Jeho předci připluli kolem Sochy Svobody do států, on pomohl s přesunem původní pochodně

Věděli jste, že nynější pochodeň newyorské Sochy Svobody není původní? Od května bude ta originální k vidění v novém muzeu na Liberty Island. Jeho náročná výstavba přišla na 100 milionů dolarů.

Přidejte svůj názor

Socha Svobody, anglicky Statue of Liberty, plným názvem Liberty Enlightening the World (z francouzského La Liberté éclairant le monde čili „Svoboda přinášející světlo světu“) je socha stojící na Ostrově svobody u New Yorku v USA.

„Cítili radost, ale zároveň byli obezřetní, protože to pro ně byl úplně nový život,“ popisuje Larry Sidoti příjezd svých prarodičů do Spojených států na počátku 20. století. „Můj děda mi několikrát říkal, že tu stojí za svobodu a za příležitosti,“ říká Sidoti o Soše Svobody.

Sidoti nyní dohlížel nad přesunem původní pochodně Sochy Svobody do jejího nového domova v muzeu na Liberty Islandu, které se otevře v květnu příštího roku.

Cesta pochodně do muzea odstartovala už v 80. letech minulého století, kdy Socha Svobody podstoupila náročnou rekonstrukci. Původní pochodeň nešlo opravit, a tak byla od roku 1984 uskladněna na ostrově a nahrazena replikou. Novou naději přineslo až rozhodnutí o zprovoznění nového muzea.

Pochodeň byla nejdřív přesunuta na podstavec, až poté dělníci postavili foyer, které jí obklopuje. Stavební tým prováděl všechny práce po důkladných konzultacích s historiky a restaurátory. Přesun nakonec trval celé dva dny a účastnilo se jej 15 mužů.

„Učil jsem své děti, jaká je cena svobody, tak jako jsem se to naučil od tatínka a dědečka,“ dodává bývalý námořní důstojník Sidoti. „Moji rodiče už umřeli, ale já vím, že se dívají a smějí se, protože jsem pracoval na tomto projektu.“

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama