Kolik dní má rok? Pokud myslíte, že 365, jste na omylu

Považujete otázku v titulku za banální, až hloupou. Možná ani nevíte, jak moc se v tom případě mýlíte. Pohled do historie, učebnice astronomie, ale jednou za čas i obyčejný kalendář vás můžou usvědčit ze lži.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Země

Snad každý na světě ví, že rok má 365 dní. Najdou se však skupiny lidí, které by s vámi rozhodně nesouhlasily. Třeba astronomové rozlišují hned tři typy roků, všechny jsou dané dobou, která uplyne mezi dvěma opakovanými událostmi spojenými s oběhem Země kolem Slunce.

Siderický neboli hvězdný rok trvá 365 dní 6 hodin 9 minut a 9 sekund. Právě za tolik času oběhne naše planeta kolem Slunce vzhledem ke vzdáleným hvězdám. O 4 minuty a 44 sekund delší je pak anomalistický rok, který značí dobu mezi dvěma průchody Země přísluním (perihéliem). Od siderického roku se liší kvůli stáčení hlavní poloosy pohybu Země kolem naší nejbližší hvězdy.

Tropický rok je označení pro dobu mezi dvěma průchody Slunce jarním bodem. Dělí je přesně 365 dní 5 hodin 48 minut a 45 sekund, což z něj činí nejkratší z tzv. astronomických roků. Pro tvorbu kalendáře je naprosto nezbytný, určuje totiž periodu střídání ročních období.

Astronomický rok tedy trvá přibližně 365 a čtvrt dne, pro potřeby kalendáře je zaokrouhlen dolů na 365 dní. Zmíněný rozdíl vyrovnává jednou za 4 roky přestupný rok, který má v úplném závěru února den navíc.

Kalendářní rok měl však ve své historii i 364 dní. Před 24 lety obyvatelé Kiribati přišli o Silvestra, časová pásma UTC-10:00 a UTC-11:00 totiž tento ostrovní stát vyměnil za zóny UTC+13:00 a UTC+14:00. I proto dnes Kiribati společně se Samoou vítá příchod nového kalendářního roku jako první.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama