Šéfkuchař byl navržen na Nobelovu cenu za mír: Řeší nejstarší problém lidstva

Španělský šéfkuchař José Andrés, který proslul mimo jiné novátorským přístupem k vaření a popularizací španělských chuťovek tapas v Americe, má na svém kontě řadu ocenění, včetně michelinských hvězdiček. Málokoho by ale asi napadlo, že se tento devětačtyřicetiletý kuchař stane kandidátem na Nobelovu cenu za mír. Na prestižní ocenění ho podle deníku The Washington Post navrhl americký kongresman John Delaney.

Přidejte svůj názor

José Andrés

"Díky Andrésově práci byly nakrmeny miliony lidí. S neuvěřitelným nadšením a novátorskou myslí řeší Andrés jeden z nejstarších problémů lidstva," zdůvodnil mimo jiné v dopise norskému Nobelovu výboru svůj návrh Delaney.

Tento americký demokratický politik, který se chce v roce 2020 ucházet o úřad prezidenta USA, ale nenavrhl Andrése na Nobelovu cenu kvůli jeho kulinářskému umění, nýbrž za jeho charitativní činnost.

zdroj: YouTube

Šéfkuchař Andrés, který už léta žije v USA a má i americké občanství, vlastní několik restaurací ve Spojených státech. V roce 2010 založil neziskovou organizaci World Central Kitchen, která pomáhá nakrmit lidi bezprostředně poté, co je postihne přírodní katastrofa. Organizaci založil Andrés původně kvůli ničivému zemětřesení na Haiti, které si v lednu 2010 vyžádalo na čtvrt milionu obětí.

Za své sociální aktivity byl Andrés letos oceněn americkou nadací Jamese Bearda jako Humanitární pracovník roku. Nadace, která hodnotí obvykle kulinářské umění, tento titul Andrésovi udělila za jeho činnost při katastrofách na Portoriku a Haiti. Letos ho také časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa.

Andrés, jehož organizace pomáhala i lidem bez střechy nad hlavou při nedávných lesních požárech v Kalifornii, se netají kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Před několika lety přitom chtěl v Trumpově hotelu ve Washingtonu otevřít restauraci. Od záměru ale ustoupil poté, co se Trump v předvolební kampani negativně vyjadřoval o Mexičanech.

O udělení Nobelovy ceny za mír rozhoduje norský Nobelův výbor, orgán volený norským parlamentem. Návrhy na kandidáty mohou předkládat například členové zákonodárných sborů a vlád států či nositelé Nobelových cen za mír. Na předchozí Nobelovu cenu za mír dostal výbor přes 300 návrhů, z toho asi třetinu tvořily organizace.

Letos dostali toto prestižní ocenění konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Příští nositel či nositelé budou známi napřesrok v říjnu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

10.12.2018 22:12 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kručí vám v břiše? Hlad nemusíte mít jen z nedostatku jídla

10.12.2018 16:56 Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po…

Dívka, kterou miloval celý svět, si oblíbila Česko. Jak dnes vypadá slavná…

10.12.2018 11:06 V dobách, kdy televizím po celém světě vládly telenovely, byla nejznámější seriálovou herečkou na…

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Archeologové rozluštili tisíce…

10.12.2018 09:58 Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama