Jaká byla první světová válka? Popis tehdejších událostí očima svědka

Seržant Horacio Reginald Stanley byl jedním z milionů mužů, kteří si na vlastní kůži zažili hrůzy první světové války. Jako jeden z mála ale může po sto letech od této události poskytnout dobové svědectví a popsat pocity vojáků, kteří odcházeli do bitvy, nebo lidí, kteří se z ní vraceli. Pokud přežili.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Horacio Reginald Stanley fotil hrůzy první světové války

Rodina zesnulého vojáka objevila deník, do kterého si seržant zapisoval dojmy a pocity z první světové války. Seržant se zúčastnil bitvy na Sommě a bitvy u Yper a podle vyprávění, které jeho deník uchoval, tehdy zažívali vojáci hrůzy, které si jen málokdo dokáže představit.

Voják v deníku například popisuje, jak se stal svědkem smrti svých spolubojovníků, které zabili němečtí odstřelovači. V tu chvíli cítil beznaděj a čekal, kdy si kulka nejde i jeho.

Na velikonoční neděli se v roce 1915 zúčastnil v bitvy o Ypres a podle vyprávění šlo doslova o jatka. "Jednomu ubožákovi odstřelili kus lebky. Už mu nemůžeme pomoci. Proč trvá umírání tak dlouho?" píše voják.

Na dalších stránkách seržant popisuje smrt svého bratra, který padl v boji v roce 1918. "Můj bratr je mrtvý. Nemůžeme se jednoduše vrátit do roku 1914, kdy jsme byli šťastní? Věci už nikdy nebudou takové, jako dřív," cituje deník Metro zápisky z deníku, které vychází i v knižní podobě.

Popsal také pocity vojáků, kteří mířili do bitvy. "Do boje muži pochodují a zpívají si. Vracejí se ale zranění v dodávkách. Vracejí se jako mrtvé kopy masa," píše seržant.

Horacio Reginald Stanley ale nepopisuje jen hrůzy války. Zvláštní kapitolou je zdravotní péče, která v té době byla na základní úrovni. Lidé umírali i na poměrně banální zranění, a proto složil poctu sestrám, které se o pacienty staraly.

"Hrdinství a odvaha těchto žen si zaslouží naše nejvyšší uznání, ale pravdou je, že se na ně často zapomíná. Slouží na bojových frontách, kde romantika a sentiment přestávají existovat, kde život každého visí na vlásku," píše voják.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Génius, či podvodník? Jasnovidec z Čech prý věděl příliš, jeho ostatky…

19.01.2019 14:49 Erik Jan Hanussen byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle jedněch se jednalo…

Ďábel v těle úředníka. Byl pro nacistu Eichmanna holokaust jen banalita?

19.01.2019 08:44 Adolf Eichmann se stal jedním z nemnoha zločinců nacistického režimu odsouzených za rozpoutání…

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama