Kolik dní má rok? Pokud myslíte, že 365, jste na omylu

Považujete otázku v titulku za banální, až hloupou. Možná ani nevíte, jak moc se v tom případě mýlíte. Pohled do historie, učebnice astronomie, ale jednou za čas i obyčejný kalendář vás můžou usvědčit ze lži.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Země
doporučujeme

Snad každý na světě ví, že rok má 365 dní. Najdou se však skupiny lidí, které by s vámi rozhodně nesouhlasily. Třeba astronomové rozlišují hned tři typy roků, všechny jsou dané dobou, která uplyne mezi dvěma opakovanými událostmi spojenými s oběhem Země kolem Slunce.

Siderický neboli hvězdný rok trvá 365 dní 6 hodin 9 minut a 9 sekund. Právě za tolik času oběhne naše planeta kolem Slunce vzhledem ke vzdáleným hvězdám. O 4 minuty a 44 sekund delší je pak anomalistický rok, který značí dobu mezi dvěma průchody Země přísluním (perihéliem). Od siderického roku se liší kvůli stáčení hlavní poloosy pohybu Země kolem naší nejbližší hvězdy.

Tropický rok je označení pro dobu mezi dvěma průchody Slunce jarním bodem. Dělí je přesně 365 dní 5 hodin 48 minut a 45 sekund, což z něj činí nejkratší z tzv. astronomických roků. Pro tvorbu kalendáře je naprosto nezbytný, určuje totiž periodu střídání ročních období.

Astronomický rok tedy trvá přibližně 365 a čtvrt dne, pro potřeby kalendáře je zaokrouhlen dolů na 365 dní. Zmíněný rozdíl vyrovnává jednou za 4 roky přestupný rok, který má v úplném závěru února den navíc.

Kalendářní rok měl však ve své historii i 364 dní. Před 24 lety obyvatelé Kiribati přišli o Silvestra, časová pásma UTC-10:00 a UTC-11:00 totiž tento ostrovní stát vyměnil za zóny UTC+13:00 a UTC+14:00. I proto dnes Kiribati společně se Samoou vítá příchod nového kalendářního roku jako první.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama