Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál zhoršovat, varují experti

Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což povede k nárůstu počtu duševních onemocnění. Deprese by se mohly stát druhou nejčastější příčinou neschopnosti již do konce tohoto desetiletí, hned po ischemických chorobách srdce. Ve Spojených státech amerických jimi už v současnosti trpí 15 až 20 % seniorů.

Přidejte svůj názor 92 komentářů

Ilustrační foto.
doporučujeme

Katalyzátorem často bývá ztráta blízké osoby, např. životního partnera, nebo dlouhodobá nemoc. Deprese u seniorů mají často atypický průběh. Jen desetina postižených si stěžuje na subjektivní projevy nemoci, jako je kupříkladu smutná nálada, což mnohdy komplikuje stanovení diagnózy.

U starších osob navíc vykazuje mnohé specifické příznaky. Řadíme k nim ztrátu zájmu o okolí či zanedbávání každodenních lidských potřeb (hygiena, příjem potravy).

Deprese u seniorů se často podceňují a přehlížejí, a to i v lékařském prostředí. Mylně totiž panuje představa, že se jedná spíše o chorobu lidí mladšího věku, kteří pracují a mají starosti v práci či s dětmi. „Příznaky deprese bývají u straších lidí často pokládány za průvodní jevy stárnutí,“ říká gerontoložka Iva Holmerová, zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze.

Problémem je i neochota seniorů vyhledat odbornou pomoc u psychiatra, spíše si stěžují u svého obvodního lékaře. „Je třeba, aby právě praktičtí a odborní lékaři na depresi ve stáří více mysleli a uvědomili si, že za mnohými obtížemi jejich pacientů se může skrývat právě tento problém,“ upozorňuje Holmerová.

Pokud jsou příznaky ignorovány a nejsou léčeny za pomoci antidepresiv, mohou deprese vést až k sebevraždě. Ve Spojených státech tvoří sebevraždy seniorů 25% podíl na celkovém počtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (92)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

V Londýně tragicky zahynula známá youtuberka, osudnou se jí stala…

14.07.2019 18:11 V Londýně zahynula při nehodě na elektrokoloběžce známá youtuberka a televizní moderátorka Emily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama