Stubby a Rags. Psí hrdinové první světové války

Kromě lidí se v první světové válce vyznamenala také zvířata – například psi. Díky své vytrvalosti, odvaze a svým skvělým schopnostem byli právě psi využíváni v armádě. Významnými psími hrdiny byli pitbul Stubby a voříšek Rags.

Přidejte svůj názor

Seržant Stubby

Využití psů ve válkách

Psi mají bezpochyby výborné vlastnosti, které mohou ve válce uplatnit. Disponují skvělým čichem a sluchem, jsou to zvířata vytrvalá a odvážná. Do bitev následovali psi své pány již ve starověku! Doklady o využití psů ve válkách pocházejí od starých Řeků, Římanů a Asyřanů.

Také později, v moderní době, sloužili psi jako pomocníci vojáků i jako jejich maskoti. I pes mohl být skvělým vojákem a hrdinou! Je nejen věrným a oddaným společníkem člověka, ale také vyniká vytrvalostí a odvahou. Snadno se přizpůsobí nejrůznějším podmínkám a poslechne na slovo. Navíc má výborný čich a sluch. A válka je náročnou situací na psychiku vojáka, kterému mohl být pes i přítelem v těžkých časech.

Výcvik psů-vojáků začal v Evropě někdy na konci 19. století. S vypuknutím první světové války se využití psů pro bojové účely rozšířilo i mimo evropský kontinent. Psi měli za úkol hledat padlé a zraněné vojáky, varovat před nepřítelem, přenášet zprávy, vycítit bojové plyny a podobně. Někteří psi se stali ovšem hrdiny i bez speciálního výcviku!

Pitbul Stubby

Americkým psím hrdinou první světové války byl bezpochyby pitbul jménem Stubby. Toho se ujal v létě roku 1917 desátník Robert Conroy, když ho našel opuštěného na ulici. Stubby se stal jeho věrným a oddaným psím přítelem. Roberta Conroye doprovázel na základnu a v roce 1918 i na francouzskou frontu, kde nakonec absolvoval celkem 17 bitev.

Stubby měl výborný čich a sluch, a díky tomu zachránil nejednou vojákům život. Svištící granáty slyšel mnohem dříve než lidé, a tak rychle utíkal do bezpečí. Vojáci se ho při tom naučili následovat, a proto bitvy přežili. Díky svému skvělému čichu dokázal Stubby velmi brzy ucítit bojový plyn a vojáky před ním varovat. Také včas upozornil na případné nepřátele a neváhal proti nim ani sám zaútočit.

Psí hrdina utrpěl několik zranění. Nadýchal se bojového plynu, byl zasažen kulkou i střepinou z granátu, což ho málem stálo život. Již za šest týdnů se však dokázal zotavit a vrátit se k americkým vojákům na frontu.

Stubby nebyl pouhým pomocníkem amerických vojáků, ale i jejich přítelem a maskotem. Byl vyznamenán medailí Za vítězství, kterou nosil na obojku. Oblibu našel i mimo bojiště. Lidé ho začali brzy nazývat psím hrdinou, francouzské ženy mu prý ušily i speciální obleček. Nezachraňoval životy jenom vojákům, před sražením autem uchránil jednu francouzskou dívku.

Když se Stubby vrátil se svým pánem roku 1919 do Spojených států amerických, byl zde vyznamenán celou řadou ocenění. Roku 1921 doprovázel svého pána na studium práv do Georgetownu, kde z něj později udělali maskota místního fotbalového týmu.

V roce 1926 psí hrdina zemřel. Jeho tělo bylo uchováno a vystavováno téměř 30 let v Muzeu amerického Červeného kříže.

Voříšek Rags

Stejně jako Stubby, i další psí hrdina jménem Rags, byl zachráněným psem z ulice. Ragse se ujal vojín James Donovan v létě roku 1918, kdy ho našel na jedné pařížské ulici. A od té doby se od něj pes nehnul na krok.

Později se Rags osvědčil především jako posel zpráv. Z Ragse se pak stal hrdina, když právě díky úspěšnému doručení zprávy zachránil život několika desítkám zraněným vojákům. Také dokázal varovat před dopady granátů i před bojovým plynem.

V jedné z bitev byl spolu se svým pánem těžce zraněn. Pán i pes se zotavovali spolu. Rags nakonec přišel o jedno oko a na jedno ucho přestal slyšet. Ovšem jeho pán, James Donovan, svým zraněním v roce 1919 podlehl. Po dlouhou dobu na něj Rags marně čekal před ošetřovnou. Psa si tehdy vzal k sobě major Raymond W. Hardenberg.

Psí hrdina Rags se dožil úctyhodných dvaceti let. Když v roce 1936 zemřel, psalo se o tom dokonce i v New York Times.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italové se rozloučili s Lagerfeldem. Představili jeho poslední kolekci

21.02.2019 19:52 Italská luxusní módní značka Fendi se dnes na milánském týdnu módy rozloučila se svým dvorním…

Herec Smollett tahal všechny za nos? Napadení si vymyslel, hrozí mu vězení

21.02.2019 15:29 Aktualizováno Americká prokuratura obvinila herce Jussieho Smolletta, že lhal o svém napadení dvěma muži, jehož…

Spermidin: Zázračná látka, která prodlužuje život. Nachází se nejen v…

21.02.2019 14:48 Říká se, že sex zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale jedno společné…

Hitler mohl druhou světovou vyhrát. Udělal chyby, které nás zachránily…

21.02.2019 12:13 Jen málokdo si dokáže představit, jak by dnes vypadal svět, kdyby Adolf Hitler vyhrál druhou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama