Sušíte prádlo na radiátoru? Experti před tím důrazně varují, hrozí velké nebezpečí

Obyvatelé především menších bytů v zimních měsících s oblibou suší vyprané oblečení na radiátorech. Podle britské expertky na hygienu Emmy Hammettové ale dělají velkou chybu. Tento způsob sušení prádla totiž může ohrozit jak byt samotný, tak i lidské zdraví.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Při sušení prádla na radiátorech vzniká vlhký vzduch, který může vytvářet plíseň. Studie dokazují, že takto vzniklé plísně mají škodlivé účinky na zdraví.

Vědci ze Skotska prokázali, že 30 procent vlhkosti v interiéru pochází ze sušení oblečení. Takový vzduch vytváří skvělé podmínky pro rozmnožování plísní, konkrétně přispívá ke vzniku aspergilózy, infekčnímu onemocnění způsobenému houbou rodu Aspergillus.

Za běžných okolností tato forma plísně škodlivá není. Problém ale nastává u osob s astmatem. Aspergilóza se také může stát potenciálně ohrožující pro lidi, kteří prodělali rakovinu, mají oslabenou imunitu nebo v minulosti podstoupili transplantaci orgánů.

Toto onemocnění může způsobovat kašel, dušnost, únavu, ztrátu hmotnosti nebo vykašlávání krve. Pokud zůstane aspergilóza neléčená, může se rozšířit do krve. Nejlepším řešením je proto sušit prádlo venku, případně v dobře odvětrávaném prostředí.

Vhodné je pouvažovat i nad investicí do bubnové sušičky. Pokud je nezbytné sušit prádlo v interiéru, postarejte se o to, aby bylo okno otevřené dokořán. Menší vlhkost zajistí nižší riziko výskytu plísní a aspergilózy. Spóry plísní jsou nejaktivnější na podzim a v zimě.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší masová vražda v dějinách. Breivik před střelbou psal o Klausovi

22.07.2019 20:32 22. července 2011 otřásla centrem Osla v odpoledních hodinách exploze zaparkovaného auta. Tou dobou…

Dovolená na vodě? Expert pro EZ vysvětlil, na co si dát pozor a kam vyrazit

22.07.2019 11:13 Dovolená trávená splouváním řeky patří v tuzemsku k tradičním a velmi oblíbeným. Zeptali jsme se…

Britský princ George slaví šesté narozeniny, Kate pořídila nové fotky.…

22.07.2019 09:49 Britský princ George má dnes šest let a Kensingtonský palác u této příležitosti zveřejnil tři…

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 22:33 Aktualizováno Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama