Na apokalypsu se lidé připravují už staletí. Jednoho dne přijde

Obsese naší civilizace apokalypsou je věčná, vždyť je předmětem jednoho z biblických příběhů. Některé hrozby nedávné minulosti sice pominuly, stále jich však dost zůstává. Navíc takových, se kterými nic neuděláme.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Apokalypsa
doporučujeme

Bohaté děti se potulují venku, podnikatelé odlétají na Mars, celebrity si staví honosné kryty. Je konec světa opravdu blízko? Podle některých sociologů tomu tak může být. Západní civilizace upadá do zoufalství.

Apokalypsa není žádnou novinkou, lidstvo ji předpovídá už staletí. Hrozba jaderného úderu, která visela ve vzduchu během studené války, je sice minulostí, dnes číhá možné nebezpečí jinde: změna klimatu, znečištěné ovzduší nebo asteroidy.

Obsese apokalypsou už zdaleka není jen fundamentálním problémem křesťanství, rozšířila se i mezi další vrstvy obyvatelstva, které jsou fascinovány fenomény zombie, vražedných asteroidů či zmutovaných virů. Hrozby jsou kolem nás a lidstvo nad nimi často nemá žádnou kontrolu. Někteří lidé navíc ztratili schopnost našich předků vycítit nebezpečí.

Apokalypsa má své místo rovněž v kultuře. Po konci druhé světové války západní civilizace přehodila kurs od civilizačních utopií k barbarským dystopiím. Lidé tak mají pro apokalypsu v jistém slova smyslu pochopení.

Apokalypsa je depresivní nejen kvůli tomu, že se jednoho dne už nemusíme probudit. Hodiny však v tom případě tikají celé civilizaci, staletím inovací, kreativity a inspirace. Vše, co jsme doposud stvořili, bude během chvíle bezcenné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané…

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice…

Ježíš v islámu. Jak se muslimové dívají na jeho smrt a vzkříšení?

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Včera křesťané na celém světě oslavili vzkříšení Ježíše Krista. Na Velikonoční příběh, tj. smrt a…

Hrad Jindřichův Hradec: Jeho počátky patří k záhadám české historie

22.04.2019 09:40 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama