Nejstrašidelnější pokus v historii: Rhythm 0 ukázal skutečnou lidskou tvář

Srbská umělkyně Marina Abramovic se v 70. letech minulého století postarala o několik uměleckých akcí, které hýbaly světem. Tou zřejmě nejznámější je pokus nazvaný Rhythm 0, který ukázal, čeho všeho jsou někteří lidé schopni.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Marina Abramovic při pokusu Rhythm 0

Dnes už jednasedmdesátiletá umělkyně se proslavila díky svému působení na poli performance art a body art. Tvrdila, že je pro ni proces tvorby umění důležitější než samotný výsledek, a podle toho také připravovala své akce.

Na rozdíl od malířů nebo zpěváků dokázala zajít tato umělkyně za hranici lidské morálky i vkusu. V jednom ze svých představení si se svým partnerem vyměňovali vzduch z úst do úst po dobu devatenácti minut. Téměř při tom oba zemřeli udušením.

Při jiném ze svých vystoupení nejprve snědla kilogram medu a vypila litr vína, poté se pořezala, zbičovala a lehla si na kříž, kde krvácela. Vystoupení bylo z obavy o její život předčasně ukončeno.

Zřejmě nejděsivější pokus se ale uskutečnil v roce 1974 v Neapoli. Rhythm 0, jak bylo vystoupení pojmenováno, se zúčastnilo několik desítek lidí, kteří měli jediný úkol. Dělat si s umělkyní co chtějí.

Abramovic se na šest hodin postavila doprostřed místnosti a kromě ní zde byl pouze stůl se 72 předměty. Mezi nimi byla růže, jídlo, nápoje, ale i žiletky, nůžky nebo nabitá zbraň. Lidé mohli předměty využít dle libosti k jakékoliv interakci s umělkyní.

Nejprve vše začalo nevinně. Lidé umělkyni krmili, podávali jí růži a ostýchavě se jí dotýkali. Postupně se ale intenzita davu začala zvyšovat. Lidé začali dívku píchat trny, strhali z ní oblečení, řezali do ní, pokusili se jí znásilnit a strkali jí nabitou zbraň do úst. 

Po ukončení pokusu nebyl téměř nikdo z účastníků schopen podívat se umělkyni do očí. Díky brutalitě, kterou na ní lidé vykonávali, je toto představení považováno za jeden z nejděsivějších pokusů, který má ukázat, čeho všeho jsou lidé schopni.

Sama umělkyně poté prohlásila, že představení ji přesvědčilo o tom, že pokud lidi necháte dělat si co chtějí, mohou vás zabít. Překvapivé je, že po ukončení pokusu všichni lidé utekli. A s Abramovic nechtěli mluvit.

Na celou věc ale panuje i druhý názor. Někteří lidé tvrdí, že účastníci tohoto pokusu věděli, že Abramovic se v sadomasochismu vyžívá, a pouze sehráli své role, protože si mysleli, že tak je to správně a že umělkyně brutalitu vyžaduje. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Aspergerův syndrom? Z autistické psychopatie vzniklé v nacistické Vídni se…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Proč je Aspergerův syndrom takovou součástí našeho lexikonu? Proč se jeho použití v polovině 90.…

Masakr spojeneckých letců: Hitler dal zavraždit 50 zajatců, byli mezi nimi…

21.03.2019 07:49 Jednou z nejznámějších epizod druhé světové války je útěk téměř osmi desítek spojeneckých letců ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama