Naděje pro bývalé kuřáky? Malá změna v jídelníčku může opravit poškozené plíce

Strava bohatá na rajčata a jablka by mohla pomoci opravit poškození plic u bývalých kuřáků. Ukazují to nové výzkumy. Je ale důležité, aby jablka a rajčata byla čerstvá, u zpracovaných plodů zdravotní výhody mizí.

Přidejte svůj názor

Cigarety, kouření
doporučujeme

Studie, ze které cituje server The Independent, ukázala, že dospělí, kteří jedli dvě rajčata a více než tři porce jablek denně, vykazovali pomalejší pokles funkce plic než ti, kteří jedli méně než jednu porci. Reparativní účinky však mají pouze čerstvé plody, což znamená, že konzervované nebo zpracované alternativy takto pozitivně nefungují. 

Studie vědců z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zhodnotila stravovací návyky a funkci plic u více než 650 dospělých v roce 2002 a poté opakovala stejné testy na stejné skupině účastníků o deset let později.

Účastníci, kteří pocházeli z Německa, Norska a Spojeného království, také vyplnili dotazníky o jejich stravě a celkovém výživovém příjmu, a podstoupili spirometrii, tedy vyšetření, při kterém lékař zjišťuje funkci pacientových plic. Zohledněny byly také faktory jako věk, výška, pohlaví, index tělesné hmotnosti, socioekonomický stav, fyzická aktivita a celkový příjem energie. 

Je zajímavé, že zjištění, která byla zveřejněna v prosincovém čísle magazínu European Respiratory Journal, zjistila, že spojení mezi stravou a funkcí plic bylo ještě více patrné u bývalých kuřáků.

Ukázalo se, že bývalí kuřáci, kteří přijímali stravu vysokým obsahem rajčat a ovoce, zejména jablek, měli pomalejší snižování výkonu plic během onoho desetiletého období. To naznačuje, že živiny v těchto potravinách pomáhají opravovat škody způsobené kouřením. 

„Funkce plic szačne klesat přibližně ve věku 30 let s variabilní rychlostí v závislosti na obecném a specifickém zdraví jednotlivců," říká doktorka Vanessa Garcia-Larsenová. „Naše studie naznačuje, že konzumace více plodů pravidelně pomáhá zmírňovat úpadek výkonu plic a může dokonce pomoci napravit škody způsobené kouřením.“

„Dieta by se mohla stát jednou z forem boje proti rostoucímu počtu případů Chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) po celém světě,“ uvedla. CHOPN je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Jak z názvu vyplývá jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest - především plicní tkáně, kdy dojde k překážce (obstrukci) v plicní tkáni a tím pacientovi zamezuje v plnohodnotném dýchání. Výsledky studie nabízejí pro kuřáky potenciální způsob, jak se vyhnout vzniku nevyléčitelné chronické obstrukční plicní poruchy (COPD).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama