Jeho předci připluli kolem Sochy Svobody do států, on pomohl s přesunem původní pochodně

Věděli jste, že nynější pochodeň newyorské Sochy Svobody není původní? Od května bude ta originální k vidění v novém muzeu na Liberty Island. Jeho náročná výstavba přišla na 100 milionů dolarů.

Přidejte svůj názor

Socha Svobody, anglicky Statue of Liberty, plným názvem Liberty Enlightening the World (z francouzského La Liberté éclairant le monde čili „Svoboda přinášející světlo světu“) je socha stojící na Ostrově svobody u New Yorku v USA.

„Cítili radost, ale zároveň byli obezřetní, protože to pro ně byl úplně nový život,“ popisuje Larry Sidoti příjezd svých prarodičů do Spojených států na počátku 20. století. „Můj děda mi několikrát říkal, že tu stojí za svobodu a za příležitosti,“ říká Sidoti o Soše Svobody.

Sidoti nyní dohlížel nad přesunem původní pochodně Sochy Svobody do jejího nového domova v muzeu na Liberty Islandu, které se otevře v květnu příštího roku.

Cesta pochodně do muzea odstartovala už v 80. letech minulého století, kdy Socha Svobody podstoupila náročnou rekonstrukci. Původní pochodeň nešlo opravit, a tak byla od roku 1984 uskladněna na ostrově a nahrazena replikou. Novou naději přineslo až rozhodnutí o zprovoznění nového muzea.

Pochodeň byla nejdřív přesunuta na podstavec, až poté dělníci postavili foyer, které jí obklopuje. Stavební tým prováděl všechny práce po důkladných konzultacích s historiky a restaurátory. Přesun nakonec trval celé dva dny a účastnilo se jej 15 mužů.

„Učil jsem své děti, jaká je cena svobody, tak jako jsem se to naučil od tatínka a dědečka,“ dodává bývalý námořní důstojník Sidoti. „Moji rodiče už umřeli, ale já vím, že se dívají a smějí se, protože jsem pracoval na tomto projektu.“

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama