Jedna z nejhorších katastrof v Evropě: Do centra Amsterdamu spadlo letadlo, smetlo panelák plný lidí

Píše se 4. říjen roku 1992 a do centra hustě obydlené čtvrti Amsterdamu se zřítí obří ohnivá koule. Do obytných domů bez varování narazilo nákladní letadlo a v prvních chvílích jen málokdo tuší, jaký může být skutečný rozsah jedné z největších leteckých tragédií za posledních 25 let. V prvních chvílích se hovoří až o 200 mrtvých.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Nehoda letu 1862 společnosti EI AI proměnila místo dopadu v trosky
doporučujeme

Pod kódovým označením El Al 1862 se skrýval nákladní let průmyslového letounu Boeing 747 státní izraelské dopravní společnosti. Toho dne letadlo cestovalo z New Yorku z letiště JFK do Tel Avivu. Během letu byly zaznamenány tři problémy: kolísání regulace rychlosti autopilota, problémy s krátkovlnným rádiem a kolísání napětí motoru číslo tři. Jednalo se o pravý vnitřní motor, který se později odpojil od letadla a zahájil celou havárii.

Letoun přistál na letišti Amsterdam-Schiphol kde byl naložen nový náklad a sledované problémy byly opraveny pouze dočasně. Porucha se během letu více projevila a posádka požádala o návrat do Schipholu. Přímý přístup k přistávací dráze však nebyl možný kvůli nadmořské výšce letounu (5000 stop) a vzdálenosti k dráze (7 mil). Kapitán letadla byl nucen pokračovat v okruhu kolem Amsterdamu, dokud nedokázal snížit nadmořskou výšku.

Nad jezerem Gooimeer, vyskytující se poblíž Amsterdamu, svědci na zemi slyšeli ostrý třesk. Motor se oddělil od pravého křídla letadla. Letadlo se nekontrolovaně stočilo doprava a zřítilo se na dva obytné domy Groeneveen a Klein-Kruitberg v Amsterdamu v Nizozemí. Vyšetřovací se ujala agentura Raad vd Luchtvaart, která začala pátrat po příčinách nehody.

Celkem bylo nahlášeno 43 zemřelých, včetně tří členů posádky, jednoho cestujícího na sedadle a 39 lidí na zemí. Mnoho dalších bylo zraněno. Vzhledem k tomu, že největší počet zemřelých je v zasažených domech, který pobývali i lidé bez povolení, přesný počet úmrtí není přesně znám. V Holandsku je havárie dodnes známá jako Bijlmerova katastrofa, podle místa nehody, amsterdamské čtvrti Bijlmermeer.

Po havárii byla zveřejněna zpráva, že náklad letounu Boeing 747 obsahoval ovoce, parfémy a počítačové komponenty. Tehdejší nizozemská ministryně Hanja Maij-Weggen oznámila že neobsahoval žádný vojenský náklad.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princové William a Harry na kordy. Kvůli manželkám? V královské rodině je…

21.10.2019 12:31 Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho…

Šok pro truchlící. Vtipálek provedl poslední žert na vlastním pohřbu +VIDEO

21.10.2019 07:31 Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na…

Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověď

20.10.2019 21:56 Aktualizováno Fyzička už není to, co bývala. A tak se kromě vrásek a bílých vlasů s přibývajícími lety téměř…

Jak obnovit důvěru v manželství po nevěře. Odborníci mají těchto sedm rad

20.10.2019 15:30 Náhodně objevená textová zpráva na mobilu, mail, který jsme nikdy neměli číst... a vše se náhle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama