Děsivý rekord: V táboře Treblinka zemřelo nejvíce lidí na jednom místě, překonal i Osvětim

Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka patří mezi ta nejhorší místa světa. V průběhu druhé světové války zde zahynulo okolo 870 tisíc lidí a jen stěží byste hledali na světě jiné místo, kde by bylo zabito za krátkou dobu jeho fungování více lidí.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Vlaková stanice poblíž vyhlazovacího táboru Treblinka

Do Treblinky přišel první transport Židů z varšavského ghetta 23. července 1942. V průběhu následujících 15 měsíců zde zahynulo necelých 900 tisíc lidí, někteří hladem a vyčerpáním, jiní byli bez milosti popraveni, ať už střelou do týla nebo v plynových komorách.

Zajatci zde byli natolik zoufalí, že se dokonce vzbouřili nacistickému vedení. Vězni z obslužného tábora v srpnu roku 1943 zapálili několik domů a pobili několik strážců, uprchnout se ale podařilo jen několika desítkám z nich.

Jedním z nich byl Čech Richard Glazar, autor knihy Treblinka - slovo jako z dětské říkanky. Příběh vzpoury a útěku z Treblinky sepsal hned po válce, v roce 1945. Jako jeden z mála měl štěstí, že přežil.

Nacisty totiž vzpoura rozpálila do ruda a začali tábor likvidovat. Před příchodem východní fronty spálili budovy, které se v něm nacházeli. A zářná budoucnost nečekala ani jeho zajatce.

Ti byli popravováni kysličníkem uhelnatým nebo výfukovými plyny. Na rozdíl od Osvětimi se zde nepoužíval jedovatý plyn cyklon B. V ní bylo během války zabito více než milion lidí a některé odhady uvádějí až milion a půl, avšak za celou dobu fungování tábora. 

Ten sloužil nacistům zhruba pět let, oproti tomu Treblinka "pouze" více než rok. Pokud by fungovala déle, počet mrtvých by nezadržitelně stoupal a číslo by bylo ještě hrozivější. 

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potlačil kýchnutí a skončil v nemocnici. Co se děje s tělem, když tomu…

22.02.2019 16:39 Čtyřiatřicetiletý muž z britského Leicesteru navštívil pohotovost kvůli problémům s polykáním. Jak…

Rodiče více dětí mají vždy jedno raději než druhé. Nový výzkum rozboural…

22.02.2019 14:31 Aktualizováno Podle studie sociologů na kalifornské univerzitě rodiče přiznávají, že jedno ze svých děti považují…

Vymyslel si napadení? Kauza herce Smolletta otřásá Amerikou, pustil se do…

22.02.2019 14:30 Aktualizováno Americký černošský herec Jussie Smollett (36), který čelí obvinění, že proti sobě zinscenoval…

Italové se rozloučili s Lagerfeldem. Představili jeho poslední kolekci

21.02.2019 19:52 Italská luxusní módní značka Fendi se dnes na milánském týdnu módy rozloučila se svým dvorním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama