Sušíte prádlo na radiátoru? Experti před tím důrazně varují, hrozí velké nebezpečí

Obyvatelé především menších bytů v zimních měsících s oblibou suší vyprané oblečení na radiátorech. Podle britské expertky na hygienu Emmy Hammettové ale dělají velkou chybu. Tento způsob sušení prádla totiž může ohrozit jak byt samotný, tak i lidské zdraví.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ilustrační foto

Při sušení prádla na radiátorech vzniká vlhký vzduch, který může vytvářet plíseň. Studie dokazují, že takto vzniklé plísně mají škodlivé účinky na zdraví.

Vědci ze Skotska prokázali, že 30 procent vlhkosti v interiéru pochází ze sušení oblečení. Takový vzduch vytváří skvělé podmínky pro rozmnožování plísní, konkrétně přispívá ke vzniku aspergilózy, infekčnímu onemocnění způsobenému houbou rodu Aspergillus.

Za běžných okolností tato forma plísně škodlivá není. Problém ale nastává u osob s astmatem. Aspergilóza se také může stát potenciálně ohrožující pro lidi, kteří prodělali rakovinu, mají oslabenou imunitu nebo v minulosti podstoupili transplantaci orgánů.

Toto onemocnění může způsobovat kašel, dušnost, únavu, ztrátu hmotnosti nebo vykašlávání krve. Pokud zůstane aspergilóza neléčená, může se rozšířit do krve. Nejlepším řešením je proto sušit prádlo venku, případně v dobře odvětrávaném prostředí.

Vhodné je pouvažovat i nad investicí do bubnové sušičky. Pokud je nezbytné sušit prádlo v interiéru, postarejte se o to, aby bylo okno otevřené dokořán. Menší vlhkost zajistí nižší riziko výskytu plísní a aspergilózy. Spóry plísní jsou nejaktivnější na podzim a v zimě.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 18:15 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Pravda o princezně Dianě. Vyšla najevo 22 let po její smrti

18.03.2019 17:23 Aktualizováno 31. srpna 1997 se odehrála jedna z největších tragédií v dějinách britské královské rodiny. Při…

Polibek smrti? Teenager umřel kvůli cucfleku, rodina je v šoku

18.03.2019 11:12 Přirovnání k polibku smrti v české politice není vůbec mimo realitu. Polibek zabíjel v Mexico City,…

Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to…

17.03.2019 20:45 Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama