Šéfkuchař byl navržen na Nobelovu cenu za mír: Řeší nejstarší problém lidstva

Španělský šéfkuchař José Andrés, který proslul mimo jiné novátorským přístupem k vaření a popularizací španělských chuťovek tapas v Americe, má na svém kontě řadu ocenění, včetně michelinských hvězdiček. Málokoho by ale asi napadlo, že se tento devětačtyřicetiletý kuchař stane kandidátem na Nobelovu cenu za mír. Na prestižní ocenění ho podle deníku The Washington Post navrhl americký kongresman John Delaney.

Přidejte svůj názor

José Andrés

"Díky Andrésově práci byly nakrmeny miliony lidí. S neuvěřitelným nadšením a novátorskou myslí řeší Andrés jeden z nejstarších problémů lidstva," zdůvodnil mimo jiné v dopise norskému Nobelovu výboru svůj návrh Delaney.

Tento americký demokratický politik, který se chce v roce 2020 ucházet o úřad prezidenta USA, ale nenavrhl Andrése na Nobelovu cenu kvůli jeho kulinářskému umění, nýbrž za jeho charitativní činnost.

zdroj: YouTube

Šéfkuchař Andrés, který už léta žije v USA a má i americké občanství, vlastní několik restaurací ve Spojených státech. V roce 2010 založil neziskovou organizaci World Central Kitchen, která pomáhá nakrmit lidi bezprostředně poté, co je postihne přírodní katastrofa. Organizaci založil Andrés původně kvůli ničivému zemětřesení na Haiti, které si v lednu 2010 vyžádalo na čtvrt milionu obětí.

Za své sociální aktivity byl Andrés letos oceněn americkou nadací Jamese Bearda jako Humanitární pracovník roku. Nadace, která hodnotí obvykle kulinářské umění, tento titul Andrésovi udělila za jeho činnost při katastrofách na Portoriku a Haiti. Letos ho také časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa.

Andrés, jehož organizace pomáhala i lidem bez střechy nad hlavou při nedávných lesních požárech v Kalifornii, se netají kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Před několika lety přitom chtěl v Trumpově hotelu ve Washingtonu otevřít restauraci. Od záměru ale ustoupil poté, co se Trump v předvolební kampani negativně vyjadřoval o Mexičanech.

O udělení Nobelovy ceny za mír rozhoduje norský Nobelův výbor, orgán volený norským parlamentem. Návrhy na kandidáty mohou předkládat například členové zákonodárných sborů a vlád států či nositelé Nobelových cen za mír. Na předchozí Nobelovu cenu za mír dostal výbor přes 300 návrhů, z toho asi třetinu tvořily organizace.

Letos dostali toto prestižní ocenění konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Příští nositel či nositelé budou známi napřesrok v říjnu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Zničit zdraví si můžete i doma. Stačí při úklidu ignorovat místa, kterých…

17.02.2019 11:31 V každé domácnosti žijí bakterie, kterým se daří bez ohledu na to, jak čistotní jste a jak často…

Zápach z úst, únava, bolest hlavy. Lékaři odhalují, co s tělem dělá…

17.02.2019 09:53 Celosvětová spotřeba masa rok od roku stoupá. Mnoho lidí si bez konzumace masa ani nedokáže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama