Bratislava Slovensku vůbec nepatřila. Přes sto lety ji uzmuli z náruče Maďarů a Němců

Na den přesně před 100 lety dobyla československá vojska Prešpurk. Představitelé právě vzniklého Československa přitom nevěděli, jaká bude jeho budoucnost. O novém jméně města i jeho roli rozhodly až následující dny a týdny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bratislava, Slovensko - Bratislavský hrad

Jak se blížil konec první světové války, bylo čím dál jasnější, že malé národy uspějí ve svém boji za samostatnost. Velkou roli v tom sehrál tehdejší americký prezident Woodrow Wilson, právě on požadoval právo na autonomii všech národů Rakouska-Uherska.

Za tento přístup si vysloužil obdiv, zvláště pak od východoevropských národů. V Praze tak došlo k přejmenování hlavní železniční stanice na Wilsonovo nádraží. A z Prešpurku se na popud Slováků málem později stalo Wilsonovo město.

Na tuto myšlenku slyšeli i němečtí obyvatelé, kteří tvořili 40 % tehdejší městské populace. Chtěli však, aby mělo status svobodného města pod záštitou Společnosti národů. Ve vzácné shodě s Maďary totiž příslušnost k Československu odmítali, dohromady navíc představovali čtyři pětiny obyvatel tehdejšího Prešpurku.

Tomáš Garrigue Masaryk o zmíněném národnostním složení věděl, přesto na připojení Prešpurku trval. Argumentoval především nutností přístupu k Dunaji.

Odpor Maďarů a Němců trval i po Martinské deklaraci, kterou se Slováci přihlásili ke společnému státu s Čechy. Na Silvestra tedy k Prešpurku dorazila armáda a na Nový rok do něj vstoupila. Při ojedinělých šarvátkách zahynulo 15 civilistů.

Tou dobou však nebylo jasné, zda se stane hlavním městem slovenské části republiky. Jeden z Mužů 28. října Vavro Šrobár nejdřív navrhoval Nitru. Slovákům totiž chybělo nutné historické sepětí s Prešpurkem, který byl dlouhá léta hlavním uherským městem, díky čemuž disponoval nejlepší infrastrukturou a rozvinutým průmyslem.

Právě tyto praktické důvody a strategická poloha města na Dunaji nakonec rozhodly, volbu stvrdil i příjezd prozatímní slovenské vlády do Prešpurku. Historický německý název se stal nakonec také minulostí. Od 27. března 1919 je dnešní hlavní město Slovenska známé pod jménem Bratislava.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama