Verdunský mlýnek na maso? V nejkrvavější bitvě první světové války zemřelo téměř milion mužů

Bitva u Verdunu, která skončila 18. prosince 1916, byla největší a nejkrvavější bitvou první světové války. Po deseti měsících plných krvavých střetů při ní zemřelo na 700 tisíc lidí, a není proto divu, že se jí dodnes přezdívá verdunský mlýnek na maso.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bitva u Verdunu si vyžádala životy stovek tisíc vojáků

Od února roku 1916 zde proti sobě stály francouzské síly vedené maršálem Philippem Henrim Pétainem a německé jednotky generála Ericha von Falkenhayna.

Po deseti měsících urputných bojů se vítězství přiklonilo na stranu Francouzů. Ztráty na obou stranách ale byly nesmírné - u Verdunu padly statisíce mužů.

Podle představ německého velení měla být bitva u městečka v severovýchodní Francii rozhodujícím zlomem ve vývoji války na západní frontě a počátkem slavného vítězství. Generál Falkenhayn doufal, že masivním útokem na nejsilnější bod francouzské obranné linie, pevnost Verdun, během krátké doby svého nepřítele zlomí a vyčerpá.

Francouzi, pro které měl Verdun jako někdejší poslední bašta odporu v prusko-francouzské válce (1870 až 1871) i ohromný symbolický význam, se však bránili ze všech sil.

Vyčerpávající zákopové boje se vedly doslova o každý metr území, podle historiků ve skutečnosti nijak strategicky významného. Střety na tomto úseku fronty nakonec ukončila podzimní francouzská ofenzíva, při které vojáci ze země galského kohouta dobyli zpět své výchozí pozice. Pétainova armáda tím zachránila Francii, obě strany však dohromady ztratily přes 700.000 vojáků.

Krajina u Verdunu byla totálně zničena a stopy války nese dodnes. Všude jsou i dnes vidět krátery po vybuchlých granátech zarostlé trávou, hlavně v okolí pevnosti Fort de Vaux. V blízkosti Verdunu se nachází několik obrovských hřbitovů. Na jednom z nich stojí vysoká socha ženy s tragickou tváří, která si klade prst na němá ústa, a na úpatí sochy ční nápis: „Buďte tiše, hrdinové odpočívají“.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opravdu spadlo Newtonovi na hlavu jablko? Objevení gravitace proběhlo…

13.11.2018 14:14 Vědec a fyzik Isaac Newton jednoho teplého letního dne sedí pod jabloní a čte si. Najednou mu na…

Nejzáhadnější oblast světa? Acciaroli nedá vědcům spát, s lidmi se tam…

13.11.2018 12:29 Italská provincie Acciaroli není na první pohled ničím výjimečná. Pokud se ale podíváme na…

Je možné nakazit se alergií? Získat ji můžete i po smrti

13.11.2018 10:38 Alergie na potraviny trápí mnoho lidí a v některých případech mohou krom komplikací způsobit i smrt…

Děsivá věštba Baby Vangy: Evropa podle nejznámější věštkyně na světě brzy…

13.11.2018 08:54 Slepá bulharská vědma Vanga je zřejmě nejznámější jasnovidkou na světě a díky svým předpovědím si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama