Lidové tradice spojené se svatým Mikulášem: Proč se slaví?

Se svátkem svatého Mikuláše (tedy s 6. prosincem) je v mnoha evropských zemích spojen začátek vánočního času. Jsou s ním také již neodmyslitelně spjaty postavy Mikuláše, čerta a anděla.

Přidejte svůj názor

Mikuláš

Kdo byl svatý Mikuláš?

Biskup Mikuláš z Myry se narodil někdy ve druhé polovině 3. století. Ve 4. století pak působil jako biskup v Myře v jihozápadní části Malé Asie. Informace o jeho životě jsou známé pouze z legend.

Podle legend pocházel tedy Mikuláš z bohaté rodiny, která žila na území dnešního jihozápadního Turecka. Když mu zemřeli rodiče, údajně všechen majetek předal chudým a rozhodl se stát knězem. Když byl zvolen biskupem, nechal ho římský císař Diokleciánus uvěznit. Za vlády císaře Konstantina (který roku 313 křesťany zrovnoprávnil s vyznavači jiných náboženství) byl Mikuláš osvobozen.

Legendy se také zmiňují o tom, že biskup Mikuláš byl velmi šlechetný a štědrý muž. Z vězení dostal mnoho neprávem odsouzených lidí, zázrakem vrátil život třem zabitým dětem. V jedné z legend bychom se pak mohli dočíst příběh o svatém Mikuláši, který zachránil tři mladé panny před prostitucí. Biskup se prý jednoho večera procházel venku, když z jednoho domu uslyšel křik a pláč. Poté co do domu oknem nahlédl, zjistil, že tři mladé panny jejich otec tlačí k prostituci, aby byl schopný zaplatit své dluhy. Mikuláš tehdy pomohl otci i jeho dcerám, když jim na okně zanechal několik váčků s penězi. Zadlužený muž tak mohl vše splatit a navíc své dcery dobře provdat.

Svatý Mikuláš je patronem Ruska a Lotrinska, dále pak dětí, panen, poutníků, cestovatelů, rybářů, soudců a advokátů, lékárníků, sládků nebo řezníků. Bývá zobrazován s mitrou a berlou, se třemi zlatými jablky, se třemi zlatými pruty či váčky s penězi nebo s kotvou a lodí.

Tradice spojené se svátkem Mikuláše

Se dnem svatého Mikuláše bylo spojeno hned několik zvyků a tradic.

Podle legendy a lidové tradice se má svatý Mikuláš z Myry v předvečer svého svátku (tedy 5. prosince) vracet na zem a obdarovávat chudé lidi a děti. Tato víra vychází z faktu, že biskup Mikuláš byl za svého života velice štědrým člověkem.

Se svátkem Mikuláše se pojily také oslavy, a to již od 10. století, kdy jsou poprvé doloženy. Oslavy a nadělování se objevily poprvé v německy mluvících oblastech a souvisely nepochybně s kultem svatého Mikuláše, který mimo jiné velmi podporovala manželka císaře Oty II., císařovna Theofana. S kultem svatého Mikuláše se pak pojí i tzv. biskupské hry. Ty byly ve středověku spojeny s prostředím klášterních škol. Postupem času se dostaly i do škol městských a nakonec se staly součástí mikulášských slavností. Patřily k velmi oblíbeným předvánočním kratochvílím. Z prostředí Francie pochází první zmínka o těchto hrách z roku 1291, z Anglie pak jsou doloženy od roku 1299. V německém prostředí se rozšířily od roku 1304. V českých zemích o nich existují doklady od 13. století.

V Německu chodila postava Mikuláše k dětem v doprovodu Ruprechta večer 5. prosince. Štědrý Mikuláš jim schovával drobné dárečky a něco dobrého na zub většinou do bot. Na děti tak ráno 6. prosince čekalo překvapení. V oblasti Alp se se dnem svatého Mikuláše pojily maškarní průvody. Na našem území se oslavy dne 6. prosince velmi podobaly těm masopustním. Rovněž byly tyto oslavy spjaty s maškarními průvody, ve kterých nesměla chybět postava Mikuláše, čerta a anděla. Tyto postavy také navštěvovaly domácnosti a obdarovávaly děti – ty hodné dostaly drobné dárky, ovoce a ořechy, ty zlobivé uhlí. Mikuláš dětem připomínal, že mají být poslušné, mají se pravidelně modlit a projevovat úctu svým rodičům. Někdy byly zlobivé děti dokonce potrestány metlou.

Svatý Mikuláš v některých zemích světa dokonce dětem naděluje vánoční dárky. Ve Velké Británii a v Americe je známý jako Santa Claus, v Holandsku jako Sinter Klaas. Dárky nosí také ve Skandinávii nebo třeba v Rusku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit bolest hlavy bez prášků? Stačí k tomu bytelná židle

22.03.2019 16:36 Bolest hlavy je strašákem moderního člověka. Jednou z jejích nejčastějších příčin je kromě…

Hlad a kručení v břiše může signalizovat vážnou nemoc

22.03.2019 11:28 Kručení v břiše je nepříjemné zejména ve chvíli, kdy je tak hlasité, že ho slyší i okolí. Když se…

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama