Nomen omen: Komu jméno předurčilo budoucnost? Známé příklady najdeme i v Česku

Výraz nomen omen pochází už z antického Říma, dramatik Titus Maccius Plautus použil ve své hře Persa formulaci nomen atque omen, což v latině znamená „název a znamení zároveň“. A světe, div se, příklady jmen, která jejich nositele předurčují k budoucí kariéře, se opravdu najdou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Usain Bolt
doporučujeme

Podle článku psychologa Johna Hoylanda z časopisu New Scientist nám jména opravdu mohou předurčovat kariéru. Hoyland po prostudování veškeré literatury k tématu konstatuje, že přímý vztah mezi jménem člověka a jeho zaměstnáním se sice doložit nedá, existuje však mnoho působivých náhod.

Asi celosvětově nejznámějším podobným případem je jamajský atlet Usain Bolt. Anglický výraz lightning bolt totiž znamená blesk. Že Bolt během své aktivní kariéry byl opravdu bleskurychlý, to všichni dobře víme. Dokazuje to několik olympijských vítězství či titulů mistra světa, ale hlavně jeho rekordní výkony v běhu na 100 a 200 metrů. Na nejkratší sprinterské distanci jej Bolt posunul o celých 16 setin na 9,57 vteřiny.

Pozoruhodné příklady ovšem najdeme i u nás. Současným šéfem Horské služby je kupříkladu bývalý poslanec TOP 09 Rudolf Chlad, Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty UK zase dlouhá léta vedl botanik Václav Větvička. Bohužel rosnička Karla Mráčková už předpověď počasí na TV Nova nehlásí.

„Pojďme shromáždit příjmení, která dokládají správnost výběru jejich nositele na danou funkci,“ stojí v popisu české facebookové skupiny NOMEN OMEN. V současnosti má přes 1800 členů. Zde lze narazit na opravdové perly, jako je sbormistr Stanislav Mistr či předseda představenstva slepičí farmy Bohuslav Kohout. 

Podobně iniciativní jsou pak například i Britové. Hannah Jane Parkinsonová ve článku pro Guardian dodává, že je i fanouškem opaků nomen omen. Jmenuje například filipínského arcibiskupa Jaimeho Sina, jenž se v roce 1976 stal dokonce kardinálem. Jeho příjmení přitom v anglickém jazyce znamená hřích.

U nás je příkladem takového opaku například cestovní kancelář Zabloudil

Kapitánovi anglické fotbalové reprezentace Harrymu Kaneovi zase jeho jméno přihrálo přiléhavou přezdívku Hurricane neboli hurikán. O gólové smršti z jeho kopačky by mohli hovořit mnozí soupeři Tottenhamu v anglické Premier League, v letech 2015-17 totiž dvakrát za sebou kraloval tabulce nejlepších střelců.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená se změnila v horor. To, co našla turistka pod matrací, jí…

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Britka Natasha Connorová nebyla vůbec spokojena s tím, jak vypadá hotelový pokoj, ve kterém byla…

Nová studie vyděsila lékaře. Máte doma kočku? Můžete zemřít

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Mazlení se s koťátky bývá obecně považováno za dobrý způsob relaxace. V mnoha městech vznikají…

Lidstvu došel čas? Matematik spočítal, kdy zanikne civilizace

18.08.2019 13:00 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Používáte u počítače myš? Lékaři varují před nemocí, která vás může dostat…

18.08.2019 09:58 Název myšitida zní podivně, ale není to nic jiného, než zánět zápěstí. V moderní době jsou takové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama