Tajná spolupráce Američanů s Hitlerem? Historici odhalili jednu ze záhad druhé světové války

Ačkoliv druhá světová válka začala v roce 1939, Spojené státy se dva roky držely v ústraní. Do bojů s nacistickým Německem se zapojily až v roce 1941, na pozadí konfliktu se ale odehrávala utajená informační spolupráce.

Hitler při projevu v říšském sněmu, kde napadá prezidenta Roosevelta, 11. prosince 1941.
doporučujeme

Německý historik Norman Domeier tvrdí, že americká tisková agentura AP si během druhé světové války vyměňovala fotografie s nacistickým Německem. Věděla přitom, že její materiály zneužívá Berlín ve své propagandě. 

AP byla už před rokem 1941 jedinou zahraniční agenturou, která směla z Německa přinášet zprávy. Historici se domnívali, že po roce 1941 se americko-německé mediální kontakty minimalizovaly.

Podle Domeiera ale AP nadále v utajení posílala do Berlína exkluzivní fotky spojenců a výměnou za to získávala nedostupné obrazové materiály z tehdejšího Německa. Na obou stranách měla mít výměna požehnání z nejvyšších míst.

AP měla fotky získávat z kanceláře Laux, která působila pod elitními nacistickými jednotkami SS a německým ministerstvem zahraničí. Historik z univerzity ve Stuttgartu odhaduje, že si Američané a Němci mezi lety 1942 až 1945 vyměnili 35 tisíc až 40 tisíc fotografií, a to skrze posly v Lisabonu a Stockholmu.

Nejzajímavější fotky si údajně nechal předkládat samotný Adolf Hitler a Berlín je následně upravoval tak, aby se hodily pro nacistickou propagandu.

Podle historika Američané o zneužívání svých materiálů věděli a na oplátku jim bylo jasné, že z Německa dostávají jen propagandistické záběry. Uvedl to v časopise Zeithistorische Forschungen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roztroušená skleróza? Značná část Čechů má o nemoci zcestné představy

04.08.2020 12:13 Roztroušenou sklerózu si kvůli názvu spojuje část lidí podle neuroložky Evy Kubaly Havrdové se…

Perfekcionisti v práci jsou problém. Psychologové vysvětlili proč

02.08.2020 19:51 Když se řekne perfekcionista, nepochybně se vám hned někdo vybaví - šéf, kolega nebo dokonce…

Supermarkety slaví 90 let existence. Kde se zrodil revoluční nápad?

02.08.2020 12:48 Pro většinu zákazníků jsou supermarkety vítanou možností, jak na jednom místě a v relativním…

Proč jsou někteří důchodci nesamostatní a nepohybliví? Na vině je nemoc,…

01.08.2020 22:00 Aktualizováno Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama