Muž deset dní jedl jenom jídla z fastfoodu. Neuvěříte, co to s ním udělalo

Většina z nás čas od času zhřeší a dá si něco nezdravého, kalorického nebo hodně tučného. Někdo má rád čokoládu, jiný kus bůčku. Češi si často dopřávají také jídlo ve fastfoodech. Položili jste si ale otázku, co s člověkem takové jídlo může udělat? Americký profesor se rozhodl experimentovat na svém synovi a výsledky pečlivě zapisoval. Zprávu přinesl magazín Time.

Přidejte svůj názor

Hranolky od McDonaĺd´s, ilustrační fotografie

Jíst v McDonaldu po deset dní v kuse může být pro tělo velmi namáhavé. Zdravé bakterie v lidském těle, které tvoří váš střevní mikrobiom. Tim Spector, profesor genetické epidemiologie na King's College v Londýně spolu se svým synem Tomem, studentem genetiky na univerzitě v Aberystwyth vymysleli malý experiment.

Tom se po dobu deseti dnů musel stravovat pouze ve fastfoodech značky McDonald. Mohl jíst kuřecí nugety, hranolky nebo burgery a zapíjet to kolou, to vše na tátův účet.

Tom se podle svých slov tři dny cítil v pořádku, ale pak se začal stále více cítit letargický a jeho barva kůže se podle jeho přátel změnila na mírně šedou. Posledních pár dní se prý cítil velmi zle a prý na sobě pozoroval i abstinenční příznaky.

Tom poslal vzorky svojí stolice do laboratoří, aby potvrdily jeho domněnky. Výsledky, které ondržel ho šokovaly. Tomovy střevní bakterie byly „zdevastované". Mladý muž prý přišel o 40 % druhů bakterií z celkového počtu asi 1400 druhů. Taková ztráta rozmanitosti mikrobiomu je podle vědců znepokojující, jde o červenou vlajku, která varuje před vážnými zdravotními problémy, jako jsou obezita nebo cukrovka.

Tím, že se experimentu zúčastnil jen Tom, nemůže být řeč o tom, že by tyto výsledky byly přínosné z vědeckého hlediska, nicméně naznačuje, kam může vést způsob života založený na stravování v rychlých občerstveních, bez dostatku přísunu ovoce a zeleniny. Zdravý mikrobiom podporuje správnou funkci imunitního systému, a nezdravé jídlo může tento vztah vážně narušit.

Dobré tak podle vědců není ani jíst neustále dokola stejné věci, i kdyby šlo o těstoviny nebo saláty. Pro střeva je prý nejlepší rozmanitost. Ideální je tak strava, kde převažují zdravé potraviny nad nezdravými. Ani nezdravé jídlo ale čas od času tělu neuškodí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší letecká záhada historie: Za kontroly tašek vděčíme jedinému…

23.01.2019 15:27 V listopadu roku 1971 si na letišti v Portlandu koupil letenku muž, který se představil jako Dan…

Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

23.01.2019 13:36 Aktualizováno Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou…

Nacistický plán na odstavení Roosevelta. Klíčovou postavou byl americký…

23.01.2019 11:27 USA obviňuje Rusko, že se pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby v jeho prospěch. Rusko to…

Osm způsobů, jak napsat písmeno X. Nevinný dotaz vyvolal na internetu bouři

23.01.2019 11:02 Písmeno X je zdánlivě nejlehčím písmenem v české abecedě. Ať už psací nebo tiskací, napsat ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama