Máte děti? Podle lékařů vám hrozí vážné problémy

Podle nové studie se u žen které mají děti častěji objevují kardiovaskulární onemocnění. Výzkumníci využily data od 8000 žen ze Spojených států, která byla sesbírána v rámci jiného projektu za posledních 30 let. Výsledek? Čím více dětí žena má, tím pravděpodobnější je, že se u ní nějaké onemocnění vyskytne.

Přidejte svůj názor

Teenageři

Srdeční selhání, infarkt, nebo třeba mrtvice. Studie uvádí, že pravděpodobnost výskytu těchto onemocnění se s počtem dětí povážlivě zvyšuje. U žen, které mají pět a více dětí narůstá riziko až o 26% oproti ženám, které mají pouze jedno či dvě děti. Na stránkách TheConversation.com to aspoň uvádí spoluautorka této studie.

Podle vědců za tímto zjištěním může stát více faktorů. Jedním z nich je způsob, jakým se tělo v průběhu těhotenství na nový stav adaptuje. Objem krve, které musí matčino srdce zvládat, naroste během devítiměsíčního cyklu o 50%. Z toho důvodu se až o téměř 12% zvětší i její srdce. Po porodu se zase vše vrátí do normálního stavu. Autoři se nicméně domnívají, že především při opakovaném těhotenství může tato změna zanechat na srdci dlouhodobé následky.

Dalším faktor není spojený s těhotenstvím, ale spíše s výchovou dětí. Především v prvních letech života dítěte je to náročná práce spojená s častým stresem, nedostatkem spánku a času, který by matka mohla věnovat sama sobě. To vše často vede k nezdravému životnímu stylu. Ostatně podle jiné studie z Velké Británie se to týká i mužů. Ti, kteří mají čtyři a více dětí častěji trpí srdečními onemocněními, nežli ti s méně dětmi.

Naopak dobrou zprávou pro několikanásobné matky může být, že ženy s více dětmi méně často trpí rakovinou vaječníků a vzácnější jsou u nich také některé druhy rakoviny prsu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

23.02.2019 15:02 Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin…

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 12:59 Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Čeka: První tajná policie SSSR řádila pět let, oběti lze jen těžko spočítat

23.02.2019 09:45 Když se řekne sovětská tajná policie, většina z nás si vybaví nechvalně proslulou KGB. Ta však ale…

Převratné archeologické nálezy v Brně: Objevy mapují osídlení od pravěku…

23.02.2019 09:03 Archeologické výzkumy jsou v moderní době spojené především se stavební činností, které v poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama