Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé neměli na co stěžovat. Ačkoliv v něm žilo méně než tři tisíce lidí, měli k dispozici vše, co moderní doba nabízela. V 60. letech se ale ve městě objevil požár, který hoří dodnes. A podle vědců bude další stovky let hořet.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Opuštěné město Centralia

Centralia je původně hornickým městem. Toto místo se ale od jiných vyznačuje tím, že hoří. A hoří již 56 let. Podle odhadů může hořet dalších 250. Cedule v okolí města varují případné cestovatele, že hrozí smrt udušením nebo je může pohltit země, která je často v plamenech.

Toto město založené před 150 lety původně bylo domovem asi 2700 lidí, kteří měli k dispozici všechny vymoženosti. Ve městě bylo sedm kostelů, pět hotelů, dvě divadla, banka a poštovní úřad. Nyní je však dalším městem duchů.

Naleziště antracitu byla známa od počátku 19. století, o půl století později zde začala i těžba uhlí. V roce 1962 byl ale v opuštěných uhelných štolách zjištěn požár. Jeho příčinu nikdo nezná, předpokládá se, že se do štol ukládal odpad.

Požár ale sám od sebe neuhasínal, a proto se ještě v témže roce rozjely první hasičské práce. Navzdory jim se ale požár šířil. Obyvatelé města se proto rozhodli do štol pumpovat vodu a nehořlavé směsi, kromě ztrát ve výši desítek tisíc dolarů se ale nic nezměnilo. Oheň se nikdy uhasit nepodařilo.

Obyvatelé sice plameny udrželi pod zemí, tam však plameny stále vládnou. Země se čas od času otevře a vychrlí sirné jedovaté plyny. V jejich důsledku se zdravotní stav obyvatelstva zhoršoval a vyšší koncentrace oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého je začala ohrožovat na životě.

V roce 1984 americký kongres uvolnil částku 42 milionů dolarů na přestěhování obyvatel z města. Díky tomu, že pod zemí panovala teplota kolem 80 stupňů, ale ve městě žilo už jen něco kolem 1000 lidí.  

Pozemky byly vyvlastněny a posledním krokem k zániku města bylo, když americká pošta v roce 2002 zrušila směrovací číslo Centralie. Pouhým sedmi lidem bylo na nebezpečném místě povoleno dožít, zbytek musel odejít.

Odborníci se domnívají, že požár není ani ve třetině své životnosti. Podle posledních výzkumů se zdá, že plameny budou místo sužovat dalších 250 let, i když převážně pod zemí. Zhasnout by tak mohly až kolem roku 2270.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Zničit zdraví si můžete i doma. Stačí při úklidu ignorovat místa, kterých…

17.02.2019 11:31 V každé domácnosti žijí bakterie, kterým se daří bez ohledu na to, jak čistotní jste a jak často…

Zápach z úst, únava, bolest hlavy. Lékaři odhalují, co s tělem dělá…

17.02.2019 09:53 Celosvětová spotřeba masa rok od roku stoupá. Mnoho lidí si bez konzumace masa ani nedokáže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama