Jídlo je zabijákem hubnutí? Odborníci došli k překvapivému závěru o lidské obezitě

Obezita je jedním z největších problémů rozvinutý států a v některých zemích ji odhadem trpí až padesát procent populace. Může za ní tučné jídlo a nedostatek pohybu? Podle vědců ne tak docela, jeden významný faktor je totiž velmi často přehlížen.

Přidejte svůj názor

Zdraví, nadváha, hubnutí

Britští vědci tvrdí, že zjistili, proč lidé přibírají. Podle nich za to může alkohol, který v mozku vyvolává představu, že trpíme hladem. Aktivuje totiž příslušné buňky, které obvykle signalizují hlad, napsal zpravodajský server Deutsche Welle.

Při výzkumu prováděném na myších vědci z Ústavu Francise Cricka identifikovali typ mozkových buněk, které se aktivují v přítomnosti alkoholu, a shodou okolností jde o stejné mozkové buňky, které jsou aktivní, když tělo hladoví. Mozek tak vysílá signál, že je čas sníst hodně kalorického jídla.

Vědci laboratorním myším nasimulovali účinky "alkoholického víkendu". Tři dny po sobě jim do těla injekčně vpravovali roztok vody s etanolem, který odpovídal množství, jako by člověk vypil jednu a půl láhve vína za den.

Myši byly po této sérii injekcí mnohem hladovější a snědly průměrně o 25 procent více jídla než obvykle. "Naše zjištění naznačují, že alkohol spouští signály vedoucí ke zvýšení apetitu," tvrdí vědkyně Sarah Cainsová.

To je údajně důvod, proč si po staletí lidé dopřávají aperitiv před jídlem. Pohárek něčeho ostřejšího zvýší hlad a připraví tělo na hostinu. Studie také prokázaly, že lidé zkonzumují podstatně více kalorií, když předtím vypijí větší množství alkoholu.

Po třech skleničkách vína lidé během následujících 24 hodin zkonzumují o zhruba 6300 kalorií více, než kolik by snědli, kdyby alkohol nepili. Zjistil to průzkum agentury YouGov.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

18.12.2018 22:32 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Ruská hymna „Bože, cara chraň!" měla být lidovou modlitbou. Cara Mikuláše…

18.12.2018 14:59 Bože, cara chraň! Před 185 lety, 18. prosince 1833, bylo caru Mikuláši I. poprvé představeno dílo…

Jíte mezi hlavními jídly svačiny? Škodíte si víc, než byste kdy řekli

18.12.2018 14:39 Tři hlavní jídla denně a k tomu svačiny. Tak vypadá stravování většiny z nás. Tento režim je ale…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama