Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili zažitý mýtus

Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové studii postavili psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Informace získané od nemocných i jejich lékařů ukazují, že sledování některých webů a srovnávání s nereálnými vzory sice může být škodlivé, internet ale zároveň poskytuje řadu nástrojů, které mohou pomoci v léčbě. O výzkumu informovala Martina Fojtů z univerzity.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Psychologové mluvili s 30 ženami, které trpěly nebo trpí poruchou příjmu potravy, a s 30 odborníky, například psychology, terapeuty a lékaři, do jejichž odbornosti nemoci spadají. Dosavadní výzkumy poukazovaly hlavně na negativní důsledky používání internetu. Autoři nového výzkumu však zjistili, že používání technologií má pro nemocné i své pozitivní stránky.

Vždy záleží na motivaci, se kterou člověk na internet vstupuje, zda chce nemoc podporovat, nebo se léčit. Internet je spíš nástrojem pro dosažení aktuálních cílů nemocného člověka, než příčinou jeho problémů. Jeho používání může jak uškodit, tak i pomoci.

Lidé trpící poruchami příjmu potravy jsou v online prostředí vystaveni tlaku ohledně toho, jak se správně chovat, jak by mělo vypadat jejich tělo, co by měli jíst, internet jim také ukazuje kulturní model krásy, zdraví a úspěchu.

"Problematické je také nekritické přijímání nekvalitních a neodborných informací o stravování. Na druhou stranu nemocní využívají internet k hledání informací podporujících léčbu a zdravějších vzorů. Pomáhá jim bojovat s nemocí v momentech, kdy se o ní stydí mluvit se svým okolím," uvedl David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

Z rozhovorů vyplynulo, že nemocní shánějí na internetu tipy, jak svoji hmotnost snížit, a také vzory jídelníčků. Internet však bývá také prvním místem, kam se obrací pro pomoc, když se rozhodnou se svojí nemocí bojovat. Odborné weby jim pomáhají vstoupit do kontaktu s lékaři a terapeuty a načerpat motivaci ke změně. Blogy nebo příběhy dříve nemocných jim také umožňují uvědomit si, že trpí stejným problémem.

Co mělo podle výzkumu na ženy trpící poruchou příjmu potravy negativní vliv, to jsou aplikace umožňující počítání kalorií a weby stanovující cíle hubnutí. Respondentky uváděly, že jim tyto nástroje pomohly snížit kalorický příjem, ale jejich užívání se stalo natolik častým, že se jejich kontrola změnila téměř v posedlost.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovlivňuje jídlo náš spánek? Správně nastavený jídelníček má smysl

23.02.2020 10:10 Chcete mít bezproblémový spánek a usnout během pár minut? Zaměřte se na to, jak vypadá váš…

Přestupné roky nemají nejlepší pověst. Co se o nich traduje?

23.02.2020 08:21 Přestupnými roky vyrovnává kalendář rozdíl mezi kalendářním rokem a tropickým rokem, který je dán…

Po sovětských okupantech zbyly v Česku pachuť a ekologické škody

23.02.2020 08:11 Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla rozmístěna sovětská…

Jak znovu najdeme smysl své práce? Vyzkoušejte tyto triky

23.02.2020 08:03 Chybějící energie, ztráta sebeúcty, pocit neužitečnosti... Jestliže ztratíme smysl své práce, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama