Jídlo je zabijákem hubnutí? Odborníci došli k překvapivému závěru o lidské obezitě

Obezita je jedním z největších problémů rozvinutý států a v některých zemích ji odhadem trpí až padesát procent populace. Může za ní tučné jídlo a nedostatek pohybu? Podle vědců ne tak docela, jeden významný faktor je totiž velmi často přehlížen.

Přidejte svůj názor

Zdraví, nadváha, hubnutí

Britští vědci tvrdí, že zjistili, proč lidé přibírají. Podle nich za to může alkohol, který v mozku vyvolává představu, že trpíme hladem. Aktivuje totiž příslušné buňky, které obvykle signalizují hlad, napsal zpravodajský server Deutsche Welle.

Při výzkumu prováděném na myších vědci z Ústavu Francise Cricka identifikovali typ mozkových buněk, které se aktivují v přítomnosti alkoholu, a shodou okolností jde o stejné mozkové buňky, které jsou aktivní, když tělo hladoví. Mozek tak vysílá signál, že je čas sníst hodně kalorického jídla.

Vědci laboratorním myším nasimulovali účinky "alkoholického víkendu". Tři dny po sobě jim do těla injekčně vpravovali roztok vody s etanolem, který odpovídal množství, jako by člověk vypil jednu a půl láhve vína za den.

Myši byly po této sérii injekcí mnohem hladovější a snědly průměrně o 25 procent více jídla než obvykle. "Naše zjištění naznačují, že alkohol spouští signály vedoucí ke zvýšení apetitu," tvrdí vědkyně Sarah Cainsová.

To je údajně důvod, proč si po staletí lidé dopřávají aperitiv před jídlem. Pohárek něčeho ostřejšího zvýší hlad a připraví tělo na hostinu. Studie také prokázaly, že lidé zkonzumují podstatně více kalorií, když předtím vypijí větší množství alkoholu.

Po třech skleničkách vína lidé během následujících 24 hodin zkonzumují o zhruba 6300 kalorií více, než kolik by snědli, kdyby alkohol nepili. Zjistil to průzkum agentury YouGov.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

23.02.2019 15:02 Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin…

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 12:59 Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Čeka: První tajná policie SSSR řádila pět let, oběti lze jen těžko spočítat

23.02.2019 09:45 Když se řekne sovětská tajná policie, většina z nás si vybaví nechvalně proslulou KGB. Ta však ale…

Převratné archeologické nálezy v Brně: Objevy mapují osídlení od pravěku…

23.02.2019 09:03 Archeologické výzkumy jsou v moderní době spojené především se stavební činností, které v poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama