Kocovina není jen bolehlav. Lékaři varují před "hangxiety", pomoc je obtížná

Některé příznaky kocoviny se léčí snáz než jiné. Cítíte se dehydrovaní? Zkuste doplnit elektrolyty. Jste ochablí? Pak by mohlo pomoci cvičení. Ale pro některé je nejvíce zničující emoční část kocoviny, na kterou máme mnohem méně prostředků domácí léčby.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nedávná studie, kterou zveřejnil odborný list Personality and Individual Differences, se zaměřila na to, pro jaký druh člověka má tento druh úzkostného stavu pravděpodobně nejhorší následky.

Emoční následky kocoviny shrnuje anglický termín "hangxiety" složený ze slov "hangover" - kocovina a "anxiety" - úzkost. Spadají pod něj různé nepříjemné pocity, které se honí v mozku sužovaném kocovinou. A pokud jste je někdy zažili, pak budete vědět, o čem je řeč, hned jak si přečtete tato slova.

Může jít například o naléhavě se opakující otázku: "Co jsem prováděl/a minulou noc?", kterou přiživují mlhavé a roztříštěné vzpomínky. U jiných jde o neustálou, dopodrobna rozpitvávanou analýzu, která je hnaná nutkavými a nezodpověditelnými otázkami typu: "Znemožnil/a jsem se něčím? Vypadal/a jsem hloupě? Udělal/a jsem ze sebe blázna?"

Podle Beth Marshové z londýnské univerzity, která se na studii podílela, přispívají výsledky výzkumu k potvrzení, že kocovinová úzkost je skutečným jevem, který některé lidi trápí více než jiné. A podle studie jí trpí více lidé, kteří jsou spíše ostýchaví, plaší a stydliví.

"To je charakteristické pro sociální úzkost, kdy lidé po nějaké společenské akci cítí potřebu o ní neustále přemýšlet a rozebírat ji. V zásadě si onen zážitek přehrávají v hlavě s negativním zabarvením, které pochází z ostychu nebo strachu před společenským znemožněním. Myslí si: 'Ou, tohle jsem neměl/a říkat' nebo 'Kvůli tomu vypadám hloupě'," uvedla Marshová.

Lidé trpící sociální úzkostí se takto už cítí, ale Marshová je přesvědčená, že pokud do rovnice přibude alkohol, pak následující den zesílí sebemrskačské myšlenky.

Když si dotyčný nebo dotyčná navíc těžko vzpomíná, co se předchozí noc stalo, tím víc ho mysl nutí si všechno neustále přehrávat dokola a snažit se zaplnit prázdná místa.

A pokud pochybuje o tom, co se ve skutečnosti stalo, pak si přirozeně sebekritický člověk může představovat jen to nejhorší - a to ještě více zesiluje pocity úzkosti provázející kocovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herečka Jiřina Bohdalová skončila kvůli vážným problémům v nemocnici

21.11.2019 14:24 Populární česká herečka Jiřina Bohdalová byla hospitalizována v nemocnici Na Homolce. Českou…

Chlapec jedl chipsy a hranolky. Drastické následky vyděsily i lékaře

20.11.2019 14:30 Velkou Británii šokoval případ chlapce, který se část života živil převážně smaženými bramborami v…

Po MeToo nastupuje NoBra. Proč se některé ženy rozhodly žít bez podprsenky?

20.11.2019 09:45 Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich rozhodnutí následovat hnutí "no…

Zázračné dítě: Chlapec (9) dokončuje univerzitu, jeho IQ je ohromující

19.11.2019 08:31 Devítiletý Belgičan Laurent Simons se chystá příští měsíc dokončit studia na univerzitě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama