Co leží na druhé straně zeměkoule? Česko protinožce nemá, Austrálie je úplně jinde

Kdybychom začali hloubit díru do Země a pominuli fakt, že kolem zemského jádra nic nepřežije, prokopali bychom se až do Austrálie. Možná si ze školních lavic pamatujete podobný příklad, který uváděl, že naši protinožci jsou vlastně Australané. Ve skutečnosti to ale není pravda.

Přidejte svůj názor

Země

Pokud vám někdy někdo řekl, že si máte dávat pozor, abyste se neprokopali až do Austrálie, můžete být klidní. Na druhé straně světa totiž tento kontinent neleží, ve skutečnosti tam totiž není vůbec nic.

Česko zkrátka žádné protinožce nemá a kdybychom z jakéhokoliv místa v republice vyhloubili jámu napříč celou zemí, výsledek by byl pokaždé stejný. Vynořili bychom se uprostřed ničeho. Na druhé straně Země totiž leží Tichý oceán.

Nejbližší souší, kterou můžeme najít poblíž, jsou Chathamské ostrovy. Soubor 11 ostrovů celkem obývá zhruba 700 lidí, z čehož 200 žije v hlavním městě Waitangi.

Na místě najdeme nemocnici, dvě školy, a především krásné zelené pláně připomínající Nový Zéland. Většina obyvatel ostrovů se hlásí k evropskému, novozélandskému či k maorskému původu.

Austrálie je o pořádný kus dál. A ve skutečnosti neexistuje žádný stát či země, která by mohla říci, že má Australany za protinožce. Celý kontinent totiž nemá nikoho, koh by takto mohl označit. Kdybychom Austrálii promítli na protější polokouli, vynořili bychom se uprostřed Atlantiku.

Témata: Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 18:15 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Pravda o princezně Dianě. Vyšla najevo 22 let po její smrti

18.03.2019 17:23 Aktualizováno 31. srpna 1997 se odehrála jedna z největších tragédií v dějinách britské královské rodiny. Při…

Polibek smrti? Teenager umřel kvůli cucfleku, rodina je v šoku

18.03.2019 11:12 Přirovnání k polibku smrti v české politice není vůbec mimo realitu. Polibek zabíjel v Mexico City,…

Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to…

17.03.2019 20:45 Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama