Spící lev, měsíční kámen, kus Eiffelovky. S balíkem peněz pořídíte v aukčních síních cokoliv

V právě uplynulých dvanácti měsících se ve světových aukčních síních dražily různorodé artefakty. Prim hrálo už tradičně výtvarné umění, už poněkolikáté byl k mání třeba kus pařížské Eiffelovy věže.

Přidejte svůj názor

Americký dolar
doporučujeme

Největší sladkovodní perlu na světě, známou pod jménem Spící lev, vydražil nizozemský aukční dům Venduehuis v květnu. Cena za stogramovou perlu původem z Číny se vyšplhala na 320 tisíc euro. Měsíční kámen, který na zem dopravila sovětská sonda Luna, přišel jednoho šťastlivce na více než 800 tisíc dolarů.

Dražil se rovněž elektrický vozík Stephena Hawkinga. Letos zesnulému vědci sloužil od 60. do 90. let, kdy Hawking v důsledku své nemoci přišel o schopnost jej ručně ovládat. V aukční síni Christie’s se prodal v listopadu za necelých 300 tisíc liber, které putovaly do Hawkingovy nadace.

Za necelých dvě stě tisíc dolarů bylo možné koupit kus Eiffelovy věže. Čtyři metry vysoké schodiště propojovalo druhé a třetí patro předtím, než byl v roce 1983 instalován výtah. Segmenty pařížské dominanty byly předmětem dražby už dříve, díky tomu je nalezneme v Japonsku nebo New Yorku.

Právě ve Velkém jablku se v říjnu za neuvěřitelných 31 milionů dolarů vydražil kus asyrského umění. Zástupci Iráku, v němž bylo toto dílo nalezeno, neúspěšně žádali jeho navrácení zpět. Šlo o rekordní nákup umění tohoto původu.

Výtvarné umění hraje v aukčních síních prim už tradičně. Edmond de Bellamy je prvním vydraženým portrétem, který stvořila umělá inteligence. Vyvolávací cena 10 tisíc dolárů byla překonána několikanásobně, částka dosáhla výše přes 430 tisíc.

Opravdovým fenoménem moderního umění je však Banksy. Jeho poslední obraz Dívka s balonkem se sám skartoval krátce poté, co jej kupce vydražil za téměř 1 a půl milionu dolarů v londýnské aukční síni Sotheby’s. Spekulace však hovoří o tom, že cena díla jeho zničením pravděpodobně stoupla. Tomu se říká štěstí v neštěstí!

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koupání a opalování „nahoře bez“: Za co vás policie může zavřít?

26.06.2019 12:15 Rádi byste holdovali nudismu, ale nevíte, jak se přesně věci mají. Nebojte se, existuje spolehlivý…

Peklo kvůli Karlu Gottovi: Jaromír Jágr poslal fanouška do p*dele

25.06.2019 11:45 Legendární hokejista Jaromír Jágr měl o víkendu na sociální síti pro jubilanta Karla Gotta jen…

Vědci vyšli s pravdou ven. Prozradili trik, jak poznat nevěru u partnera

24.06.2019 22:06 Aktualizováno Většina lidí je téměř bytostně přesvědčena o tom, že jejich partner by jim nikdy nebyl nevěrný.…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama