Ryba na Vánoce je světový unikát. Co se servíruje ke štědrovečerní večeři v zahraničí?

U nás k Vánocům již tradičně patří smažený kapr, bramborový salát, cukroví a vánočka. A jaké jsou tradiční vánoční pokrmy ve světě?

Přidejte svůj názor

ilustrační foto
doporučujeme

Česká republika

Dnes se ve většině domácností o Štědrém dnu večeří smažený kapr s bramborovým salátem. Štědrovečerní tabule našich předků však vypadala jinak. Na stole byla každá plodina, která se za rok urodila. Tradičně hospodyně připravovala devět štědrovečerních chodů, z nichž každý měl svou jasnou symboliku.

Prvním chodem, předkrmem, byly medové oplatky – ty byly symbolem zdraví a štěstí v novém roce. Dále byla podávána polévka, a to buď bramborová s houbami, houbová, jáhlová nebo kroupová. Připraven musel být i pokrm z hrachu. Ten symbolizoval život, úrodu a blahobyt. Z hrachu se vařila například pučálka, do které se přidával také cukr a perník.

Na štědrovečerním stole nesměl chybět oblíbený černý kuba. Mezi hlavní ingredience tohoto pokrmu patří kroupy, sušené houby a uzené maso. O Štědrém večeru se také rozkrajovala vánočka, tradičně pletená z devíti pramenů. Ryba se na štědrovečerní tabuli poprvé objevila až v 19. století, s výjimkou rybářských oblastí. Kromě České republiky má ryba své místo na stole o Štědrém večeru také v Polsku nebo v Rakousku.

Bulharsko

Na štědrovečerní stůl v Bulharsku tradičně patří vepřová pečeně, rýže, čočka, fazole a zelí. Z kynutého těsta se zde pečou sladké kruhy – obdoba našich vánoček.

Německo

Na štědrovečerní stůl v Německu patří pečená husa a také ovocné kompoty a zavařeniny. V některých domácnostech se místo husy podává kuře nebo kachna. V severních oblastech země se zase o Štědrém večeru servíruje bramborový salát a opečená klobása. V Bavorsku a Bádensku-Württembersku je podáván kapr.

Polsko

Bohatá hostina bývá tradičně o Štědrém večeru v Polsku. Štědrovečerní večeře má dvanáct chodů – tak jako je dvanáct měsíců v roce. V minulosti se podávala ryba, nejčastěji kapr. Toho však postupem času většinou nahradil pečený krocan či jiná drůbež. Na štědrovečerním stole nechybí chléb, který je pečen speciálně pro tuto příležitost. Místo naší vánočky se zde připravují makůvky, tedy sladké makové pečivo s rozinkami.

Francie

Francouzi si velmi potrpí na vánoční hostinu. Štědrovečerní večeře má zpravidla několik chodů. Předkrmem jsou nejčastěji ústřice, hlemýždi nebo bílá klobása. Poté přichází na řadu rybí polévka. Jako hlavní chod je podáván pečený krocan s lanýžovou nebo kaštanovou nádivkou. Krocana v některých domácnostech nahrazuje pečená husa nebo pečené kuře se zeleninou, olivami a rajčaty. Na francouzském štědrovečerním stole bychom také našli škeble, žabí stehýnka nebo lososa a kaviár. Hostinu doplňují také sladké chody, například čokoládová roláda, smetanový koláč nebo sladké „salámy“. Vánoční svátky ve Francii končí v den Tří králů, kdy je tradičně pečen dort.

Itálie

Italové vnímají Vánoce především jako velký rodinný svátek, kdy se příbuzní sejdou u jednoho stolu. Na něm pak nechybí artyčoky, zvěřina, polenta, pečené kuře nebo kukuřičná kaše. Jako dezert se tradičně podává kaštanové pyré doplněné šlehačkou, panettone a turecký med s ořechy.

Dánsko

Na dánském štědrovečerním stole má své místo husa, kachna, vepřová pečeně podávaná s červeným zelím, horká šunka, treska s pepřem a ředkvičkami nebo pivní chléb. Jako dezert se v této zemi pak servíruje horká sladká rýžová kaše nebo rýžový nákyp, ve kterém je zapečená mandle pro štěstí. Kdo ji ve své porci dostane, ten bude po celý následující rok šťastný a zdravý.

Velká Británie

V minulosti byla v této zemi štědrovečerní večeře poněkud skromná – podávala se hrachová polévka a horká šunka. Později, až do začátku 17. století se o Štědrém večeru peklo hovězí maso. Pečený krocan se zde pak večeří od 17. století až dodnes. Krocanovi prý několik dní před jeho usmrcením byla dříve podávána sklenka sherry, aby bylo jeho maso pěkně křehké. Tradiční vánoční dezert představuje anglický puding. V něm nesmí chybět švestková povidla, koňak nebo brandy, ovoce a ořechy. Do jedné porce pudingu se dávala mince. Kdo ji dostal, ten měl mít celý rok štěstí.

USA

Je známo, že typickým štědrovečerním pokrmem je v Americe nadívaný pečený krocan. Jako příloha jsou podávány brambory, bramborová kaše a zelenina. Na stole nechybí ani sladký puding a koláč.

Austrálie

Australské Vánoce jsou tropické, a tomu odpovídá i vánoční tabule. Ta obsahuje studené obložené mísy, sladké dorty a zákusky. Chybět nesmí ovoce a zelenina, především pak meloun. Upravována je také drůbež na nejrůznější způsoby, oblíbené jsou však také hamburgery. Některé rodiny pak večeří pečeného krocana s nádivkou.

Loading...
Témata: Vánoce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama