Třetí věk už neexistuje? Nastupuje železná generace a nemá v úmyslu stát stranou

Jsou nezávislí, stále napojení na internet: Italové starší pětapadesáti let jsou "železnou" generací. Jejich jedinými nedostatky jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a nedoslýchavost, píše italský deník Corriere della Sera, který se zároveň ptá: Třetí věk už tedy neexistuje?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Na prahu šedesátky, věku, který byl ještě nedávno považován za práh stáří, jsou Italové ještě v plné síle, mají bohaté zájmy a nemají vůbec v úmyslu stát stranou. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS mezi 6000 lidmi staršími pětapadesáti let v Itálii, Spojených státech, Austrálii, Německu a Francii, který stereotypy o třetím věku zpochybnil. Tito "mladí" senioři jsou aktivní a spokojení se svým životem, těší se zdraví, jsou samostatní a pro své rodiny jsou skutečným přínosem.

Osm z deseti Italů starších pětapadesáti let je spokojeno se svým životem a nejsou rozhodně osamělí: Zhruba 90 procent z nich má děti, ale ty ještě většinou potomky nemají, a tak jen každý druhý senior má i vnuky, jimž věnuje velkou část svého času. Jsou aktivní na sociálních sítích: 75 procent se denně napojuje na internet, někteří mají účet na sociálních sítích, nejčastěji na facebooku.

Překvapivá je míra nezávislosti: italští senioři se dál starají o svůj dům a o své finance. Ve věkovém rozmezí od pětasedmdesáti do čtyřiaosmdesáti let je každý druhý senior ještě nezávislý.

"Ve srovnání s osobami staršími pětapadesáti let z jiných zemí věnují naši spoluobčané více času rodinným a sociálním vztahům: to lze vysvětlit tím, že v italské kultuře je rodina vždy na prvním místě," uvádí Roberto Bernabei z nadace polikliniky Gemelli v Římě. "Senioři jsou navíc základním pilířem společnosti, protože kromě toho, že se zabývají svými dětmi a vnuky, starají se také o starší rodinné příslušníky, kteří potřebují pomoc. Tato nová generace seniorů tak poskytuje podporu jiným ve všech fázích života," dodává.

To vše mohou lidé nad pětapadesát let dělat, protože se těší dobrému zdraví: 90 procent z nich si myslí, že se těší dobrému zdraví a chodí na pravidelné kontroly k lékaři, každý třetí se pravidelně věnuje fyzické aktivitě, 12 procent si dává pozor na to, co jí. Naproti tomu v Německu a ve Francii kontroluje svůj jídelníček sotva pět procent stejně starých osob.

Tento potěšující obraz narušují jen některé problémy: osoby nad pětapadesát let často trpí vysokým krevním tlakem (39 procent) nebo mají vysoký cholesterol (32 procent). Ale především mají problémy se sluchem (17 procent). Jen každý čtvrtý Ital trpící nedoslýchavostí používá naslouchátka, zatímco v Německu to je 70 procent a třeba v Austrálii 63 procent.

"Nedoslýchavost nelze podceňovat, protože neléčené problémy se sluchem mohou ovlivnit kvalitu života. Ti, kdo jsou takto postiženi, se často izolují. Aby senioři zůstali aktivní, je třeba, aby se pravidelně podrobovali vyšetření sluchu, aby bylo možné včas zasáhnout," zdůrazňuje Carlo Antonio Leone, ředitel jednotky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku na klinice Monaldi v Neapoli.

"Na základě výzkumu se ukázalo, že jen málo Italů používá protézy. Řešením může být technologie, protože osm z deseti nedoslýchavých říká, že mají velký zájem o technologicky vyspělé akustické přístroje, které se ovládají chytrým telefonem a umějí se přizpůsobit zvukovým charakteristikám okolí," dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Nečekaný zvrat. Obvinění herce Spaceyho ze sexuálního obtěžování staženo

18.07.2019 12:50 Aktualizováno Americká prokuratura stáhla obvinění herce Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého…

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama