Nejhorší nemoc roku 2019? Možná jí ani neznáme, zabít by mohla miliony lidí

Do nového kalendářního roku bychom měli vstupovat s optimismem a přáním hodně zdraví, vždyť právě to je tím nejdůležitějším v našem životě. Bill Gates však varuje před hrozbou budoucí pandemie, která by mohla mít na svědomí až 30 milionů lidí.

Přidejte svůj názor

Bakterie

Zimní měsíce už tradičně patří chřipce, která bude zlobit nejméně do března. Rostoucím problémem je rovněž epidemie spalniček, v Evropě jsou evidovány desítky tisíc případů a vzhledem k liknavému přístupu některých rodičů se pravděpodobně budou šířit dál.

Zakladatel firmy Microsoft a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates však letos varoval před vypuknutím pandemie. S rostoucím počtem obyvatel naší planety přibývají patogeny, na pandemii rozměrů španělské chřipky (50 milionů obětí – pozn.red.) prý civilizace není připravená.

Americký multimiliardář rovněž předpokládá, že půjde o nemoc, kterou lidstvo dosud nezná. Podle Gatese by se mohlo jednat například o nemoc podobnou neštovicím, avšak s mnohem ničivějšími účinky. Během šesti měsíců by mohla vzít život až 30 milionům lidí.

Jako příklad uvádí nedávno objevené viry SARS a MERS. První byl poprvé hlášen před 16 lety v Číně, během roku se jím nakazilo až 8 tisíc lidí, necelá tisícovka pak viru podlehla. Výskyt MERS byl potvrzen až v roce 2012. Tento virus se sice šíří pomaleji, ale má podstatně vyšší úmrtnost. Do roku 2015 bylo evidováno 1250 případů, 450 mělo smrtelné následky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama