Vědci vyvrací rozšířený mýtus: Opravdu je snídaně nejdůležitějším jídlem dne?

O snídani se často mluví jako o vůbec nejdůležitějším jídle v průběhu dne. Často se setkáváme s informacemi, že pomáhá nastartovat náš metabolismus, je nedílnou součástí zdravého stravování a pokud chce někdo hubnout, rozhodně by snídani neměl vynechávat. Jak to tedy je doopravdy?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Opravdu je snídaně základ dne?
doporučujeme

Pravidelná snídaně je často zmiňována v souvislosti s efektivním hubnutím. Tento argument podporují i poznatky mnoha studií, které zkoumaly obezitu. ty zjistily, že se ve vyšší míře vyskytuje u lidí, kteří pravidelně nesnídají. Tento fakt ještě nicméně nemusí prokazovat kauzální souvislost.

Alexandra Johnstone, profesorka z Aberdeenské univerzity, která lidské stravování zkoumá, uvedla pro BBC, že výsledek může ovlivňovat vícero faktorů. „Existuje mnoho studií zkoumajících vztah mezi konzumací snídaně a zdravím člověka. To ale může být ovlivněno i tím, že tito lidé žijí obecně zdravěji, například cvičí a nekouří.“

Jiná studie zase zjistila, že vynechání snídaně zvyšuje u lidí možnost onemocnění srdce o 27% a dvou typů cukrovky až o 21%. Opět ale není jisté, co za tímto zjištěním stojí. Jedno z možných vysvětlení tkví ve skutečnosti, že snídaně často bývá bohatá na vitamíny a minerály. To platí především pro různé cereálie, ovoce a zeleninu. Studie z Velké Británie, kterou BBC také zmiňuje, zjistila vyšší hodnoty vitamínu C, železa nebo vápníku u lidí, kteří si dopřávají snídani pravidelně.

Snídaně skutečně pomáhá nastartovat náš metabolismus. „Je důležitá, funguje totiž jako jakýsi úvodní spouštěč,“ tvrdí Fredrik Karpe, profesor metabolické medicíny z Oxfordské univerzity. Ráno se podle něj naše tělo také lépe vypořádává s hladinou cukru v krvi. Ti kdo, snídani vynechávají, by se proto aspoň měli vyvarovat příliš pozdní večeři. Taková kombinace je podle vědců riziková.

Snídaní tedy člověk nic nezkazí. Nicméně obecně se odborníci shodují, že by lidé měli hlavně naslouchat svému tělu. Každý z nás má jiný metabolismus a snídani by si tak měli dopřávat hlavně ti, kdo mají ráno hlad. Zároveň bychom se měli snažit jíst pravidelně v průběhu celého dne a možná neklást přehnaný důraz na jedno konkrétní jídlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tipy na dovolenou: Kam se vydat autem, když už jste v Chorvatsku byli?

24.04.2019 14:59 Doporučit Čechům dovolenou v Chorvatsku je nošením dříví do lesa. Oblíbená destinace je prozkoumána…

loading...

Je vhodné vystavovat děti stresu? Rady psychologů vás možná zaskočí

24.04.2019 14:31 Rostoucí počet psychologů soudí, že rodiče by se za každou cenu neměli snažit uchránit své…

Kaiser a Lábus vstoupili do dějin. Kam ale legendární komické duo zmizelo

23.04.2019 19:47 Aktualizováno Před několika lety byl králi televizních obrazovek, dnes už tolik vidět nejsou. Kam se ztratila…

Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby…

23.04.2019 17:02 Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama