Kdo byl ve skutečnosti Jára Cimrman? Realita je komičtější než divadlo!

Největší génius českého národa, který trpěl pod jhem Habsburků. Tak by se dala charakterizovat fiktivní postava vynálezce původem z pera autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Jeho nápady a životní osudy jsou nejen velmi humorné, ale zdá se, že i neuvěřitelné. Postava Járy Cimrmana byla inspirována reálnými osobnostmi, jejichž šílenství dalece předčilo umírněnost Divadla Járy Cimrmana.

Divadla

Přelom 19. a 20. století byl pozoruhodným obdobím charakteristickým vírou ve vědeckotechnický pokrok lidské civilizace. Než tuto iluzi rozmetaly dvě světové války, zástupy lidí se pokoušely svým intelektem vylepšit všechny aspekty lidského života. Úspěšní jsou dodnes zapsáni v dějepisných učebnicích, ovšem diletanti této disciplíny zůstali v zapomnění. Postava Járy Cimrmana je humorným holdem těmto nešťastníkům

Vynálezce hospodské inovace

Inspirací a zároveň nepochybným bláznem byl Václav Svoboda Plumlovský, jelikož závěr svého života skutečně strávil v ústavu pro duševně choré v Kroměříži. Postavu Cimrmana inspiroval ve spojení s literárním uměním, jelikož se sám pokoušel psát básně, které bohužel nenašly čtenářstvo. Pominout nesmíme jeho plán na vynález Lamezónu. Mělo jít o instituci, která by spojovala v jedné budově dva nejdůležitější prvky české venkovské kultury a to kostel a hospodu. Většina obyvatel Čech a Moravy totiž po nedělní mši rovnou zavítala posedět do hospody a Svoboda Plumlovský považoval za na výsost důležité tyto dvě činnosti sloučit.

Dobytí severního pólu

Dalším inspirátorem pro Járu Cimrmana byl muž s podivným jménem Jan Eskymo Welzl. Dobrodruh a cestovatel strávil většinu života v nehostinných sibiřských tundrách a na Aljašce. Jelikož byl z Ameriky vyhoštěn, vrátil se do Evropy a o svých dobrodružstvích informoval několik novinářů z Lidových novin, kteří je pohotově sepsali do neuvěřitelných povídek. Co je na nich pravdy, dodnes nevíme. Například Eskymovy reprodukce inuitského jazyka, jsou dnes zcela nesmyslné a s jazyky aljašských domorodců nic společného nemají.

Cimrmanův dvojník?

Asi největší podobnost s Járou Cimrmanem vykazuje Jakub Hron Metánovský. Přestože pocházel z chudých poměrů, vystudoval gymnázium, byť maturitu složil až v pětadvaceti letech, protože mu na studium chyběly prostředky. S tehdy nadstandartním středoškolským vzděláním se nespokojil a pokračoval studiem na univerzitách v Praze a ve Vídni. Díky studiu matematiky, fyziky a filosofie se stal gymnaziálním profesorem. Podivínství se jeho učitelské kariéře nevyhnulo. Například na dotaz, jak může vědět, že metr měří skutečně metr, okamžitě odcestoval do Paříže, aby si přeměřil mezinárodní standard. Po návratu spokojeně prohlásil, že metr skutečně měří metr.

Jeho obzvláštní zálibou byla tvorba nových slov. Disciplína, v níž vynikali zejména obrozenci pokoušející se zachránit češtinu před germanizací, byla jednou z jeho nejoblíbenějších. Bohužel žádné z jeho slov se neujalo. Do školy podle něj chodili bažáci (studenti bažící po vědění), na vědomosti se jich ptali zpytáci, nikoliv učitelé a inspektoři pro něj byli pozorováci. Předměty učby, tedy výuky, byly měravna (geometrie) nebo libomudravna (filosofie). Není pochyb o tom, že mu rozuměl jen málokdo.

Neméně „úspěšné“ byly i jeho vynálezy. Specializoval se na letadla, která nelétala nebo používal klobouk (nebo-li hranoid) s ventilem umožňující lidské hlavě pobývat v ideálním atmosférickém tlaku pro přemýšlení. Pokoušel se prorazit i v medicíně pomocí vynálezu narkózy hudbou, kterou si však žádný lékař netroufl aplikovat. Jeden z jeho vynálezů však sklidil úspěch, jednalo se o buňát, čili kalamář, který nešel převrhnout, jeho vlastnictvím se chlubil i Karel Čapek, který byl zároveň velkým obdivovatelem českého šílence a génia v jedné osobě.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Naše země zasáhla před 155 lety epidemie cholery. Jak o ní referoval…

28.11.2021 10:10 Roku 1866, tedy před 155 lety, propukla v našich zemích epidemie cholery. V té době se rozhořela…

StarDance se nesla v charitativním duchu. Esemesky neposloužily vyřazování…

27.11.2021 22:00 Aktualizováno Probíhající jedenáctá řada StarDance v sobotu pokračovala dalším tanečním večerem, který byl…

Terezínu konec války úplnou úlevu nepřinesl. Udeřila smrtící epidemie

27.11.2021 10:00 V koncentračních táborech žili vězni ve velmi bídných podmínkách. Špína, zima, hlad a nevyhovující…

500 let od dobytí Mexika. Jak vypadaly poslední chvíle Aztécké říše?

14.11.2021 10:10 V letošním roce uplynulo přesně 500 let od dobytí dnešního Mexika, respektive Aztécké říše, Španěly…

StarDance za tónů filmových hitů přinesla konec herečky Šoposké

13.11.2021 22:01 Aktualizováno StarDance zažila před týdnem zemětřesení, jedenáctou řadu opustily hned dva páry během jediného…

Barbora Celská. Schopná panovnice, vášnivá nevěrnice i alchymistka

13.11.2021 10:10 Barbora Celská patří mezi opomíjené historické postavy. Přitom byla manželkou krále a císaře…

Podzim ve znamení posvícení a hodování. Jaké pokrmy sytily naše předky na…

06.11.2021 17:44 K podzimu dnes patří dýně, které se v kuchyni upravují na mnoho způsobů. Dříve byste tuto plodinu…

Okradená Britka si vzala jako rukojmí Vánoce

02.11.2021 09:38 Po hodně silném kalibru sáhla rozčílená Britka, které kdosi v bytovém domě ukradl balík, v němž jí…

StarDance má za sebou večer plný změn. Chyběla Kostková, zářil Cina

30.10.2021 21:40 Aktualizováno Opravdu netradiční bylo třetí pokračování probíhající jedenácté řady StarDance, kvůli koronaviru…

Průzkum ukázal, kdy se ženy dočkají rovnoprávnosti

28.10.2021 16:30 Ženy se dočkají plné rovnosti s muži zhruba za tři generace, pokud proces zlepšování jejich…

Související:

Právě se děje

reklama