Jak si udržet dlouhodobý vztah? Páry dělají jednu zásadní chybu, říká psychiatr

Trvanlivost vztahu mezi partnery závisí pouze na jejich úsilí, které jsou ochotni vynaložit. Výsledek však není zaručen, píše francouzský deník Le Figaro.

Přidejte svůj názor

Lidé

Mladí lidé vyžadují stálou intenzitu vztahu a obávají se, že jakmile tato intenzita zeslábne, klesne i úroveň lásky. Slýchali, že láska ve své intenzivní verzi je jakousi patologií, která vydrží jen tři roky. A tak si říkají, že mohou hned zamířit k novému dobrodružství, uvádí psychiatr Bernard Geberowicz, která se zabývá manželskou psychoterapií.

Láska na počátku vztahu je skutečně základem pro partnerský vztah. Emotivní vztah pak přechází do jiné dimenze, neboť trvalá intenzita lásky není možná. Harmonie v životě ve dvou prochází různými, avšak koordinovanými rytmy.

"Manželské páry často přicházejí s dlouhým seznamem toho, v čem se neshodnou. Nechám je vymluvit se a pak se jich zeptám, v čem se naopak shodnou. Dám jim najevo, že odpovědnost mají oba a že je považuji za spolutvůrce partnerského vztahu," říká Geberowicz.

Pak je důležité, aby se jeden zajímal o druhého, aby byl zvědavý, aby spolu partneři mluvili, aby se odvažovali ptát a zajímali se o sebe. A u mnoha párů vládne přesvědčení, že ten druhý "nemá chuť", a sexuální dimenze nabývá neúměrného významu. Často stačí odvážit se vyjádřit své požadavky a vyslechnout požadavky druhého.

Denně konstatuji nedorozumění, která vztah vyčerpávají, typu: "Je jasné, že kdyby mě partner miloval, pochopil by to, aniž bych se o to musel prosit." Takové postoje vedou jen do slepé uličky, vysvětluje Geberowicz.

Důležité je v rozhovorech přecházet od "já" k "my", i když si každý může nechat určitý prostor pro sebe. Je třeba se tázat: co je pro nás dobré? Solidarita a laskavost pár posilují. Jsou to plody reálného úsilí.

Někteří lidé nejsou schopni akceptovat nezbytné změny, které přináší společný život. Dnes se partneři dávají dohromady později a je pro ně tedy těžší se ve vztahu vyvíjet. Vztah vyžaduje, aby se obě strany zřekly některých oblastí svého života, například některých koníčků. Mnozí si však myslí, že se ten druhý přizpůsobí, že budou žít jako dříve. Na sociálních sítích hledají protějšek, který má stejné zájmy.

Mnozí připomínají, že v lásce není nic dlouhodobě zaručeno. Reálná angažovanost v partnerském vztahu vyžaduje vynakládat úsilí, a to bez záruky výsledků. Příliš často si však lidé pletou skutečnost být angažován s výrazem vézt se spolu. U mnohých párů lze pozorovat, že jeden partner je více angažován, více ochoten jednat pro společný zájem, zatímco druhý ho jen následuje a nepřeje si doopravdy pracovat na trvalém vztahu.

Dnes lidé hledají partnera se stejnými zájmy, který by se jim podobal. "Chci někoho, kdo to bude dělat jako já," říkají. To však může vyvolávat napětí a ztrpčovat soužití, jakož i rodičovství. "To, co podporuje dlouhodobý svazek, je spíše možnost vzájemného doplňování partnerů," říká Bernard Geberowicz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama