Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál zhoršovat, varují experti

Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což povede k nárůstu počtu duševních onemocnění. Deprese by se mohly stát druhou nejčastější příčinou neschopnosti již do konce tohoto desetiletí, hned po ischemických chorobách srdce. Ve Spojených státech amerických jimi už v současnosti trpí 15 až 20 % seniorů.

Přidejte svůj názor 92 komentářů

Ilustrační foto.

Katalyzátorem často bývá ztráta blízké osoby, např. životního partnera, nebo dlouhodobá nemoc. Deprese u seniorů mají často atypický průběh. Jen desetina postižených si stěžuje na subjektivní projevy nemoci, jako je kupříkladu smutná nálada, což mnohdy komplikuje stanovení diagnózy.

U starších osob navíc vykazuje mnohé specifické příznaky. Řadíme k nim ztrátu zájmu o okolí či zanedbávání každodenních lidských potřeb (hygiena, příjem potravy).

Deprese u seniorů se často podceňují a přehlížejí, a to i v lékařském prostředí. Mylně totiž panuje představa, že se jedná spíše o chorobu lidí mladšího věku, kteří pracují a mají starosti v práci či s dětmi. „Příznaky deprese bývají u straších lidí často pokládány za průvodní jevy stárnutí,“ říká gerontoložka Iva Holmerová, zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze.

Problémem je i neochota seniorů vyhledat odbornou pomoc u psychiatra, spíše si stěžují u svého obvodního lékaře. „Je třeba, aby právě praktičtí a odborní lékaři na depresi ve stáří více mysleli a uvědomili si, že za mnohými obtížemi jejich pacientů se může skrývat právě tento problém,“ upozorňuje Holmerová.

Pokud jsou příznaky ignorovány a nejsou léčeny za pomoci antidepresiv, mohou deprese vést až k sebevraždě. Ve Spojených státech tvoří sebevraždy seniorů 25% podíl na celkovém počtu.

Vstupte do diskuze (92)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První střet USA a Íránu: Největší námořní bitva od druhé světové války…

22.01.2019 18:32 Aktualizováno Operace Kudlanka nábožná (Operation Praying Mantis) je poměrně pozapomenutou událostí z roku 1988.…

Máte strach z pavouků? Trik, který zvládne doma každý, vás ho zbaví, tvrdí…

22.01.2019 13:28 Strach z pavouků je spolu se strachem z výšek jednou z nejčastějších obav, kterou lidé trpí.…

Tyhle rošťáky miloval celý svět: Jak se změnily děti z filmu Kdopak to…

22.01.2019 12:53 Kdy se řekne „Kdopak to mluví“, většina z nás si vzpomene na ústřední pár tohoto amerického filmu –…

Cibule překvapuje lékaře. Dokáže toho vyléčit víc, než si mysleli

21.01.2019 22:02 Aktualizováno Podobně jako česnek je i cibule neocenitelnou potravinou všech kuchařů. Uplatnění ale nalezne nejen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama