Poslech koled je nebezpečný? Vánoční hudba škodí našemu duševnímu zdraví

Vánoční písně a koledy nás provázejí celým adventem, Mnozí si je možná pustí i ke zdobení stromečku a balení dárků. Ale pozor, objevilo se nové varování, že vánoční hudba by mohla být špatná pro vaše duševní zdraví.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

Televizní znělky, reproduktory v obchodech či rádia – nejen odtud už měsíc slyšíme jeden hit za druhým. Klinická psycholožka Linda Blairová pro stanici Sky News vysvětluje, že vánoční písničky mohou způsobit, že se cítíme „uvězněni". „Je to připomínka, že musíme koupit dárky, uspokojit lidi a organizovat oslavy," uvádí.

Blairová také zdůraznila, že lidé, kteří pracují v obchodech během vánoční sezóny a kteří opakovaně poslouchají stejné písně, se je musí pokusit přestat vnímat, protože jinak ztrácejí pozornost. „Prostě odčerpává energii, když se snažíte neslyšet, co slyšíte," řekla.

Nicméně u některých z těch, kteří se vydali vánoční nákupy, může vánoční hudba v obchodech určitě vyvolat radostnou náladu. Doktorka Victoria Williamsonová, která vede výzkum zaměřený na psychologii hudby na univerzitě v Londýně, řekla pro NBC News, že poslech vánočních písní znovu a znovu může vést k „efektu expozice". „Existuje vztah mezi tím, kolikrát slyšíme hudbu, která se nám líbí, a naší následnou reakcí na ni," řekla. 

Williamsonová poznamenala, že i kdybychom si po určitou dobu písničku užívali, při opakovaném poslouchání tento zážitek mizí a hudba nás naopak unavuje. Samozřejmě, toto platí pro písně obecně, ne jen pro vánoční melodie.

Témata: Vánoce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Tajemství české klasiky: Víte, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 16:45 Aktualizováno Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Muslimská divize SS byla založena samotným Himmlerem. Nacisté měli s…

16.01.2019 14:40 Nacistické rasové teorie přisuzovali jiným národům než těm „árijským“ velmi nízké postavení. Němci…

Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

16.01.2019 14:08 Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama