Na apokalypsu se lidé připravují už staletí. Jednoho dne přijde

Obsese naší civilizace apokalypsou je věčná, vždyť je předmětem jednoho z biblických příběhů. Některé hrozby nedávné minulosti sice pominuly, stále jich však dost zůstává. Navíc takových, se kterými nic neuděláme.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Apokalypsa

Bohaté děti se potulují venku, podnikatelé odlétají na Mars, celebrity si staví honosné kryty. Je konec světa opravdu blízko? Podle některých sociologů tomu tak může být. Západní civilizace upadá do zoufalství.

Apokalypsa není žádnou novinkou, lidstvo ji předpovídá už staletí. Hrozba jaderného úderu, která visela ve vzduchu během studené války, je sice minulostí, dnes číhá možné nebezpečí jinde: změna klimatu, znečištěné ovzduší nebo asteroidy.

Obsese apokalypsou už zdaleka není jen fundamentálním problémem křesťanství, rozšířila se i mezi další vrstvy obyvatelstva, které jsou fascinovány fenomény zombie, vražedných asteroidů či zmutovaných virů. Hrozby jsou kolem nás a lidstvo nad nimi často nemá žádnou kontrolu. Někteří lidé navíc ztratili schopnost našich předků vycítit nebezpečí.

Apokalypsa má své místo rovněž v kultuře. Po konci druhé světové války západní civilizace přehodila kurs od civilizačních utopií k barbarským dystopiím. Lidé tak mají pro apokalypsu v jistém slova smyslu pochopení.

Apokalypsa je depresivní nejen kvůli tomu, že se jednoho dne už nemusíme probudit. Hodiny však v tom případě tikají celé civilizaci, staletím inovací, kreativity a inspirace. Vše, co jsme doposud stvořili, bude během chvíle bezcenné.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřipka, HIV nebo spalničky. Lékaři spočítali šanci na nákazu při kontaktu…

18.02.2019 15:19 Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo…

Co se stalo s angličtinou vévodkyně Meghan? Lingvistka si všimla zajímavé…

18.02.2019 07:28 Podle některých jazykovědců si Meghan Markleová od svatby s princem Harrym osvojuje britský přízvuk…

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama