Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie zveřejněná v odborném časopisu Cell naznačuje, že stěhování mezi některými zeměmi může hluboce ovlivnit bakterie, které žijí v našem zažívacím traktu:. To pak má zásadní dopad na naše zdraví.

Střevní problémy, ilustrační fotografie

„Víme, že přistěhovalci do USA jsou náchylnější k rozvoji obezity a metabolických onemocnění, jako je cukrovka, než lidé, kteří migrují v rámci jedné země. Ale nerozumíme tomu, proč to tak je,“ uvádí Chloe Jamesová, expertka na mikrobiologii z univerzity ve Salfordu, a její kolega a Ian Goodhead, odborník na infekční onemocnění.

Aby bylo možné se na tento jev podívat ze zdravotního hlediska, vědci z University of Minnesota provedli rozsáhlou a důkladnou studii čínských a thajských přistěhovalců, kteří se stěhují do USA. Autoři zkoumali stravu, střevní mikrob a index tělesné hmotnosti přistěhovalců před a po stěhování. Důkazy ukázaly, že čím déle žili přistěhovalci v USA, čím méně se jejich bakterie lišily.

Lidské střevo je domovem stovek různých druhů bakterií známých společně jako „střevní mikrobiom". Bakterie se starají nejen o rozkládání jídla, ale pomáhají našim tělům bojovat s nemocemi a dokonce jim mohou předcházet. Existují také důkazy, že střevní mikrobiom může ovlivnit duševní zdraví člověka.

Rozmanitější střevní mikrobiom je spojen se zdravějším zažívacím systémem. Tuto rozmanitost ovšem negativně ovlivňují věci jako jsou antibiotika, stres nebo změny ve stravě. Kvůli tomu mohou být lidé náchylnější k obezitě nebo dráždivému onemocnění střev.

Studie porovnávala celkem 514 zdravých žen rozdělených na tři skupiny – ty, které, se narodily a žily v Thajsku, ty, které se narodily v jihovýchodní Asii a které se později přestěhovaly do USA, a ty, které se narodily v USA rodičům pocházejícím z jihovýchodní Asie. Ukázalo se, že změny v intestinálním mikrobiomu začaly, jakmile přistěhovalci dorazili do USA. Změny pak pokračovaly celá desetiletí. Čím déle tam tyto ženy žily, tím více se jejich mikrobiomy začaly podobat těm, které mají rodilí Američané evropského etnického původu. Většina účastnic, které žily v USA, také během studie nabrala na váze.

Kombinace druhů, které tvoří náš střevní mikrobiom, je silně ovlivňována naší stravou, takže lidé z různých částí světa mají tendenci mít různé střevní bakterie. Západní střeva obvykle obsahují spoustu druhů Bacteroides, které jsou dobré při trávení živočišných tuků a bílkovin. Lidé, kteří nejedí „evropskou“ stravu“, ale naopak stravu bohatou na rostliny, mají ve střevech spíše druhy typu Prevotella, které jsou dobré při trávení rostlinných vláken. Nová studie ukázala, že kmeny bakterií z rodných zemí přistěhovalců, zvláště druhů Prevotella, se u migrantů postupně úplně vytratily - stejně jako příslušné enzymy pro trávení důležitých rostlinných vláken.

Studie, které naznačují, že mikrobiom může ovlivnit lidské zdraví nebo nemoci, jsou často zpochybňovány, protože je těžké rozlišit příčinu od účinku. V tomto případě není jasné, zda změny v mikrobiomu přímo přispívají k vysokému výskytu obezity u přistěhovalců z USA. „Může ještě nějakou dobu trvat, než plně pochopíme, zda méně rozmanitý mikrobiom vede k obezitě, nebo jestliže obezita vede k méně různorodému mikrobiomu,“ vysvětlují vědci.

Většina znalostí v této oblasti pochází ze studií provedených na laboratorních myších. Studie amerického biologa Jeffa Gordona v roce 2006 prokázala vazbu mezi obezitou a střevním mikrobiomem. Vědec zjistil, že myši nabraly váhu, když jim byly podávány střevní bakterie od obézních lidí. Ale také víme, že strava s vysokým obsahem tuku způsobuje obezitu bez ohledu na to, jaký je střevní mikrobiom. Takže by bylo předčasné naznačovat, že samotný mikrobiom je zodpovědný za obezitu, varují experti.

„S rostoucí imigrací a vývojem stravovacích návyků je důležité, abychom lépe pochopili, jak mohou změny v populaci, kultuře a stravování ovlivnit lidský mikrobiom, abychom mohli zaznamenat potenciální zdravotní problémy. Například víme, že uprchlíci, zvláště děti, jsou náchylnější k rozvoji obezity, takže potřebujeme vyvinout nové strategie, abychom s tím mohli bojovat,“ říkají Jamesová a Goodhead.

Vzdělávání je jedním z aspektů, tím dalším je podle nich boj proti chudobě, která bývá u přistěhovalců vyšší než u původních obyvatel „Pokud je však intestinální mikrobiom skutečně ústředním tématem zdraví a nemoci, pak bychom mohli najít způsoby, jak jej léčit přímo – například pomocí předepisování probiotik nebo transplantací fekálních buněk. Jednoho dne bychom mohli dokonce mít mikrobiální "pilulky", které by mohly pomoci migrantům bojovat proti změnám jejich střevních mikrobiomů, aby se mohly lépe se usadit ve svých nových domovech,“ dodávají vědci.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Slovo "grázl" má původ ve skutečném člověku. Čím se provinil?

19.09.2021 14:30 Slovo „grázl“ se dnes užívá pro označení lumpů a zločinců. Odvozeno je od jména Jana Jiřího Grasela…

Hrad Sion byl místem posledního vzdoru husitů proti Šelmě ryšavé

19.09.2021 13:10 Pozůstatky kdysi pohodlného a výstavného sídla husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, se nachází…

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

18.09.2021 14:40 Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to…

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

15.09.2021 21:58 V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního…

Kámen mudrců, elixír nesmrtelnosti nebo homunkulus. O co se pokoušeli…

05.09.2021 14:40 O alchymistech se někdy hovoří jako o podvodnících nebo šarlatánech. Většinou se sice jednalo o…

Tragický osud sester Brontëových. Co se s nimi stalo?

05.09.2021 11:00 Sestry Brontëovy se zapsaly do dějin svými literárními počiny, ale také tragickým osudem, který…

Bavlněné nákupní tašky měly ulevit světu. Pokud je budete používat 54 let

31.08.2021 18:40 Před časem londýnská umělkyně Venetia Berryová spočítala bavlněné tašky zdarma, které se jí…

"Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Před 675 lety zemřel v…

29.08.2021 15:14 Dne 26. srpna 1346, tedy před 675 lety, se v rámci stoleté války odehrála bitva u Kresčaku. Za…

Jaké byly první letní olympijské hry před 125 lety?

28.08.2021 11:11 Letošní letní olympiáda již skončila, ta první v moderních dějinách se uskutečnila před 125 lety?…

Pro řadu seniorů byl při lockdownu virtuální kontakt horší než žádný

15.08.2021 14:33 Mnoho lidí nad 60 let se při virtuálních kontaktech za pandemie cítilo osamělejších a ve větších…

Související:

Právě se děje

reklama