Bratislava Slovensku vůbec nepatřila. Přes sto lety ji uzmuli z náruče Maďarů a Němců

Na den přesně před 100 lety dobyla československá vojska Prešpurk. Představitelé právě vzniklého Československa přitom nevěděli, jaká bude jeho budoucnost. O novém jméně města i jeho roli rozhodly až následující dny a týdny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bratislava, Slovensko - Bratislavský hrad
doporučujeme

Jak se blížil konec první světové války, bylo čím dál jasnější, že malé národy uspějí ve svém boji za samostatnost. Velkou roli v tom sehrál tehdejší americký prezident Woodrow Wilson, právě on požadoval právo na autonomii všech národů Rakouska-Uherska.

Za tento přístup si vysloužil obdiv, zvláště pak od východoevropských národů. V Praze tak došlo k přejmenování hlavní železniční stanice na Wilsonovo nádraží. A z Prešpurku se na popud Slováků málem později stalo Wilsonovo město.

Na tuto myšlenku slyšeli i němečtí obyvatelé, kteří tvořili 40 % tehdejší městské populace. Chtěli však, aby mělo status svobodného města pod záštitou Společnosti národů. Ve vzácné shodě s Maďary totiž příslušnost k Československu odmítali, dohromady navíc představovali čtyři pětiny obyvatel tehdejšího Prešpurku.

Tomáš Garrigue Masaryk o zmíněném národnostním složení věděl, přesto na připojení Prešpurku trval. Argumentoval především nutností přístupu k Dunaji.

Odpor Maďarů a Němců trval i po Martinské deklaraci, kterou se Slováci přihlásili ke společnému státu s Čechy. Na Silvestra tedy k Prešpurku dorazila armáda a na Nový rok do něj vstoupila. Při ojedinělých šarvátkách zahynulo 15 civilistů.

Tou dobou však nebylo jasné, zda se stane hlavním městem slovenské části republiky. Jeden z Mužů 28. října Vavro Šrobár nejdřív navrhoval Nitru. Slovákům totiž chybělo nutné historické sepětí s Prešpurkem, který byl dlouhá léta hlavním uherským městem, díky čemuž disponoval nejlepší infrastrukturou a rozvinutým průmyslem.

Právě tyto praktické důvody a strategická poloha města na Dunaji nakonec rozhodly, volbu stvrdil i příjezd prozatímní slovenské vlády do Prešpurku. Historický německý název se stal nakonec také minulostí. Od 27. března 1919 je dnešní hlavní město Slovenska známé pod jménem Bratislava.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Tajemná Oblast 51. Co se ukrývá na základně, kterou chtějí obsadit…

19.07.2019 09:44 Oblast 51, v angličtině Area 51, je jedním z nejzáhadnějších míst na světě. Řada lidí se totiž…

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama