Jídlo je zabijákem hubnutí? Odborníci došli k překvapivému závěru o lidské obezitě

Obezita je jedním z největších problémů rozvinutý států a v některých zemích ji odhadem trpí až padesát procent populace. Může za ní tučné jídlo a nedostatek pohybu? Podle vědců ne tak docela, jeden významný faktor je totiž velmi často přehlížen.

Přidejte svůj názor

Zdraví, nadváha, hubnutí
doporučujeme

Britští vědci tvrdí, že zjistili, proč lidé přibírají. Podle nich za to může alkohol, který v mozku vyvolává představu, že trpíme hladem. Aktivuje totiž příslušné buňky, které obvykle signalizují hlad, napsal zpravodajský server Deutsche Welle.

Při výzkumu prováděném na myších vědci z Ústavu Francise Cricka identifikovali typ mozkových buněk, které se aktivují v přítomnosti alkoholu, a shodou okolností jde o stejné mozkové buňky, které jsou aktivní, když tělo hladoví. Mozek tak vysílá signál, že je čas sníst hodně kalorického jídla.

Vědci laboratorním myším nasimulovali účinky "alkoholického víkendu". Tři dny po sobě jim do těla injekčně vpravovali roztok vody s etanolem, který odpovídal množství, jako by člověk vypil jednu a půl láhve vína za den.

Myši byly po této sérii injekcí mnohem hladovější a snědly průměrně o 25 procent více jídla než obvykle. "Naše zjištění naznačují, že alkohol spouští signály vedoucí ke zvýšení apetitu," tvrdí vědkyně Sarah Cainsová.

To je údajně důvod, proč si po staletí lidé dopřávají aperitiv před jídlem. Pohárek něčeho ostřejšího zvýší hlad a připraví tělo na hostinu. Studie také prokázaly, že lidé zkonzumují podstatně více kalorií, když předtím vypijí větší množství alkoholu.

Po třech skleničkách vína lidé během následujících 24 hodin zkonzumují o zhruba 6300 kalorií více, než kolik by snědli, kdyby alkohol nepili. Zjistil to průzkum agentury YouGov.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo…

20.04.2019 09:49 Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů,…

Proč dostal záhadný ostrov název Velikonoční?

20.04.2019 08:15 Jeden z nejzáhadnějších a nejizolovanějších ostrovů naší planety se nachází 3500 km od pobřeží…

Vitamíny prospívají zdraví, ale i pleti. Těchto sedm potravin dokáže…

20.04.2019 08:00 Zelený čaj, kurkuma, červené ovoce, sušené ovoce, semínka, zvláště ta lněná, celozrnné potraviny a…

Pravda příliš hrozná, na to aby byla vyslovena. Historička odhalila záhadu…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Během 2. světové války v roce 1942 byla japonskými vojáky zavražděna skupina australských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama