Příběh jediné americké lodi zničené za první světové: USS San Diego sto let obestírala záhada

V závěrečných měsících první světové války se stala událost, která zasáhla do americké historie. Jednalo se o potopení USS San Diego (ACR-6), jediné hlavní bitevní lodi Spojených států. I po 100 letech se vědečtí odborníci a veřejnost zajímají o příčinu této tragédie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

USS San Diego

USS San Diego byl 153 metrů dlouhý křižník, pocházející z United States Navy, třídy Pennsylvania, což byl nový druh válečného plavidla. Vyznačoval se tím, že byl rychlejší a ozbrojenější než ostatní podobné lodě. Loď byla uvedena již před první světovou válkou, tehdy ještě pod názvem USS California.

Dne 18. července 1918, křižník opustil přístav v Portsmouthu, New Hampshire, jehož cílovou destinací byl New York. Loď náhle zasáhla neobvyklá exploze a potopila se po 28 minutách. Z 1100 členů posádky přišlo 6 mužů o život.

Dodnes se neví, čím byl výbuch způsobený. Prvotní podezření se týkalo torpéda, v průběhu let někteří odborníci navrhli, že se jednalo o pouhou nehodu v zásobníku uhlí.

Blížící se 100. výročí od nehody zahájilo investigativní šetření na USS San Diego, která měla tuto záhadu odhalit. US Naval History and Heritage Command se projektem zabýval dva roky a během vyšetřování použil podvodní robotiku, která se vyznačovala s 3-D obrazy s vysokým rozlišením a počítačové modelování. Výzkumný pracovník Dr. Alexis Catsambis vyjádřil na schůzce amerického Geofyzikálního svazu, že formát 3-D modelovacích dat umožňuje snadno srovnatelnou analýzu.

Po prozkoumání nových dat z průzkumu, archivního záznamu, scénářů modelovaných záplav  a dalších prvků souvisejících se nehodou lodi, vědci zveřejnili zprávu o tom, že výbuch byl pravděpodobně způsoben sabotáží německé ponorky U-156. Záznamy odhalily německou ponorku, která se vyskytovala poblíž New Yorku a pokrývala výbušniny.

Doktor Catsambis za celý výzkumný tým na závěr dodal, že jejich podmořské výkopy pomohou zvýšit povědomí o zachování místa křižníku a zároveň informovat veřejnost o této události v historii USA.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Černá kočka přes cestu rozhodí každého druhého z nás. Jsme opravdu tak…

18.01.2019 11:04 Zájem o víru v Česku konstantně klesá, duchovní otázky však zajímají každého druhého Čecha. Namísto…

Největší přešlap Severní Koreji: Vlastní chybou prolomila propagandu,…

17.01.2019 22:19 Aktualizováno V roce 1989 se Severní Korea dopustila jednoho z největších přešlapů v historii tamní propagandy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama