Poslech koled je nebezpečný? Vánoční hudba škodí našemu duševnímu zdraví

Vánoční písně a koledy nás provázejí celým adventem, Mnozí si je možná pustí i ke zdobení stromečku a balení dárků. Ale pozor, objevilo se nové varování, že vánoční hudba by mohla být špatná pro vaše duševní zdraví.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Televizní znělky, reproduktory v obchodech či rádia – nejen odtud už měsíc slyšíme jeden hit za druhým. Klinická psycholožka Linda Blairová pro stanici Sky News vysvětluje, že vánoční písničky mohou způsobit, že se cítíme „uvězněni". „Je to připomínka, že musíme koupit dárky, uspokojit lidi a organizovat oslavy," uvádí.

Blairová také zdůraznila, že lidé, kteří pracují v obchodech během vánoční sezóny a kteří opakovaně poslouchají stejné písně, se je musí pokusit přestat vnímat, protože jinak ztrácejí pozornost. „Prostě odčerpává energii, když se snažíte neslyšet, co slyšíte," řekla.

Nicméně u některých z těch, kteří se vydali vánoční nákupy, může vánoční hudba v obchodech určitě vyvolat radostnou náladu. Doktorka Victoria Williamsonová, která vede výzkum zaměřený na psychologii hudby na univerzitě v Londýně, řekla pro NBC News, že poslech vánočních písní znovu a znovu může vést k „efektu expozice". „Existuje vztah mezi tím, kolikrát slyšíme hudbu, která se nám líbí, a naší následnou reakcí na ni," řekla. 

Williamsonová poznamenala, že i kdybychom si po určitou dobu písničku užívali, při opakovaném poslouchání tento zážitek mizí a hudba nás naopak unavuje. Samozřejmě, toto platí pro písně obecně, ne jen pro vánoční melodie.

Témata: Vánoce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit bolest hlavy bez prášků? Stačí k tomu bytelná židle

22.03.2019 16:36 Bolest hlavy je strašákem moderního člověka. Jednou z jejích nejčastějších příčin je kromě…

Hlad a kručení v břiše může signalizovat vážnou nemoc

22.03.2019 11:28 Kručení v břiše je nepříjemné zejména ve chvíli, kdy je tak hlasité, že ho slyší i okolí. Když se…

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Vědci zjistili, proč nás zatím nekontaktovala žádná mimozemská civilizace

21.03.2019 18:59 Vědci i obyčejní lidé si často kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami. A pokud na jiné planetě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama