Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál zhoršovat, varují experti

Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což povede k nárůstu počtu duševních onemocnění. Deprese by se mohly stát druhou nejčastější příčinou neschopnosti již do konce tohoto desetiletí, hned po ischemických chorobách srdce. Ve Spojených státech amerických jimi už v současnosti trpí 15 až 20 % seniorů.

Přidejte svůj názor 92 komentářů

Ilustrační foto.
doporučujeme

Katalyzátorem často bývá ztráta blízké osoby, např. životního partnera, nebo dlouhodobá nemoc. Deprese u seniorů mají často atypický průběh. Jen desetina postižených si stěžuje na subjektivní projevy nemoci, jako je kupříkladu smutná nálada, což mnohdy komplikuje stanovení diagnózy.

U starších osob navíc vykazuje mnohé specifické příznaky. Řadíme k nim ztrátu zájmu o okolí či zanedbávání každodenních lidských potřeb (hygiena, příjem potravy).

Deprese u seniorů se často podceňují a přehlížejí, a to i v lékařském prostředí. Mylně totiž panuje představa, že se jedná spíše o chorobu lidí mladšího věku, kteří pracují a mají starosti v práci či s dětmi. „Příznaky deprese bývají u straších lidí často pokládány za průvodní jevy stárnutí,“ říká gerontoložka Iva Holmerová, zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze.

Problémem je i neochota seniorů vyhledat odbornou pomoc u psychiatra, spíše si stěžují u svého obvodního lékaře. „Je třeba, aby právě praktičtí a odborní lékaři na depresi ve stáří více mysleli a uvědomili si, že za mnohými obtížemi jejich pacientů se může skrývat právě tento problém,“ upozorňuje Holmerová.

Pokud jsou příznaky ignorovány a nejsou léčeny za pomoci antidepresiv, mohou deprese vést až k sebevraždě. Ve Spojených státech tvoří sebevraždy seniorů 25% podíl na celkovém počtu.

Vstupte do diskuze (92)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama