Mohla se biblická potopa světa opravdu odehrát? Podle vědců trvá dodnes, vidět ji může každý

První kniha Mojžíšova pojednává o mytickém pojetí nejstarších dějin lidstva. Obsahuje řadu známých příběhů, jako jsou například stvoření člověka, ale i takzvaná potopa světa, příběh o Noem, který postavil archu, na níž zachránil všechna zvířata před vyhynutím. Mohl se tento příběh skutečně odehrát? Podle vědců ano, a potopa jako taková prý nikdy neskončila.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bible

Podle bible se Bůh rozhodl zničit lidskou společnost, protože byla zkažená a plná násilí. Chtěl ale, aby jeho řádění přežil spravedlivý Noe a jeho rodina. Proto mu o potopě řekl dopředu a dal mu pokyny ke stavbě archy.

V ní Noe ubytoval zvířata, která by ve vodě nepřežila. Potopu přežili Noe a jeho manželka, jejich tři synové a jejich manželky. Od každého zvířete poté potopu přežili dva kusy, pár samec-samice.

Mnoho lidí věří, že jde o jeden z biblických příběhů, které se mohly odehrát, a dodnes pátrají po legendární Noemově arše. Na rozdíl od jiných pasáží z bible se ale vědci domnívají, že tento se opravdu stát mohl.

Expedice v roce 1999 objevila stopy lidského osídlení na dně Černého moře. To vede vědce k myšlence, že tragické události z doby před zhruba 7000 lety vedly i k vytvoření pověsti o velké biblické potopě. Ta se tak podle nich skutečně zakládá na pravdě.

Rozpouštějící se ledovce tehdy mohly do místa posílat až 42 čtverečních kilometrů vody denně. Pár přeživších lidí mohla tato událost inspirovat k ústnímu předávání příběhu o děsivé povodni a trestu shůry. Na základě této skutečnosti poté mohl vzniknout právě příběh Noeho a potopy světa.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama