Bratislava Slovensku vůbec nepatřila. Přes sto lety ji uzmuli z náruče Maďarů a Němců

Na den přesně před 100 lety dobyla československá vojska Prešpurk. Představitelé právě vzniklého Československa přitom nevěděli, jaká bude jeho budoucnost. O novém jméně města i jeho roli rozhodly až následující dny a týdny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bratislava, Slovensko - Bratislavský hrad

Jak se blížil konec první světové války, bylo čím dál jasnější, že malé národy uspějí ve svém boji za samostatnost. Velkou roli v tom sehrál tehdejší americký prezident Woodrow Wilson, právě on požadoval právo na autonomii všech národů Rakouska-Uherska.

Za tento přístup si vysloužil obdiv, zvláště pak od východoevropských národů. V Praze tak došlo k přejmenování hlavní železniční stanice na Wilsonovo nádraží. A z Prešpurku se na popud Slováků málem později stalo Wilsonovo město.

Na tuto myšlenku slyšeli i němečtí obyvatelé, kteří tvořili 40 % tehdejší městské populace. Chtěli však, aby mělo status svobodného města pod záštitou Společnosti národů. Ve vzácné shodě s Maďary totiž příslušnost k Československu odmítali, dohromady navíc představovali čtyři pětiny obyvatel tehdejšího Prešpurku.

Tomáš Garrigue Masaryk o zmíněném národnostním složení věděl, přesto na připojení Prešpurku trval. Argumentoval především nutností přístupu k Dunaji.

Odpor Maďarů a Němců trval i po Martinské deklaraci, kterou se Slováci přihlásili ke společnému státu s Čechy. Na Silvestra tedy k Prešpurku dorazila armáda a na Nový rok do něj vstoupila. Při ojedinělých šarvátkách zahynulo 15 civilistů.

Tou dobou však nebylo jasné, zda se stane hlavním městem slovenské části republiky. Jeden z Mužů 28. října Vavro Šrobár nejdřív navrhoval Nitru. Slovákům totiž chybělo nutné historické sepětí s Prešpurkem, který byl dlouhá léta hlavním uherským městem, díky čemuž disponoval nejlepší infrastrukturou a rozvinutým průmyslem.

Právě tyto praktické důvody a strategická poloha města na Dunaji nakonec rozhodly, volbu stvrdil i příjezd prozatímní slovenské vlády do Prešpurku. Historický německý název se stal nakonec také minulostí. Od 27. března 1919 je dnešní hlavní město Slovenska známé pod jménem Bratislava.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama