrožení jsou ale i mladší senioři. Lidé od 65 let věku budou podle vědců trpět minimálně dvěma vážnými chorobami. Čísla a statistiky se však netýkají pouze seniorů v Británii. Stejný dopad budou mít minimálně na celou Evropu. Vědci proto nabádají vlády, aby začaly jednat dříve, než bude pozdě a populace rapidně zestárne.

Ostatně nemoci jako demence, rakovina či Alzheimerova choroba jsou v Česku dnes už poměrně běžné. Život s nimi ale není lehký a v mnoha případech ani samostatně možný. Starší lidé se stávají závislými na cizí pomoci, která se jim v mnoha případech v potřené míře nedostává.

Vstupte do diskuze (104)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opravdu spadlo Newtonovi na hlavu jablko? Objevení gravitace proběhlo…

13.11.2018 14:14 Vědec a fyzik Isaac Newton jednoho teplého letního dne sedí pod jabloní a čte si. Najednou mu na…

Nejzáhadnější oblast světa? Acciaroli nedá vědcům spát, s lidmi se tam…

13.11.2018 12:29 Italská provincie Acciaroli není na první pohled ničím výjimečná. Pokud se ale podíváme na…

Je možné nakazit se alergií? Získat ji můžete i po smrti

13.11.2018 10:38 Alergie na potraviny trápí mnoho lidí a v některých případech mohou krom komplikací způsobit i smrt…

Děsivá věštba Baby Vangy: Evropa podle nejznámější věštkyně na světě brzy…

13.11.2018 08:54 Slepá bulharská vědma Vanga je zřejmě nejznámější jasnovidkou na světě a díky svým předpovědím si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama