17. listopad není jediný: Tyto studentské revoluce změnily historii

17. listopad je mezinárodně uznávaný den studentstva. Je slaven na památku studentů československých vysokých škol, kteří se vzbouřili proti nacistické okupaci v roce 1939. Byla to jedna z prvních a nikoliv poslední československá studentská revoluce proti tehdejší moci, která je zmiňována jako historický milník i v mezinárodním kontextu. Jaké byly další studentské revoluce, které změnily historii?

Přidejte svůj názor

Masakr Masakr na náměstí Nebeského klidu

Každý seznam, který by měl zahrnout nejdůležitější studentské revoluce všech dob je samozřejmě ošidný. Lze zařadit jen ty, které skutečně vedly k nějaké požadované reformě? Nebo ty, které prostě vzbudily pozornost světa? Tento seznam by se dal samozřejmě ještě rozšířit o mnohé další, těchto pět studentských revolucí lze však považovat za ty, které skutečně byly historickými milníky.

Sametová revoluce - 1989

Žádná další revoluce na seznamu není tolik spojena s 17.listopadem jako tato – a samozřejmě žádná další není spojena s československými dějinami jako tato. Právě studentský odpor 17. listopadu a tvrdá odpověď komunistického režimu vedly k vypuknutí masivních, celostátních protestů veřejnosti. „Pro tohle jsme zvonili klíčky?“ ptají se sice často Češi znechucení ze současných politických a společenských poměrů v zemi, nic to však nemění na tom, že Sametová revoluce se stala legendou nejen na v ČR a na Slovensku, ale i v zahraničí, kdy je často řazena mezi jedny z nejdůležitějších a nejikoničtějších studentských revolucí všech dob neboť se stala symbolem pádu SSSR a konce jedné éry.

Studentské, protiválečné protesty v USA - 1968

Rok 1968 nebyl důležitý jen pro americké studentstvo, ale i proto francouzské a československé. Dění v USA lze nicméně považovat za nejpodstatnější a to z toho důvodu, že jeho dědictví dodnes ovlivňuje nejenom americkou politickou scénu. Studentské protesty proti válce 1968 byly jen částí širší kulturní revoluce, která dala vzniknout celému obratu západní společnosti k spiritualitě, volnému sexu, vzývání kreativity a inovací, progresivním hodnotám a multikulturalismu. V 1968 byly vak též zasety semena konzervativní kontrarevoluce a současným kulturním válkám mezi zastánci a odpůrci hodnot roku 1968.

Anti-Apartheid - 1976

Jihoafrickým studentům došla trpělivost s represivní politikou apartheidu v roce 1976, kdy bylo zavedeno afrikánštiny jako povinného jazyka do škol. Většina studentů tímto jazykem, převzatým z holandštiny a považovaným za „jazyk utlačovatelů“ nehovořila. Byl jim tak omezen přístup k vzdělání. Na předměstí Sowetu vypukly tvrdě potlačené studentské protesty, které měly za následek okolo 200 (podle některých odhadů až 500) mrtvých studentů. Jejich fotografie obletěly celý svět a spolu s celou studentskou revolucí se staly milníkem boje černošského obyvatelstva proti apartheidu.

Masakr na náměstí Nebeského klidu - 1989

Snad žádná fotka a video nevlévá do srdce protestujících studentů na celém světě takovou naději a sílu jako ikonický obraz čínského muže zastavujícího kolonu tanků. Samotné protesty studentů na Nebeského klidu a reakce komunistické strany na ně však dnes v Číně slouží k odrazení dnešní mládeže, aby se veřejně negativně vymezovala vůči mládeže. Požadavky čínských studentů pro větší reformaci země byly utopeny v krvi – okolo 1300 lidí bylo zabito, číslo však zřejmě bylo ještě větší. Čína cenzuruje jakoukoliv zmínku o události, která šokovala svět a mnozí Číňané o ní ani nevědí.

Arabské jaro - 2011

Nyní mnozí komentáři nazývají série studentských protestů, které ohromily Blízký východ, za „Arabskou zimu“. Odkazují tak hořké konce mnoha těchto revolucí, které měly vést k tolik potřebným reformách a demokratizaci země, ale které v podstatě vedly buď k nahrazení jiných tyranů dalšími (Egypt) či skončily v spalujících ohních občanské války (Sýrie). V podstatě za jedinou úspěšnou revoluci Arabského jara, která skutečně vedla k reformě země, je ta, která celý fenomén rozpoutala – revoluce studentstva v Tunisku. Ať už se díváme na Arabské jaro jakkoliv, nelze popřít, že se jedná o jednu z nejdůležitějších historických událostí posledního desetiletí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší letecká záhada historie: Za kontroly tašek vděčíme jedinému…

23.01.2019 15:27 V listopadu roku 1971 si na letišti v Portlandu koupil letenku muž, který se představil jako Dan…

Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

23.01.2019 13:36 Aktualizováno Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou…

Nacistický plán na odstavení Roosevelta. Klíčovou postavou byl americký…

23.01.2019 11:27 USA obviňuje Rusko, že se pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby v jeho prospěch. Rusko to…

Osm způsobů, jak napsat písmeno X. Nevinný dotaz vyvolal na internetu bouři

23.01.2019 11:02 Písmeno X je zdánlivě nejlehčím písmenem v české abecedě. Ať už psací nebo tiskací, napsat ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama