Nomen omen: Komu jméno předurčilo budoucnost? Známé příklady najdeme i v Česku

Výraz nomen omen pochází už z antického Říma, dramatik Titus Maccius Plautus použil ve své hře Persa formulaci nomen atque omen, což v latině znamená „název a znamení zároveň“. A světe, div se, příklady jmen, která jejich nositele předurčují k budoucí kariéře, se opravdu najdou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Usain Bolt

Podle článku psychologa Johna Hoylanda z časopisu New Scientist nám jména opravdu mohou předurčovat kariéru. Hoyland po prostudování veškeré literatury k tématu konstatuje, že přímý vztah mezi jménem člověka a jeho zaměstnáním se sice doložit nedá, existuje však mnoho působivých náhod.

Asi celosvětově nejznámějším podobným případem je jamajský atlet Usain Bolt. Anglický výraz lightning bolt totiž znamená blesk. Že Bolt během své aktivní kariéry byl opravdu bleskurychlý, to všichni dobře víme. Dokazuje to několik olympijských vítězství či titulů mistra světa, ale hlavně jeho rekordní výkony v běhu na 100 a 200 metrů. Na nejkratší sprinterské distanci jej Bolt posunul o celých 16 setin na 9,57 vteřiny.

Pozoruhodné příklady ovšem najdeme i u nás. Současným šéfem Horské služby je kupříkladu bývalý poslanec TOP 09 Rudolf Chlad, Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty UK zase dlouhá léta vedl botanik Václav Větvička. Bohužel rosnička Karla Mráčková už předpověď počasí na TV Nova nehlásí.

„Pojďme shromáždit příjmení, která dokládají správnost výběru jejich nositele na danou funkci,“ stojí v popisu české facebookové skupiny NOMEN OMEN. V současnosti má přes 1800 členů. Zde lze narazit na opravdové perly, jako je sbormistr Stanislav Mistr či předseda představenstva slepičí farmy Bohuslav Kohout. 

Podobně iniciativní jsou pak například i Britové. Hannah Jane Parkinsonová ve článku pro Guardian dodává, že je i fanouškem opaků nomen omen. Jmenuje například filipínského arcibiskupa Jaimeho Sina, jenž se v roce 1976 stal dokonce kardinálem. Jeho příjmení přitom v anglickém jazyce znamená hřích.

U nás je příkladem takového opaku například cestovní kancelář Zabloudil

Kapitánovi anglické fotbalové reprezentace Harrymu Kaneovi zase jeho jméno přihrálo přiléhavou přezdívku Hurricane neboli hurikán. O gólové smršti z jeho kopačky by mohli hovořit mnozí soupeři Tottenhamu v anglické Premier League, v letech 2015-17 totiž dvakrát za sebou kraloval tabulce nejlepších střelců.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 18:15 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Pravda o princezně Dianě. Vyšla najevo 22 let po její smrti

18.03.2019 17:23 Aktualizováno 31. srpna 1997 se odehrála jedna z největších tragédií v dějinách britské královské rodiny. Při…

Polibek smrti? Teenager umřel kvůli cucfleku, rodina je v šoku

18.03.2019 11:12 Přirovnání k polibku smrti v české politice není vůbec mimo realitu. Polibek zabíjel v Mexico City,…

Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to…

17.03.2019 20:45 Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama