Chytrý po tatínkovi? Zapomeňte. Děti inteligenci dědí od maminek, tvrdí vědci

Rodiče se často hádají, po kom jejich ratolest vlastně je. V případě inteligence na to podle genetiků existuje jednoznačná odpověď. Inteligenci pravděpodobně dědíme z chromozomu X – tedy od maminek.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

děti
doporučujeme

Vědci, kteří se podíleli na nové genetické studii, dospěli k závěru, že inteligence je závislá na chromozomu X. Ženy mají dva chromozomy X, naopak muži mají jeden chromozom X a jeden Y. Navíc inteligence patří mezi podmíněné geny a ty fungují jen v případě, že pocházejí od matky, nikoliv od otce. 

Vědci prováděli svůj výzkum na geneticky modifikovaných myších. Myši, kterým byly podávány mateřské geny, měly výrazně větší hlavy i mozky, a mnohem menší těla. Zvířata, která dostávala více genů od otce, měla naopak menší mozky a lebky, ale větší tělo, píše server songhanhphuc.org.

Teorie, že matky mají větší vliv na dětskou inteligenci ovšem není nijak nová. Už v roce 1984 zkoumala University od Cambridge genomovou úpravu a vývoj mozku a dospěla k závěru, že mateřské geny mozku poskytují více materiálu.

Skotská studie, která vycházela z údajů 13686 osob ve věku 14 až 22 let a která sledovala inteligenci těchto osob, zjistila, že IQ matky je nejlepším ukazatelem vysoké inteligence dítěte.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané…

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice…

Ježíš v islámu. Jak se muslimové dívají na jeho smrt a vzkříšení?

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Včera křesťané na celém světě oslavili vzkříšení Ježíše Krista. Na Velikonoční příběh, tj. smrt a…

Hrad Jindřichův Hradec: Jeho počátky patří k záhadám české historie

22.04.2019 09:40 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století.…

Krásné kouty Země: 7 nejunikátnějších památek UNESCO, které jsou často…

21.04.2019 20:31 Památky zapsané na Světovém dědictví UNESCO patří mezi ty nejzajímavější a nejpůvabnější na světě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama