Jeden z největších filmových nesmyslů odhalen. Co se stane, když v letadle otevřete dveře?

Otevřené dveře v letadle jsou jedním z oblíbených filmových motivů hollywoodských režisérů. Každý ví, že náhlá změna tlaku, která by v takovém případě vznikla, by z letadla vysála všechny pasažéry a stroj by se začal nekontrolovatelně řítit k zemi. Je to ale skutečně pravda?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Letadla, ilustrační foto

Podle vědců nikoliv. Tento motiv, který mnohé cestující od letů letadlem odrazuje, je totiž naprosto nesmyslný. Není také bez zajímavosti, že podle statistických údajů za rok 2017 skončilo z 36,8 milionu letů tragicky pouze deset. A za žádný z nich nemohou otevřené dveře.

Letušky totiž musí před startem dodržet přísná bezpečnostní pravidla a utěsnění dveří zkontrolovat hned několikrát. Proto je technicky nemožné, aby se za letu dveře letadla otevřely.

"Jednoduše by nikdo neměl šanci je otevřít. Obavy z toho, že by to někdo dokázal a tlak by potom vytáhl z kabiny ostatní cestující, jsou zbytečné," uvedl podle serveru The Telegraph pilot Patrick Smith.

Vnější dveře se totiž v letadle otevírají dovnitř. A protože vnější tlak je nižší než tlak v kabině, nedokázal by je otevřít žádný člověk. Při běžné letové nadmořské výšce dosahuje tento tlak 0,7 - 0,8 atmosfér. To znamená, že na 1 cm² působí zátěž v rozmezí od 0,83 - 0,9 kg.

Dveře zkrátka za letu není možné otevřít, a to ani v nižší nadmořské výšce. "Bylo by možné otevřít je až těsně nad zemí," vysvětlil Smith. Dveře v letadlech mají navíc i mechanickou zábranu. Tu dokáže otevřít jen pilot, který je zamčený v pilotní kabině. Pokud by se tedy někomu nějak podařilo obejít problém s tlakem, což je samo o sobě nemožné, dveře by stejně neotevřel. Byly by zablokované.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co doopravdy vedlo k zániku Velkomoravské říše?

15.12.2018 09:40 Velkomoravská říše patří k počátkům utváření politických poměrů, které následně ovlivnily vznik…

Chladnokrevné monstrum? Poslední dny Stalina jsou zahaleny tajemstvím

15.12.2018 09:23 Josif Stalin, vlastním jménem Josif Vissarionoviče Džugašvili, vládl sovětskému impériu neomezenou…

Sušíte prádlo na radiátoru? Experti před tím důrazně varují, hrozí velké…

14.12.2018 22:57 Aktualizováno Obyvatelé především menších bytů v zimních měsících s oblibou suší vyprané oblečení na radiátorech.…

Nepoznali byste ji. Helenu Růžičkovou milovalo celé Česko, takhle vypadala…

14.12.2018 22:57 Aktualizováno Za několik týdnů uplyne 15 let od úmrtí herečky, kterou milovalo celé Česko. Helena Růžičková si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama