Lidové tradice spojené se svatým Mikulášem: Proč se slaví?

Se svátkem svatého Mikuláše (tedy s 6. prosincem) je v mnoha evropských zemích spojen začátek vánočního času. Jsou s ním také již neodmyslitelně spjaty postavy Mikuláše, čerta a anděla.

Přidejte svůj názor

Mikuláš

Kdo byl svatý Mikuláš?

Biskup Mikuláš z Myry se narodil někdy ve druhé polovině 3. století. Ve 4. století pak působil jako biskup v Myře v jihozápadní části Malé Asie. Informace o jeho životě jsou známé pouze z legend.

Podle legend pocházel tedy Mikuláš z bohaté rodiny, která žila na území dnešního jihozápadního Turecka. Když mu zemřeli rodiče, údajně všechen majetek předal chudým a rozhodl se stát knězem. Když byl zvolen biskupem, nechal ho římský císař Diokleciánus uvěznit. Za vlády císaře Konstantina (který roku 313 křesťany zrovnoprávnil s vyznavači jiných náboženství) byl Mikuláš osvobozen.

Legendy se také zmiňují o tom, že biskup Mikuláš byl velmi šlechetný a štědrý muž. Z vězení dostal mnoho neprávem odsouzených lidí, zázrakem vrátil život třem zabitým dětem. V jedné z legend bychom se pak mohli dočíst příběh o svatém Mikuláši, který zachránil tři mladé panny před prostitucí. Biskup se prý jednoho večera procházel venku, když z jednoho domu uslyšel křik a pláč. Poté co do domu oknem nahlédl, zjistil, že tři mladé panny jejich otec tlačí k prostituci, aby byl schopný zaplatit své dluhy. Mikuláš tehdy pomohl otci i jeho dcerám, když jim na okně zanechal několik váčků s penězi. Zadlužený muž tak mohl vše splatit a navíc své dcery dobře provdat.

Svatý Mikuláš je patronem Ruska a Lotrinska, dále pak dětí, panen, poutníků, cestovatelů, rybářů, soudců a advokátů, lékárníků, sládků nebo řezníků. Bývá zobrazován s mitrou a berlou, se třemi zlatými jablky, se třemi zlatými pruty či váčky s penězi nebo s kotvou a lodí.

Tradice spojené se svátkem Mikuláše

Se dnem svatého Mikuláše bylo spojeno hned několik zvyků a tradic.

Podle legendy a lidové tradice se má svatý Mikuláš z Myry v předvečer svého svátku (tedy 5. prosince) vracet na zem a obdarovávat chudé lidi a děti. Tato víra vychází z faktu, že biskup Mikuláš byl za svého života velice štědrým člověkem.

Se svátkem Mikuláše se pojily také oslavy, a to již od 10. století, kdy jsou poprvé doloženy. Oslavy a nadělování se objevily poprvé v německy mluvících oblastech a souvisely nepochybně s kultem svatého Mikuláše, který mimo jiné velmi podporovala manželka císaře Oty II., císařovna Theofana. S kultem svatého Mikuláše se pak pojí i tzv. biskupské hry. Ty byly ve středověku spojeny s prostředím klášterních škol. Postupem času se dostaly i do škol městských a nakonec se staly součástí mikulášských slavností. Patřily k velmi oblíbeným předvánočním kratochvílím. Z prostředí Francie pochází první zmínka o těchto hrách z roku 1291, z Anglie pak jsou doloženy od roku 1299. V německém prostředí se rozšířily od roku 1304. V českých zemích o nich existují doklady od 13. století.

V Německu chodila postava Mikuláše k dětem v doprovodu Ruprechta večer 5. prosince. Štědrý Mikuláš jim schovával drobné dárečky a něco dobrého na zub většinou do bot. Na děti tak ráno 6. prosince čekalo překvapení. V oblasti Alp se se dnem svatého Mikuláše pojily maškarní průvody. Na našem území se oslavy dne 6. prosince velmi podobaly těm masopustním. Rovněž byly tyto oslavy spjaty s maškarními průvody, ve kterých nesměla chybět postava Mikuláše, čerta a anděla. Tyto postavy také navštěvovaly domácnosti a obdarovávaly děti – ty hodné dostaly drobné dárky, ovoce a ořechy, ty zlobivé uhlí. Mikuláš dětem připomínal, že mají být poslušné, mají se pravidelně modlit a projevovat úctu svým rodičům. Někdy byly zlobivé děti dokonce potrestány metlou.

Svatý Mikuláš v některých zemích světa dokonce dětem naděluje vánoční dárky. Ve Velké Británii a v Americe je známý jako Santa Claus, v Holandsku jako Sinter Klaas. Dárky nosí také ve Skandinávii nebo třeba v Rusku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Tajemství české klasiky: Víte, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 16:45 Aktualizováno Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Muslimská divize SS byla založena samotným Himmlerem. Nacisté měli s…

16.01.2019 14:40 Nacistické rasové teorie přisuzovali jiným národům než těm „árijským“ velmi nízké postavení. Němci…

Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

16.01.2019 14:08 Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama