Co stálo za vzestupem zla? Tato událost z Hitlera udělala diktátora

Píše se 27. únor roku 1933 a němečtí hasiči dostávají zprávu, které jen těžko mohou uvěřit. V centru Berlína je nahlášen požár Říšského sněmu neboli Reichstagu. Jen málokdo by tehdy tušil, že tato událost odstartuje nástup nacistického režimu, který vyvolá druhou světovou válku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Požár Říšského sněmu
doporučujeme

hasiči dostali hlášení o požáru ve 22 hodin. Po zhruba 1,5 hodině byl uhašen, napáchal ale značné škody. Na místo následně dorazili Hermann Göring, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Franz von Papen a Heinrich Günther von Hohenzollern.

Göring požár považoval za signál ke spuštění komunistického puče a nacistickému režimu posloužil jako záminka k vyhlášení stanného práva. Skončila svoboda projevu, tisku a sdružování, právo na soukromí nebo na osobní vlastnictví.

Hitlerovi stoupenci využili puče k pronásledování svých oponentů a vlna zatýkání postihla především komunisty. Tehdejší říšský kancléř Adolf Hitler zdůvodnil prohlášení těchto mimořádných opatření potřebou boje proti teroru. A v tomto duchu byli zatčeni i čtyři muži. 

V červenci byli ze založení požáru nakonec obviněni Marinus van der Lubbe, Němec Ernst Torgler a tři Bulhaři Georgi Dimitrov, Blagoi Popov a Vasil Tanev. Nejznámější z nich byl bulharský revolucionář Dimitrov, s nímž v září 1933 začal soud.

Van der Lubbe tvrdil, že jednal sám bez spolupracovníků, a byl popraven 10. ledna 1934. Díky Dimitrovově obhajobě se ale zbytek osvobodili, což rozzuřilo k nepříčetnosti Hermanna Göringa. V tu chvíli už ale Německu vládli nacisté a cesta k diktatuře měla zelenou.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kurtizána na ruském trůně: Panování Kateřiny II. Veliké zastínily její…

23.03.2019 13:12 Aktualizováno Kateřina II. Veliká byla zřejmě jedním z nejvíce nepravděpodobných panovníků historie. Poté, co se…

Cukr je výdobytek moderní doby. Jak sladili naši předci?

23.03.2019 12:09 Aktualizováno Víte, že cukr se začal ve střední Evropě používat teprve v 15. století? Do té doby ho nahrazoval…

Samota má mnoho podob, některé nečekané. Jak psychickému problému čelit?

23.03.2019 09:59 Stává se, že se cítíme osamoceni i uprostřed jiných lidí, že trpíme tím, že náš život není takový,…

Ketogenní dieta: Funguje, nebo poškozuje zdraví? Lékaři našli odpověď

23.03.2019 09:33 Zhubněte tak, že budete jíst tuky a z jídelníčku vyloučíte sacharidy: to přinejmenším poněkud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama