Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé neměli na co stěžovat. Ačkoliv v něm žilo méně než tři tisíce lidí, měli k dispozici vše, co moderní doba nabízela. V 60. letech se ale ve městě objevil požár, který hoří dodnes. A podle vědců bude další stovky let hořet.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Opuštěné město Centralia

Centralia je původně hornickým městem. Toto místo se ale od jiných vyznačuje tím, že hoří. A hoří již 56 let. Podle odhadů může hořet dalších 250. Cedule v okolí města varují případné cestovatele, že hrozí smrt udušením nebo je může pohltit země, která je často v plamenech.

Toto město založené před 150 lety původně bylo domovem asi 2700 lidí, kteří měli k dispozici všechny vymoženosti. Ve městě bylo sedm kostelů, pět hotelů, dvě divadla, banka a poštovní úřad. Nyní je však dalším městem duchů.

Naleziště antracitu byla známa od počátku 19. století, o půl století později zde začala i těžba uhlí. V roce 1962 byl ale v opuštěných uhelných štolách zjištěn požár. Jeho příčinu nikdo nezná, předpokládá se, že se do štol ukládal odpad.

Požár ale sám od sebe neuhasínal, a proto se ještě v témže roce rozjely první hasičské práce. Navzdory jim se ale požár šířil. Obyvatelé města se proto rozhodli do štol pumpovat vodu a nehořlavé směsi, kromě ztrát ve výši desítek tisíc dolarů se ale nic nezměnilo. Oheň se nikdy uhasit nepodařilo.

Obyvatelé sice plameny udrželi pod zemí, tam však plameny stále vládnou. Země se čas od času otevře a vychrlí sirné jedovaté plyny. V jejich důsledku se zdravotní stav obyvatelstva zhoršoval a vyšší koncentrace oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého je začala ohrožovat na životě.

V roce 1984 americký kongres uvolnil částku 42 milionů dolarů na přestěhování obyvatel z města. Díky tomu, že pod zemí panovala teplota kolem 80 stupňů, ale ve městě žilo už jen něco kolem 1000 lidí.  

Pozemky byly vyvlastněny a posledním krokem k zániku města bylo, když americká pošta v roce 2002 zrušila směrovací číslo Centralie. Pouhým sedmi lidem bylo na nebezpečném místě povoleno dožít, zbytek musel odejít.

Odborníci se domnívají, že požár není ani ve třetině své životnosti. Podle posledních výzkumů se zdá, že plameny budou místo sužovat dalších 250 let, i když převážně pod zemí. Zhasnout by tak mohly až kolem roku 2270.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívka, kterou miloval celý svět, si oblíbila Česko. Jak dnes vypadá slavná…

10.12.2018 11:06 V dobách, kdy televizím po celém světě vládly telenovely, byla nejznámější seriálovou herečkou na…

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Archeologové rozluštili tisíce…

10.12.2018 09:58 Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé…

Japonská princezna Masako má obavy z role císařovny, trpí adaptační…

10.12.2018 09:01 V japonské korunní princezně Masako, která se má stát císařovnou, vzbuzuje její budoucí úloha…

Svět jak ho známe v roce 2019 skončí? Muž, který předpověděl brexit a…

09.12.2018 22:27 Aktualizováno Britský věštec Craig Hamilton-Parker se do podvědomí lidí zapsal svými proroctvími, které se na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama