Experti varují: Tento typ videí na YouTube vám škodí, nedívejte se na ně

Američtí výzkumníci analyzovali nejpopulárnější videa na serveru YouTube, která se věnují rakovině prostaty. Jejich přezkoumáním zjistili, že se v nich často objevovaly nepravdivé či zavádějící informace, které mohou ohrozit zdraví pacientů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Viděli jste nějaké video o rakovině prostaty?

Podle webu SkyNews prozkoumali vědci z New York University 150 nejsledovanějších videí týkajících se rakoviny prostaty a její léčby. Ve zprávě, kterou následně zveřejnili, varují před rizikem, jenž část z nich představuje.

Až 19% příspěvků například doporučovalo alternativní a nevyzkoušené metody. Více jak polovina všech videí zase vůbec neinformovala o možných vedlejších účincích léčby. V jednom extrémním případu bylo pacientům doporučováno injekčně si do prostaty aplikovat výtažek z bylin.

Potenciální dosah videí je přitom velký. Podle výzkumníků je celkem shlédlo asi 1,3 milionů lidí a jejich rizikovost spočívá i v tom, že mnoho informací bylo pravdivých. „Lidé musí být opatrní a ověřovat si věrohodnost zdrojů, ze kterých informace pocházejí.“ řekla jedna ze spoluautorek studie, doktorka Stacy Loebová.

Dodala také, že poznatky v medicíně se stále rozšiřují a některé dříve přijímané pravdy již mohou být vyvráceny. Výzkumníci proto doporučují lidem, aby se raději při shánění informací spoléhali na odborné instituce.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Zničit zdraví si můžete i doma. Stačí při úklidu ignorovat místa, kterých…

17.02.2019 11:31 V každé domácnosti žijí bakterie, kterým se daří bez ohledu na to, jak čistotní jste a jak často…

Zápach z úst, únava, bolest hlavy. Lékaři odhalují, co s tělem dělá…

17.02.2019 09:53 Celosvětová spotřeba masa rok od roku stoupá. Mnoho lidí si bez konzumace masa ani nedokáže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama