Zázrak 1. světové války? Vojáci z několika anglických vesnic měli neuvěřitelné štěstí

Velkou válku, jak je první světový konflikt známý v Anglii, nepřipomínají pouze pomníky s výčtem padlých, ale také tzv. thankful villages. Označení by se dalo přeložit jako vděčné vesnice. Všichni naverbovaní vojáci, kteří z těchto vesnic vyrazili na frontu se všichni vrátili živí.

Přidejte svůj názor

I. světová válka

Světová válka byla brutálním konfliktem, který se podepsal takřka na všech přeživších. Skoro v každé rodině byl nějaký příbuzný mezi padlými. Využití moderních válečných technologií, bojových plynů a řádění epidemií nejrůznějších nemocí rozmáhajících se v zákopech ve velkém vedlo k monstróznímu množství obětí na životech. V několika malých vesnicích na anglickém venkově se však na brance usmála štěstěna. Všichni odvedení se vrátili živí.

V zapadlé vesnici Hunstanworth, kde dnes žije přibližně dvě stovky obyvatel, byli na začátku velké války odvedeni bratři Makepeace a Joshua. První byl dvakrát postřelen, přežil i chřipkovou epidemii, která má na svědomí milióny obětí. Mladší Joshua byl zasažen úlomkem granátového šrapnelu. Kovový předmět pak měl v noze až do konce života. Do války byli odvedeni společně s dalšími pěti vesničany s Hunstaworthu. Všichni se však nakonec vrátili z války zpět, přestože jejich zdravotní stav byl nezáviděníhodný.

Jenže jak už to mezi lidmi bývá, pokud má někdo štěstí, nemůže uniknout bez trestu. Platí to i v souvislosti s tak velkou tragédií, jakou byla první světová válka. Pro usedlíky v sousedících vesnicích, kde ztratili řadu svých sousedů, byli obyvatelé vděčných vesnic v jejich očích zostuzeni tím, že nepoložili žádnou oběť na oltář boje proti nepřátelům. Obyvatelé ostatních vesnic měli dlouhá desetiletí pocit, že si užívali míru, aniž by zaplatili nejvyšší cenu, která k míru vedla.

Britští historikové se za pomocí matematiků pokusili spočítat, kolika vesnicím se poštěstilo vyváznout bez ztrát na životech svých obyvatel. Napočítali jich pouze 22. Zajímavé je, že se jim nepodařilo identifikovat žádnou takovou vesnici ve Skotsku ani v Severním Irsku. Ze statistik dále vyšlo, že největší počet navrátilců z jednoho místa beze ztrát byl 59 v případě vesnice Arkholme, v níž tehdy žilo 320 vesničanů.

Naštěstí se dnes jedná již jen o historii a pozoruhodnou připomínku jedné z největších tragédií lidské civilizace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama