Jeho předci připluli kolem Sochy Svobody do států, on pomohl s přesunem původní pochodně

Věděli jste, že nynější pochodeň newyorské Sochy Svobody není původní? Od května bude ta originální k vidění v novém muzeu na Liberty Island. Jeho náročná výstavba přišla na 100 milionů dolarů.

Přidejte svůj názor

Socha Svobody, anglicky Statue of Liberty, plným názvem Liberty Enlightening the World (z francouzského La Liberté éclairant le monde čili „Svoboda přinášející světlo světu“) je socha stojící na Ostrově svobody u New Yorku v USA.
doporučujeme

„Cítili radost, ale zároveň byli obezřetní, protože to pro ně byl úplně nový život,“ popisuje Larry Sidoti příjezd svých prarodičů do Spojených států na počátku 20. století. „Můj děda mi několikrát říkal, že tu stojí za svobodu a za příležitosti,“ říká Sidoti o Soše Svobody.

Sidoti nyní dohlížel nad přesunem původní pochodně Sochy Svobody do jejího nového domova v muzeu na Liberty Islandu, které se otevře v květnu příštího roku.

Cesta pochodně do muzea odstartovala už v 80. letech minulého století, kdy Socha Svobody podstoupila náročnou rekonstrukci. Původní pochodeň nešlo opravit, a tak byla od roku 1984 uskladněna na ostrově a nahrazena replikou. Novou naději přineslo až rozhodnutí o zprovoznění nového muzea.

Pochodeň byla nejdřív přesunuta na podstavec, až poté dělníci postavili foyer, které jí obklopuje. Stavební tým prováděl všechny práce po důkladných konzultacích s historiky a restaurátory. Přesun nakonec trval celé dva dny a účastnilo se jej 15 mužů.

„Učil jsem své děti, jaká je cena svobody, tak jako jsem se to naučil od tatínka a dědečka,“ dodává bývalý námořní důstojník Sidoti. „Moji rodiče už umřeli, ale já vím, že se dívají a smějí se, protože jsem pracoval na tomto projektu.“

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Tajemná Oblast 51. Co se ukrývá na základně, kterou chtějí obsadit…

19.07.2019 09:44 Oblast 51, v angličtině Area 51, je jedním z nejzáhadnějších míst na světě. Řada lidí se totiž…

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama