Proč lidé lžou? Psychologové tomu přišli na kloub, překvapivě je v tom podporují

Lež má krátké nohy a o to více, pokud se k ní uchýlí někdo, kdo se v ní neumí pohybovat. Nejčastěji ale podle odborníků lžou mladí a dospívající lidé. Proč se k tomu ale teenageři uchylují? Odborníci našli odpověď, a mají překvapivou radu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Teenageři

Čtrnáctiletý Arthur byl vždy bezproblémový chlapec, v poslední době ale svým rodičům začal lhát. "Nebyly to žádné velké lži, ale jakési úpravy pravdy. Začal před námi tajit známky ze školy. Řekl nám, že jde spát ke kamarádovi, ale ve skutečnosti šel na večírek," říká jeho matka Anne-Sophie. Bylo to pro ni zcela nové chování.

Stejným vývojem prochází i patnáctiletá Manon, která má také sklony pohrávat si s pravdou. "Přísahala, že nekouří. Já ale nejsem včerejší, cítila jsem vůni tabáku. Začala chodit i za školu,"  konstatovala její máma Christelle. 

To jsou jen některé případy, s nimiž se setkává  psychoterapeutka Violaine Gellyová. "Myslím, že problematické jsou lži, které adolescenta nějak ohrožují," dodává pro server L´Express. Když puberťák tvrdí, že spal u kamaráda a ve skutečnosti se vrátí ráno z večírku, může se stát, že konzumoval drogy nebo že sedl do auta, které řídil někdo opilý. Lží se tak podle expertky snaží uniknout před odpovědností.

Dospívání je velmi rozporuplné období. Teenager sní o tom, že je dospělý, ale nedokáže přijmout odpovědnost za své činy. Lež je proto únik a způsob, jak naznačit rodičům, že je stále dítětem. Psycholožka Florence Millotová ale mladé ve lhaní podporuje.

Tvrdí, že lež má svou důležitost v utváření osobnosti. "Umožňuje mít svou tajnou zahrádku. Pro dítě to znamená, že nemusí všechno říkat rodičům. Dítě, které nikdy nelže, je zvláštní," dodává.

"Čím větší požadavky rodiče na děti kladou, tím více má adolescent tendenci lhát, například skrývat špatné známky. A to ne kvůli radosti, že rodičům lže, ale proto, aby si ušetřil nepříjemnosti a pokoření," vysvětluje Millotová.

Psychologové se shodují v tom, že i přes to lži nelze ignorovat. "Když jsou doprovázeny změnou postoje, smutkem či zhoršením prospěchu, je žádoucí adolescentovi ukázat, že vidíme, co se děje," dodává odbornice. V opačném případě ale problém ve lži samotné nevidí. Důležité je, aby se adolescent naučil postavit se čelem k důsledkům svého jednání.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok 2019 podle Baby Vangy? Slavná věštkyně předpověděla světu hrozné věci

16.12.2018 13:59 Slepá věštkyně Baba Vanga podle mnohých předpověděla řadu zásadních událostí - například útok na…

Proměny O2 arény v roce 2018: Kluziště, tenisový kurt i parkurové cvičiště

16.12.2018 13:19 Lední kluziště, které po většinu roku vyplňuje ústřední plochu libeňské O2 arény, nahradily v…

Internetem se šíří nebezpečná rada, lékaři jsou otřeseni

16.12.2018 12:38 Aktualizováno Internet je plný rad. Řadou z nich, především ohledně zdraví, ale není radno se řídit. Mohou totiž…

Kdo byl nejbohatší muž historie? Andrej Babiš i Jeff Bezos před ním…

16.12.2018 11:11 Leckoho to možná překvapí, ale nejbohatšího muže historie nenajdeme mezi moderními vlastníky obřích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama