Nebezpečnou alergií na zimu trpí čtvrtina lidí, jen o ní neví. Příznaky mnohdy nepoznáte

Zimní měsíce s sebou přináší kromě sněhu a teplot hluboko pod nulou i další negativum. Mráz totiž významně poškozuje lidskou pokožku. V některých případech jde jen o vysušenou kůži, jindy se ale může jednat o alergii na chladné počasí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Alergie na chlad neboli chladová kopřivka je relativně vzácný jev, který se objevuje častěji u žen než u mužů. Minimálně jednou v životě jí ale podle lékařů trpí čtvrtina lidí. Jelikož se však o této nemoci nemluví, příznaky si s alergií mnohdy nespojujeme.

Teplota potřebná k vyvolání alergie je nejčastěji kolem 0 °C,není ale podmínkou, že musí být teplota pod nulou. Naopak, u nemocných se objevuje i ve chvíli, kdy teploměr ukazuje třeba pět stupňů.

Alergie na chlad se projevuje podobně jako jiné alergie, v zimních měsících ji lze ale poměrně lehce zaměnit za jiné obtíže, které mráz způsobuje. Kupříkladu jeden z příznaků je svědění a zarudnutí kůže, to je ale poměrně běžný příznak u většina lidí, kteří mají v zimě vysušenou a popraskanou kůži.

Další příznaky jsou ale o poznání závažnější. V případě alergie na chlad dochází k otokům na obličeji a rukou a může dojít i k dechovým obtížím. Objevit se výjimečně může i kýchání, kašel či dušnost.

V případě podezření na alergii na chlad je nutné co nejdříve navštívit alergologa. Ten ji dokáže rozpoznat pomocí chladových testů a stanovit příslušnou léčbu. 

Témata: Lidé | alergie | Zima | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit bolest hlavy bez prášků? Stačí k tomu bytelná židle

22.03.2019 16:36 Bolest hlavy je strašákem moderního člověka. Jednou z jejích nejčastějších příčin je kromě…

Hlad a kručení v břiše může signalizovat vážnou nemoc

22.03.2019 11:28 Kručení v břiše je nepříjemné zejména ve chvíli, kdy je tak hlasité, že ho slyší i okolí. Když se…

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama