Co leží na druhé straně zeměkoule? Česko protinožce nemá, Austrálie je úplně jinde

Kdybychom začali hloubit díru do Země a pominuli fakt, že kolem zemského jádra nic nepřežije, prokopali bychom se až do Austrálie. Možná si ze školních lavic pamatujete podobný příklad, který uváděl, že naši protinožci jsou vlastně Australané. Ve skutečnosti to ale není pravda.

Přidejte svůj názor

Země
doporučujeme

Pokud vám někdy někdo řekl, že si máte dávat pozor, abyste se neprokopali až do Austrálie, můžete být klidní. Na druhé straně světa totiž tento kontinent neleží, ve skutečnosti tam totiž není vůbec nic.

Česko zkrátka žádné protinožce nemá a kdybychom z jakéhokoliv místa v republice vyhloubili jámu napříč celou zemí, výsledek by byl pokaždé stejný. Vynořili bychom se uprostřed ničeho. Na druhé straně Země totiž leží Tichý oceán.

Nejbližší souší, kterou můžeme najít poblíž, jsou Chathamské ostrovy. Soubor 11 ostrovů celkem obývá zhruba 700 lidí, z čehož 200 žije v hlavním městě Waitangi.

Na místě najdeme nemocnici, dvě školy, a především krásné zelené pláně připomínající Nový Zéland. Většina obyvatel ostrovů se hlásí k evropskému, novozélandskému či k maorskému původu.

Austrálie je o pořádný kus dál. A ve skutečnosti neexistuje žádný stát či země, která by mohla říci, že má Australany za protinožce. Celý kontinent totiž nemá nikoho, koh by takto mohl označit. Kdybychom Austrálii promítli na protější polokouli, vynořili bychom se uprostřed Atlantiku.

Loading...
Témata: Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama