Máte děti? Podle lékařů vám hrozí vážné problémy

Podle nové studie se u žen které mají děti častěji objevují kardiovaskulární onemocnění. Výzkumníci využily data od 8000 žen ze Spojených států, která byla sesbírána v rámci jiného projektu za posledních 30 let. Výsledek? Čím více dětí žena má, tím pravděpodobnější je, že se u ní nějaké onemocnění vyskytne.

Přidejte svůj názor

Teenageři
doporučujeme

Srdeční selhání, infarkt, nebo třeba mrtvice. Studie uvádí, že pravděpodobnost výskytu těchto onemocnění se s počtem dětí povážlivě zvyšuje. U žen, které mají pět a více dětí narůstá riziko až o 26% oproti ženám, které mají pouze jedno či dvě děti. Na stránkách TheConversation.com to aspoň uvádí spoluautorka této studie.

Podle vědců za tímto zjištěním může stát více faktorů. Jedním z nich je způsob, jakým se tělo v průběhu těhotenství na nový stav adaptuje. Objem krve, které musí matčino srdce zvládat, naroste během devítiměsíčního cyklu o 50%. Z toho důvodu se až o téměř 12% zvětší i její srdce. Po porodu se zase vše vrátí do normálního stavu. Autoři se nicméně domnívají, že především při opakovaném těhotenství může tato změna zanechat na srdci dlouhodobé následky.

Dalším faktor není spojený s těhotenstvím, ale spíše s výchovou dětí. Především v prvních letech života dítěte je to náročná práce spojená s častým stresem, nedostatkem spánku a času, který by matka mohla věnovat sama sobě. To vše často vede k nezdravému životnímu stylu. Ostatně podle jiné studie z Velké Británie se to týká i mužů. Ti, kteří mají čtyři a více dětí častěji trpí srdečními onemocněními, nežli ti s méně dětmi.

Naopak dobrou zprávou pro několikanásobné matky může být, že ženy s více dětmi méně často trpí rakovinou vaječníků a vzácnější jsou u nich také některé druhy rakoviny prsu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Meghan porodí každým dnem. Ve Frogmore Cottage zasahují…

26.04.2019 16:04 U nového sídla britské vévodkyně Meghan a prince Harryho známého jako Frogmore Cottage dnes…

Rapper Snoop Dogg díky komedii Slunce, seno proslavil Česko

26.04.2019 14:04 Slavný americký rapper Snoop Dogg je jedním z nejpopulárnějších hudebníků svého žánru Na Instagramu…

Fosgen. Nejhorší zbraň první světové války má na svědomí drtivou většinu…

26.04.2019 09:28 Dichlorid karbonylu, známější jako fosgen, je prudce jedovatý, dusivý bezbarvý plyn, mnohem…

Zázračné potraviny: Co jíst, abychom ve zdraví déle žili

26.04.2019 07:34 Dieta bohatá na proteiny sice vede ke snížení hmotnosti, ale urychluje stárnutí a vznik s ním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama