Sto let stará záhada rozluštěna: Co se v roce 1918 stalo s válečnou lodí USS San Diego?

Američtí vědci přišli na kloub století staré záhadě. Jedinou potopenou americkou válečnou loď během první světové války USS San Diego poslali ke dnu Němci. Dlouhá léta se přitom o příčině nehody pouze spekulovalo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

USS San Diego

18. července 1918 se v ranních hodinách potopila loď USS San Diego. Na cestě z námořní základny v Portsmouthu ve státě New Hampshire do New Yorku nastala exploze. Během 28 minut došlo ke kompletnímu zatopení trupu lodi a ta začala svou cestu na mořské dno. Při nehodě zemřelo 6 námořníků.

Do letoška nebylo jasné, co přesně explozi způsobilo. Předpokládalo se, že mohla být následkem střetu s minou či torpédem, jiní se zase domnívali, že za potopením lodi stál incident ve strojovně. Důkazy k jakékoliv z těchto teorií však chyběly.

Až dvouletý projekt US Naval History and Heritage Command příčinu definitivně ozřejmil. Za pomoci podvodních robotů, 3D obrázků a počítačových modelů určili, že vzhledem k rozsahu poškození stála za explozí mina vysazená německou ponorkou.

Tuto teorii potvrzují i německé záznamy, které hovoří o tom, že ponorka U-156 se plavila vodami nedaleko New Yorku a pokládala tu miny. O pár dní později navíc její posádka vykonala jediný útok na americkou půdu během války.

Člen týmu Alexis Catsambis je rád, že se průběh nehody podařilo rekonstruovat. Rovněž věří, že tím vědci uctili památku obětí této katastrofy. „Fakt, že o život přišlo jen šest lidí z celkového počtu 1100, je znamením toho, že posádka na útok zareagovala velmi dobře,“ dodává Catsambis.

Vrak lodi se v současnosti nachází 34 metrů pod hladinou nedaleko břehů ostrova Fire Island. Dnes je domovem stovek ryb a humrů, Catsambis však doufá, že se díky výzkumu rozšíří i povědomí lidí o místě posledního odpočinku válečné lodi.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama